HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Highlander

Highlander

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
39 0
Highlander

Highlander Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Popülaritesi giderek artan ırklardan biri olan Hinghlander kedileri Karakulak ve Chausie ırkları arasında melez bir cinsdir. Özellikle kıvrık kulakları ile bilinir. Oldukça kaslı ve güçlü bir vücudu, belirgin çizgi desenli kürkü, sağlam, kaslı bacakları ve iri gözleri vardır.Vahşi görünümünün yanında son derece nazik ve sevimli bir mizaç yapısı vardır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Highlander nispeten nadir bir kedi türüdür. Onu diğer pek çok kedi ırkından ayrı tutan şüphesiz kıvrık kulakları ve kısa kuyruğudur. Highlander kedisine bakıldığında kulaklarının sanki katlı olduğu görülür. Aynı zamanda, tıpkı Japon Bobtail’ın kuyruğu gibi kısa, ponpon kuyruk yapısına sahiptir. Ama onu daha özel kılan ve hemen herkesi cezbeden parlak kişilik yapısıdır.

Highlander tam anlamıyla ideal bir evcil kedi türüdür. Müthiş bir enerjiye sahip, oyun sever, arkadaş canlısı, zeki ve meraklı olan bu kediler son derece sevecen ve naziktir.

İnsan dostlarıyla harika bağlar kurar özellikle de kendisiyle en çok ilgilenen kişiye ayrı bir sevgi duyar. Bu tür, tam anlamıyla kendine güvenen, sosyal ve girişken bir kedi olup kalabalık ailelere uyum sağlayabilen, çocuklarla çok iyi anlaşabilen ve farklı ortamlara kolayca adapte olabilen akıllı bir kedidir. Aynı zamanda, eve gelen yabancı bir kişinin varlığından dahi rahatsızlık duymaz, endişeye kapılıp kaçıp bir yerlere saklanmaz. Tam tersi, bir süre sonra Highlander kedisi eve gelen yabancı kişinin yanında biter.

Evde açık kalmış bir çekmece, dolap kapağı veya kapıyı aralar içeride neler olup bittiğini merak eder. Dikkatini çeken nesne olduğunda önce patisiyle kontrol eder, sonra koklar ve onu tanımaya çalışır. Ev içerisinde zıplar, yükseklere çıkar kendince oyunlar oynar. Bu nedenle ev içerisindeki kırılabilecek dekor eşyalara da ister istemez zarar verebileceği riskini doğurmaktadır. Dolayısıyla, başta yüksek yerlerde bulunan kırılma riski taşıyan eşyaların kaldırılması ve bir kedi ağacı ile tırmalama direğinin bulundurulması iyi olacaktır

Günün sonunda ise uysal birer kedi olurlar. TV karşısında sahibinin kucağına veya yanına kıvrılır ya da sahibi izin verdiği sürece yatakta birlikte uyuyabilir.

Kendi başına oynayabildiği gibi, insan dostlarıyla da zaman geçirmekten büyük keyif alırlar. Şefkat dolu bir kedi olduğu için çocuklarla hatta emekleyen bir bebekle dahi ona zarar vermeden anlaşabilir, etrafında dolanarak sevgi gösterisinde bulunabilir. Bununla beraber, Highlander kedisi aynı ev içerisinde diğer cins kedilerle ve iyi huylu eğitimli köpeklerle de gayet uyumlu bir şekilde yaşayabilmektedir.

Bu cins, diğer çoğu kedi türünden farklı olarak suyu çok seviyor. Bu nedenle, onu banyoda patisiyle etrafa su sıçratırken, küvette oynarken veya musluktan akan suyu izlerken bulursanız şaşırmayın.

Son olarak, çok akıllı bir kedi olan Highlander kolayca eğitilebilir.

Highlander

Tarih

Highlander, eşsiz yaban kedisi görünümüne sahip olan Karakulak ve Chausie ırkları arasında melez bir kedi türüdür. Kıvrık kulakları, kısa kuyruk yapısı ve çizgili tekir desenli kürkü ile tıpkı vahşi bir kediyi andıran Highlander 1993’de kedi yetiştiricisi Joe Childers tarafından oluşturuldu. Joe’nun niyeti, evcil fakat vahşi görünümlü bir kedi geliştirmekti. Nitekim gayesine ulaşmış ve Karakulak ile Chausie arasındaki çiftleşmeden son derece harika mizaç yapısına sahip yeni bir kedi cinsinin ortaya çıkmasına aracı olmuştu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oregon Rex

Ama bu cinsin tam olarak kendi kimliğini alması 2004 senesini bulmuştu. Orijinal adı Highland Lynx’ti fakat 2005’de Highlander olarak değiştirildi. Uluslararası Kedi Derneği (TICA), 2008 e geldiğimizde Highlander kedisini yeni bir “ön cins” olarak kabul etmiştir.

Bu türün gelişiminin amacı, büyük kedi sınıfında egzotik görünümlü evcil bir kedi geliştirmekti. Günümüzde ise, Highlander kedisi, bir yaban kedisine benzeyen fiziksel özellikleri ve şahane mizacıyla pek çok kedi severin ilgi odağıdır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Highlander, kaslı ve son derece güçlü bir vücuda sahip orta ila büyük boy kedi sınıfında yer alan evcil bir kedi türüdür. Her kedi ırkında olduğu gibi, tam boyut standartları değişiklik gösterir.

Kafa

Vücuduna orantılı yuvarlak, geniş bir kafasında dışa çıkık elmacık kemikleri ve fazlasıyla güçlü, gelişmiş bir çene yapısı vardır. Alından burun ucuna hafif bir eğim görülebilir. Alın kısmında “M” benzeri bir desen vardır. Burun deri rengi tüy deseniyle uyumludur. Bıyık tüyleri yeterince uzun ve birbirinden ayrıdır.

Kulaklar

Highlander kedisi kıvrık kulak yapısına sahiptir. İki kulak arası neredeyse 3 kulak genişliği kadar mesafededir. Bazı Highlander kedilerinin kulakları daha fazla geriye doğru katlıdır. Bu cinsin yavru kedileri kıvrık kulaklı doğmayıp, geliştikçe kulakları katlanmaktadır. Kulak içlerinde yoğun tüylenmeler görülebilmektedir.

Gözler

Badem şeklinde orta ile büyük gözleri genellikle sarı, yeşil, kehribar, zümrüt yeşili tonlarında olmaktadır. İki göz arası mesafe ise 1 göz genişliği kadar olup göz kenarları ise tıpkı kara kalemle çizilmiş gibi koyuluğa sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Büyük pençeli, orta uzunlukta, kaslı bacakları dolgun vücudunu çok iyi taşır. Aynı zamanda Highlander kedisine müthiş bir hareket kabiliyet kazandıran orta uzunluktaki güçlü bacakları bu türün oyuncu olmasındaki en birincil etkendir. Bu kedilerin bazıları fazladan birer parmakla doğabilir.

Kuyruk

Bu türün kısa kuyruğu tıpkı Japon Bobtail benzeri kısa yumru şeklinde ponpon bir kuyruk yapısına sahiptir. Zaten bu tür daha çok kısa kuyruğuyla tanınmaktadır. Ama bazı Highlander kedileri uzun kuyruklu da doğabilmektedir

Tüy

Highlander kedisi hem uzun hem de kısa tüylü olabilmektedir. Kısa tüylü Highlander kedilerin bakımı son derece kolay olup haftada yalnızca 1 veya 2 defa kaliteli bir fırça ile fırçalamak yeterli olacaktır. Bu sayede, tüylerde keçelenmenin ve tüy dökülmesinin de önüne geçilebilecektir.

Renk

Highlander, egzotik görünüme sahip yaban kedisini andıran bir kürk yapısı vardır. Çoğunlukla koyu renk tonların hâkim olan kürkü tekir, vizon, kaplumbağa kabuğu ve duman renkleri de olmak üzere çeşitli renk ve desenlerde olabilir.

Bakım

Highlander kedisi özel gıda gereksinimi yoktur. Yavru ve yetişkinler için piyasada satılan hazır mamalardan yiyebilmektedir. Kediler etobur canlılar olduğu için diyetlerini hayvansal besinler oluşturmaktadır. Protein değeri yüksek, karbonhidrat değeri düşük hazır mamaların yanı sıra çiğ olmamak kaydıyla az pişmiş sığır eti, ciğer, tavuk eti, balık eti ve hindi eti gibi protein değeri yüksek kaliteli besinler yiyebilirler.

Bu tür oldukça hareketli olması nedeniyle, ticari mama seçiminde yüksek kaliteli mamaların tercih edilmesi daha doğrudur. Aynı zamanda, ev yapımı mama hazırlanacaksa da mutlaka ölçülere dikkat edilmelidir.

Her mama saatinde mutlaka mama kabının yanına birde temiz su içeren kap koymayı ihmal etmeyiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın