HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Amerikan Polidaktil

Amerikan Polidaktil

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
36 0
Amerikan Polidaktil

Amerikan Polidaktil Özellikleri ve Bakımı

Bildiğiniz üzere, çoğu kedinin ön patisinde beş ve arka patilerinde dört parmak bulunur. Bu sayıdan daha fazla parmağa sahip olanlara polidaktil denir. Polidaktil kedilerin patilerinde altı veya daha fazla parmak vardır.Bundan dolayı, bu kedi de Amerikan Polidaktil olarak sınıflandırılıyor.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Amerikalı romancı Ernest Hemingway’in sahibi olduğu ve birlikte yaşadığı kedi olmasından dolayı Hemingway Kedisi olarak da bilinmektedir.

Amerikan Polidaktil kedisinin ön ayağındaki fazladan parmak, patisinin diğer tüm kedilerden biraz daha geniş olduğunun göstergesidir. Hatta bazı polidaktil kedilerin o kadar çok ekstra parmağı vardır ki, patileri normal bir kedinin patilerinin neredeyse iki katı büyüklüğündedir.

Amerika’da bazı kedi yetiştiricileri dernekleri ve çoğunlukla tüm kedi meraklıları polidaktil kedileri fazladan parmaklarıyla kolayca tanıyabilmektedir. Tabi bu farklılıkla ilk defa karşılaşanlar ve polidaktil terimine de aşina olmayanlar onların farklı bir tür olduğu kanısına varırlar.

Aslında polidaktil kediler herhangi bir cins ve herhangi bir renkte olabilirler. Bir polidaktil kedisini diğer tüm kedilerden ayıran tek şey, genetik bir mutasyon sonucu patilerindeki var olan fazladan parmaklarıdır.

Amerikan Polidaktil kedisi mizaç olarak diğer kedilerden ayıran en önemli özelliği daha rahat, daha narin ve daha sabırlı olmasıdır. Evdeki diğer evcil hayvanlara ve çocuklara karşı bile sevecen ve sabırlı davranır.

Fazlasıyla sosyal ve girişken bir kişiliğe sahip olan Amerikan Polidaktil kedisi çok oyunculu oyunlardan keyif alır. Ancak farklı genetik özelliklere sahip olduğundan dolayı, tam olarak nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığı anlaşılmaz.Sakin ve rahat bir Amerikan Polidaktil kedisi birden bire canlı, hareketli ve biraz da huysuz olabilir. Onun için net bir kişilik tipi belirlemek gerçekten zordur.

Genel olarak hoş ve fazlasıyla sevecen olan bu kedilerin ortak bir davranış özelliği hızlı bir tepki süresine sahip oluşudur. Bu sebeple son derece uyanıktır ve özellikle de avlanmada mükemmel bir kedidir. Evinizde davetsiz bir misafir varsa, Amerikan Polidaktil kedisi bu problemi hemen halledecektir.

Hafif de vokal bir kedi olan Amerikan Polidaktil kedisi cıvıl cıvıldır.Sahibinin peşinde dolanıp, pantolonunun paçalarını kovalamayı çok sever. Karnı acıktığında ve yemek kabının boş olmasıyla veya dikkatinizi çekmek için hafifçe miyavlayarak dikkatinizi çekmeye çalışabilir.

Bir Amerikan Polidaktil kedisi, 6 yaşından büyük çocuklarla da son derece uyumludur. Ancak çok küçük çocuklardan da kaçmaya ve saklanmaya meyillidir. Dairelerde ve müstakil evlerde hemen her yaşam koşulunda ideal bir evcil hayvandır. Hatta açık havada yaşamak için bile uygundur. Müstakil bir evde yaşayıp, yuvası kapının önünde dahi olabilir. Çok dayanıklı bir vücut yapısına sahip olduğu için karlı havalarda bile yaşamlarını sürdürebilirler.

Amerikan Polidaktil kedisi yaşadığı mekanda bir insan, başka bir kedi veya hatta arkadaş canlısı bir köpekle bile dost olmayı sever. Son derece uyumlu ve iyi huylu bir kedi olan Amerikan Polidaktil, evde başka hayvanlarla da iyi vakit geçirebilmektedir.

Ancak, farklı cinsten fakat aynı cinsiyetten iki kediniz varsa, evin hâkimi benim gibisinden bir rekabete girişebilirler. Eğer kafeste bir hayvanınız ya da akvaryumunuz varsa bu durum diğer dostlarınız için tehlike yaratacaktır. Av güdüsü içgüdüsel olduğu için, kötü niyetli olmasa dahi bir refleksle sonuç pek de hoş sonuçlar doğurmayacaktır.

Amerikan Polidaktil kedisi, gün içerisinde birkaç kez olmak üzere yaklaşık 3 dakikalık bir enerji patlaması yaşayabilirler. Eğer günlük 15 dakikalık egzersizlerini yaparlarsa,söz konusu enerji patlamasını yaşamayacaktır. Yaşlandıklarında ise oyun süreleri gitgide azalacaktır.

Genç-yetişkin bir Amerikan Polidaktil kedisinde obezitenin önüne geçebilmek için onu meşgul edecek oyuncaklar alınmalıdır. Ev kedileri, dış mekân kedilerinden daha az hareket alanına sahip oldukları için kilo almaya yatkındır. Bu yüzden, uygun bir egzersiz ve diyet proğramı yapmak, Amerikan Polidaktil kedisini formda tutmaya yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Khao Manee

Fazladan parmaklara sahip olmak onu diğer kedilerden de hünerli yapar. İyi bir avcı ve bir o kadar da iyi de bir tırmanıcıdır. Zekâsı ve oyuncu kişiliği ile çekmeceler, dolaplar, kapılar ve elektronik cihazların düğmeleri gibi ev eşyalarını kurcalamaktan eksik kalmazlar.

Uzun bir süre olmamak kaydıyla yalnızlığa tahammül edebildiği için bekârlar, yaşlı çift ve çocuklu aileler için oldukça uygundur.

AmerikanPolidaktil

Tarih

Amerikan Polidaktil kedileri, ihtimal dahilinde Koloni Dönemi’nde Amerika’ya gemilerle gelmiş olmalıdırlar. Dönemin denizcileri tarafından, fazladan parmakları nedeniyle iyi şans getirdiğine inanılırdı. Bu kediler gemilerde tutulmuş ve kıtalararası seyahat etmiştir.

Geçmişte Amerikan Polidaktil kedilerinin Amerikalı ünlü yazar Hemingway ile ilişkilendirildiği görülür.Florida, Küba ve Paris’te yaşayan Hemingway’in bir gemi kaptanından hediye olarak aldığı polidaktil kedisi, 30’unun polidaktil olduğu düşünülen yaklaşık 60 kedinin doğumuna neden olmuştu.Hemingway’in Florida, Key West’teki evi, 1961 yılında ölümü üzerine bu kediler için bir ev ve müze olmuştu.

Hemingway’in polidaktil kedilere olan büyük sevgisi nedeniyle, onlara çoğunlukla Hemingway Kedileri de denmektedir.

Amerikan Polidaktil kedisi bir cins olarak kabul görmez. Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) gibi köklü bir kuruluş da bu kediyi resmi olarak tanımamaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Amerikan Polidaktili, sağlam iskelet yapısı ile güçlü ve kaslı bir vücuda sahiptir. Orta ila büyük bir kedi boyutunda olan bu kedilerin gövdesi, geniş ve yuvarlak bir göğüs ile hafif dikdörtgen izlenimi verir. Erkekler dişilerden daha iridir. İkisi de kalın kemikli kedilerdir, ancak dişiler erkeklere kıyasla biraz daha hafif ve daha zariftir.

Kafa

Amerikan Polidaktil kedileri, kafaları geniş ve orta büyüklüktedir. Burunları ve ağızları da orta büyüklükte ve çeneleri kare görünümündedir. Çok iyi gelişmiş yanakları vardır.Cepheden bakıldığında,kaş çizgisinden burnun ucuna kadar hafif bir eğilim görülür.

Kulaklar

Polidaktil kedilerin tabanda geniş başlayan ve içleri tüylü olan kulakları sivrilerek sonlanır. Kulakları açık ve dik olduğu için onlara uyanık bir görünüm verir.İyi bir avcı olan Amerikan Polidaktilleri en düşük sesleri bile duyabilme yeteneğine sahiptir.

Gözler

Polidaktil kedilerin gözleri büyük ve yuvarlaktır. Herhangi bir renkte olabilen gözlerinin kenarları kulaklara doğru hafif bir eğim gösterir. Gözleri herhangi bir renkte olabildiği gibi göz renkleri kürk desen ve renkleri ile uyumludur.

Bacaklar ve Ayaklar

Bir Polidaktil kedisinin en belirgin özelliği, ekstra ayak parmaklarına sahip oluşudur. Beş parmak yerine altı veya daha fazla parmakları bulunan bu kedilerin bu farklılıkları genetik bir mutasyon sonucu olduğu için, tüm yavru kediler bu özelliğe sahip olmayabilir. Amerikan Polidaktil kedilerin sağlam ve düz bacaklara sahiptir. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur.

Kuyruk

Polidaktil kedilerin vücutlarına orantılı kuyruklara sahiptirler. Bazı kedilerin ise daha kısa kuyruklu olduğu görülür. Bu Amerikan Polidaktil’lerin vücutları uzun kuyruklu olanlardan daha kısadır.

Tüy

Polidaktil kedilerin orta uzunlukta, pürüzsüz, yumuşacık tüyleri tüm renk ve desenlerde görülebilir.

Renk

Polidaktil kedileri tüm renk ve desenlerde görülebildiği için göz renkleri de kürk renkleri ile uyumludur.

Bakım

Polidaktil kedileri protein, amino asitler, vitaminler ve mineraller açısından fazla bir diyete ihtiyaç duyar. Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi çoğu kuru ve yaş mama markası, özel olarak tasarlanmış içerikleriyle Amerikan Polidaktil kedisinin ihtiyacını karşılayacaktır. Amerikan Polidaktil kedileri yaş mamaları çok sevdikleri için başka bir şey tercih etmeyebilirlerler. Ama, yaş mamalar diş çürümesine ve kilo alımına neden olabildiği için ölçülü beslenmelidirler.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın