HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Kıbrıs Kedisi

Kıbrıs Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
39 0
Kıbrıs Kedisi

Kıbrıs Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kıbrıs Kedisi Herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla oluşmuş bir ırktır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Saint Helen” ve “Saint Nicholas” olarak da bilinen Kıbrıs kedisi (Cyprus cat) dünyanın en eski kedi türlerinden biridir. Çünkü araştırmalar, evcilleştirilmiş bir kedinin kalıntılarının bu ırka mensup olan bir kediye ait olduğunu ortaya koymuştur. Muhtemelen 4.000 yıl önce Kıbrıs’a gelmiş olabileceği düşünülmektedir. Kıbrıs kedisi, herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de evcilleştirilmiş en eski kedi ırkı olarak bilinmektedir.

Kıbrıs kedisi, doğuştan eğlenceli aktif ve sosyal bir türdür. Bir o kadar meraklı ve fazlasıyla da zekidir. İnsanlarla birlikte olmaktan da son derece keyif alan bu tür kediler ister yalnız yaşayan, ister kalabalık aileler için doğru bir seçim olabilir.

İlk olarak belirtmeliyiz ki, Kıbrıs kedisi son derece enerjik ve aktif bir kedidir. Bu nedenle, onun olduğu bir ortamda aktiviteler eksik olmaz. Hatta insan dostlarının bile bu aktivitelere katılmasını ve birlikte oynamayı arzulayan bir kedi türüdür. Aktif bir kedi olması nedeniyle Kıbrıs kedisi geniş alanlara ihtiyaç duyar. Bu nedenle, küçük apartman dairelerinden çok geniş daireler ve bahçeli müstakil evler için uygun bir kedidir diyebiliriz. Aktifliği sayesinde, günlük egzersizlerini de yapmış olur. Böylelikle yeterince dinç kılmakla birlikte sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürür.

Güçlü bir genetik yapıya sahip olması da bu türü çoğu kedi hastalıklarına karşı dirençli kılar. Meraklı yapılarından dolayı, açık bir kapı, çekmece veya dolapları açıp sırf merakını gidermek için neler olup bittiğine göz gezdirir eğer dikkatini bir şey çekmiş ise patisiyle kontrol edip dikkatini çeken nesneyi tanımak ister. Bu kedilerin olduğu bir evde bolca oyuncak, kedi ağacı ve tırmalama direği gibi çeşitli kedi mobilyaları olmalıdır.

Bu tür insanlarla iyi anlaşabilen onlarla birlikte olmaktan keyif alan sosyal bir kedidir. Eve gelen yabancı kişilerden korkup bir yerlere saklanmaz. Tam aksine, eve gelen kişiyi tanımak için kısa bir süre gözleriyle süzer ve kendisi için tehlike oluşturmadığını anladıktan sonra soluğu o kişinin yanında alabilir. Aile üyeleriyle de gün içerisinde bolca vakit geçirir ve oyunlar oynar. Hatta oyunlarda yalnız başına kaldığında değişik melodik sesler çıkararak ve gerektiğinde aile üyelerinin yanına sokulup patisiyle dürterek oyununa katılmasını ister. Çocuklarla da iyi anlaşır ama emekleyen bebekler olmak üzere 6-7 yaşına kadar olan çocuklarla geçireceği vakit boyunca ebeveynlerin gözetimi altında olması önerilir. Çünkü Kıbrıs kedisi hareketli yapısı nedeniyle çocuklarla birlikte olduğu zamanlar ani reaksiyonlar gösterebilmektedir.

Günün sonunda yorgun argın soluğu sahibinin yanında veya kucağında alıyor. Zaten insan kucağında vakit geçirmeyi de çok sevmektedir. Kişisel özgürlüklerine de düşkündür ve zaman zaman inzivaya çekilip yalnız başına takılmayı da sevmektedir.

Çoğu yabancı insanlara mesafeli görünen diğer kedilerin aksine, Kıbrıs kedisi neredeyse insan odaklıdır ve iyi huylu sadık bir köpeğe benzer niteliktedir.

Kıbrıs Kedisi

Tarih

Kıbrıs kedisi, 4.000 yıl kadar önce Kıbrıs’a getirilmiş olan bir Mısır kedisinin özelliklerini taşıyor olduğunu göstermektedir. Hatta evcilleştirilmiş bir kedinin en eski kalıntılarının da Kıbrıs kedisine ait olduğu ortaya konmuştur. Bazı kaynaklarda, bu kedilerin 4. yüzyılda yılan ve haşere istilasının üstesinden gelmek için Bizans Manastırı’na getirildiği bilgisi geçmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kurilian Bobtail

Köklü bir geçmişe ve genetik yapıya sahip olan bu kediler tamamen doğal seçilim yoluyla oluşmuş bir kedi türüdür ve bu ırkın kökeni de dağlık karasal bölgelerden gelmektedir. Bu nedenle inanılmaz dayanıklı ve aktif bir ırktır.

Günümüzde, Kıbrıs kedisi, dünya genelinde çoğu kedi yetiştirici kuruluş tarafından tanınmamaktadır. Bunun sebebi, Kıbrıs kedisinin kendi başına bir cins olarak değil, eski Mısır kedilerinin soyundan gelmiş olmasıdır.

2009 senesinde bu cinsin tanınması için Kıbrıs Ulusal Kedi Derneği kuruldu. Kuruluşundan birkaç ay sonra da, Dünya Kedi Federasyonu’nun (WCF) tam üye statüsünü kazanmıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kıbrıs kedi ırkı, tam boyut standardı değişiklik gösterse de orta boy kedi sınıfında yer alan son derece güçlü, iri bir vücut yapısına sahiptir. Uzun bir boynu ve sırt yapısı sayesinde İleriki yaşlarında dahi iri kemikli, oldukça diri görünür. Bu türün dişileri erkek kedilerden daha küçük ve daha zariftir.

Kafa

Yuvarlak, geniş bir kafa yapısı ile yüzü üçgen görünümlü kafasında güçlü bir çenesi vardır. Erkeklerde elmacık kemikleri dışa çıkık ve alından burun ucuna iki göz arasında hafif bir eğim görülür. Bu türün boyun yapısı da uzundur.

Kulaklar

Kıbrıs kedisinin kulaklarının dik ve açık olması ona her zaman uyanık bir görünüm katar. Aktif bir cins olması nedeniyle güçlü bir duyma yeteneğine sahiptir. Tabanda geniş başlayan kulaklar uçlara doğru sivrilerek son bulur. İki kulak arası mesafe bir kulak genişliği kadar olup kulak içlerinde tüylenmeler görülür.

Gözler

Kıbrıs kedisinin çeşitli renklerde olabilen güzel badem şeklinde gözleri geniş ve iri görünümlüdür.

Bacaklar ve Ayaklar

Kaslı ve atletik bir yapıya sahip olan vücudunu oldukça geniş patili uzun ve ince bacakları tamamlamaktadır. Bu türün arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzundur.

Kuyruk

Kuyruk, vücuda orantılıdır. Orta uzunlukla olan kuyrukları kalın başlayıp kuyruk uçlara doğru hafifçe sivrilerek son bulmaktadır

Tüy

Kıbrıs kedi ırkı kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki farklı tüy yapısına sahiptir. Uzun tüylü olanları özellikle mevsim geçişlerinde makul miktarda tüy döker. Tüylerde dolanma veya keçelenme olmasa da, haftada iki kez fırçalamak yeterli olacaktır.

Renk

Kıbrıs kedisinin gözleri gibi kürkleri de çeşitli renk ve desenlerde görülebilmektedir. Leylak, çikolata ve tarçın renkleri dışında diğer tüm renklerde olabilen Kıbrıs kedileri çoğunlukla beyaz, gri, kahverengi ve turuncu tonlarında ve desenli baskılarda bulunmaktadır. Renk ve desenler kafa sırt ve kuyrukta görünürken, ağız, çene, boyun, karın ve bacaklar çoğunlukla saf beyaz renklidir.

Bakım

Kıbrıs kedisi oldukça aktif bir cinstir. Günün çoğu vaktini sürekli aktif olarak geçirdiği için gün içerisinde epey bir enerji sarf etmektedir. Bundan dolayı yüksek kaliteli besinlere ihtiyaç duymaktadır. Kediler etobur oldukları için diyetlerini hayvansal gıdalar oluşturmaktadır. Bu nedenle, içeriğinde hayvansal gıdalar olan kuru ve yaş mamalar Kıbrıs kedisi için besleyici ve doyurucu olacaktır. Royal CaninLa VitalPro PlanWhiskas gibi ticari markaların kaliteli hazır mamaları vardır. Kıbrıs kedisinin yaşına, boyuna ve kilosuna uygun bu markaların mamalarından tercih edebilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın