HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Singapura

Singapura

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
41 0
Singapura

Singapura Özellikleri ve Bakımı

En küçük kedi cinsi olarak bilinen Singapura, özgün görünümü başka hiçbir kedi cinsine benzemez. Sevecen mizacı, yuvarlak, kocaman gözleri, içinize işleyen bakışları, kocaman, dik kulakları ve minyatür vücuduyla göze çarpıyor. İncecik tüyleriyle bu kedi çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Sahipleri ile güçlü bağlar kuran ve onlara her zaman sadıktırlar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

İlgi odağı olmayı sevdikleri için olan Singapura, eve kim gelirse gelsin sizinle beraber kapıda karşılar. Çoğu kedinin tersine eve gelen misafirlerden rahatsız olmaz hatta evde fazladan insan olması onları mutlu eder. İnsan odaklı oldukları için ev kalabalık olduğunda mutlaka birinin dikkatini çekeceğini düşünür. Sürekli yanınızda olmak isterler ve sizi memnun etmek için elinden gelen her şeyi yaparlar.

Oldukça enerjik oldukları için, bu enerjilerini atletik vücutları ile birleştirdiklerinde fazlasıyla yaramaz olabilirler. Hatta bu yaramazlıkları ev eşyalarına zarar verecek derece de bile olabilir. Tırmalamaktan çok hoşlandıkları için halılarınız, perdeleriniz, koltuklarınız zarar görebileceği için ona rahatça tırmalayacağı kedi oyuncakları almalısınız. Tehlikeli durumları ortadan kaldırmak için tehlike oluşturacak eşyaları ondan uzak tutmalısınız.

Gece saatlerinde avlanma içgüdüleri ortaya çıkan Singapura bu yüzden geceleri biraz gürültü çıkarabilirler. Sizi rahat bırakması için ona özel alanlar oluşturmalı ve orada vakit geçirmesine alıştırmalısınız. Aynı zamanda zeki de bir kedi türü olan Singapura eğitim konusunda çok fazla zorlanmayacak, ona öğretmek istediklerinizi kolayca öğrenecektir. Vereceğiniz komutları algılamakta zorlanmayan bu kediler oyun konusunda da çok isteklidir.

Bazı nesneleri ağızda taşıma eğilimine sahip olan Singapura özellikle getir – götür oyunlarında çok becerikli ve isteklidir. Sizden öğrendikleri davranışları gözlemleyip taklit ederler. Kapı açmayı çok sevmelerinde meraklı olmalarının etkisi vardır. Bu nedenle eğer kedinizi evde tek başına bırakacaksanız ve girmesini istemediğiniz odalar varsa mutlaka önleminizi almanızda fayda vardır.

Sürekli yanında insan olmasını isteyen Singapura, özellikle soğuk havalarda yanınızdan hiç ayrılmaz hatta geceleri bile sizin yanınızda uyumak isteyebilir. Sahibine olduğu kadar olmasa da tüm insanlara karşı aynı sıcak kanlıdıe. Nazik ses tonu ile sizinle adeta sohbet etmeye çalışır. Davranışları da nazik olan bu kediler sizin de ona aynı şekilde davranmanızı ister.

Meraklı, sevecen ve fazlasıyla zeki olan Singapura, insanlarla yıllardır huzur içinde yaşarlar. Hatta öylesine uyumludurlar ki ev işlerinde bile size yardım etmek isterler. Saldırgan bir kedi olmadıklarından dolayı çocuklarla hatta diğer evcil hayvanlarla da uyum içerisindedir. Eğer yoğun çalışıyor ve yalnız yaşıyorsanız, kedinizi evde tek başına bırakmamak için mutlaka bir evcil hayvan almalısınız.

Singapura

Tarih

Singapura kedisi hakkında net bir tarihi bilgi yoktur. Singapur’a özgü bir sokak kedisi olduğu ve Singapur sokaklarında ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Güneydoğu Asya’da Malay Yarımadası’nın ucunda yer alan 585 kmbüyüklüğünde bir ada olan Singapur, birçok kediye ev sahipliği yapmıştır. Balıkçılığın yoğun olduğu ada kedilerin karınlarını doyurması için fazlasıyla ideal bir yerdir.

Günümüzde Singapur hükümeti tarafından “yaşayan ulusal hazine” olarak nitelendirilen Singapura kedisinin her ne kadar Singapur’un yerli kedisi olduğu tahmin edilse de ırkları konusunda bazı belirsiz durumlar vardır. Keşfedildikleri ve geliştirildikleri coğrafya bakımından farklılık gösteren Singapura kedisi, Singapur’da keşfedilmiş ama Amerika’da geliştirilmiştir. Bu nedenle de kökenleri konusunda net bir bilgi yoktur.

Singapura kedisinin bazı özelliklerinin Siyam kedisi ve Birman kedisine benzediğini farkeden Siyam ve Birman yetiştiricileri Hal ve Tommy Meadow adlı Amerikalı kedi yetiştiricisi çift, Singapura kedilerinin üreme programlarına ilişkin bazı çalışmalar yapıp, bu kedilerin üretimine başladılar. Ancak onlarda bu kediler öncesinde var mıydı yoksa proje kapsamında mı üretildi konusunda net bir bilgi sahibi değillerdi. Sık sık farklı kedi cinslerinin keşfi için Güneydoğu Asya’yı ziyaret eden çift, bu ziyaretlerden birinde ürettikleri kedilerden birini Singapur’a götürdü ve burada benzer yavruların varlığını doğrulamış oldu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Domestic Medium Hair

1979 ‘da TICA tarafından tanınan Singapura’lar ,1982 senesinde Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) bu kedileri yeni bir tür olarak kabul etmeye başladı. 1988’de ise “cins şampiyonluğu” almaya hak kazandı. 2000 yılında yapılan gen taramaları sonucunda Singapura kedisi ile Birman kedileri arasında çok ufakta olsa bir gen farklılığı olduğu anlaşılmıştır. 1990 yılına gelindiğinde küçük gen farklılığı görmezden gelinerek bilimsel ispatlar neticesinde tüm kuruluşlar tarafından resmi olarak Singapura kedisi tanınmış ve “Singapur’un ulusal maskotu” olarak kayıtlara geçmiştir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Küçük bir kedi cinsi olan Singapura, ufak tefek zayıf vücuduyla her ne kadar narin bir vücut yapısına sahip olsa da oldukça kaslı ve atletiktir. Yavru birer kediye benzedikleri için en küçük kedi ırkları arasında yer alan Singapura, en fazla 3 kg ağırlığındadır.

Kafa

Zaten küçük olan vücudunun üstünde haliyle kafası da küçücük kalır. Yuvarlak kafası çenesine doğru üçgen şeklinde uzanır. Ağzı da küçüktür ve suratına göre daha dolgun ve dışa doğru çıkık görünür. Burnu şekil ve renk itibariyle oldukça dikkat çeker.

Kulaklar

Küçücük kafasına ve vücuduna göre kulakları oldukça büyüktür. Tabandan geniş kulakları paralelden biraz daha geniş bir açıyla sivrilir ve öne doğru hafif eğimlidir. Kulak içi küçük tüylerle kaplıdır. Küçücük kafasının üstündeki dik ve kocaman kulakları en belirgin özelliklerinden biridir.

Gözler

Singapura kedilerinin yuvarlak, kocaman gözleri, canlı ve parlak bakışları ile oldukça etkileyicidir. Birbirinden yeteri kadar ayrık gözler dış taraftan yukarı doğru hafif eğimlidir. Göz renkleri genellikle ela, açık yeşil veya koyu altın sarısı tonlarındadır.

Bacaklar ve Ayaklar

Ayakları da tıpkı vücudu gibi kaslı ve güçlü olan Singapura kedilerinin bacaklarının üst kısmı kalındır ve ayaklara doğru incelir. Ön bacaklar düz ve kısa,arka bacaklar ise daha uzun ve kaslıdır. Bu sayede iyi birer atlayıcı olan Singapura’ların, ön ve arka ayaklarında 5’er tane parmağı vardır.

Kuyruk

Singapura kedilerinin kuyruğu da tıpkı gövdesi ve kafası gibi karakteristiktir. Kuyruk tabandan kalın olup uca doğru sivrilir ve kuyruk boyu gövde boyundan biraz daha kısadır.Vücut yapısıyla orantılı ince kuyruğu tıpkı bir kırbacı andırır.

Tüy

Doğduklarında daha uzun tüylü olan Singapura’ların tüyleri zamanla dökülür ve yerine daha kısa ancak daha sık ve sağlam tüyler gelir. İnce ve kısa tüyleri oldukça ipeksidir.

Renk

Singapura’ların sırt ve kuyruk ucu koyu renk tonlarına sahipken, ağız, göğüs, karın ve bacak kısımlarında açık renkler görülür. Genel de renk kombinasyonları ; siyah-kahverengi, gri-krem, siyah-gri, kahverengi–fildişi ve gri–kahverengi alacalı şeklinde görülür.

Bakım

Singapura kedisi için herhangi bir özel beslenme programı olmasa da ,bazı sağlık sorunlarına sahip oldukları için beslenmesine özen göstermeli, vücudun ihtiyacı olan gıdalar içeren mamalar tercih edilmelidir. Hareketli bir kedi oldukları için enerji ihtiyacını karşılayabilmek adına yüksek proteinli mamalar tercih edilmelidir

Her ne kadar özel bir beslenme programına ihtiyaç duymasa da uzun ve sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için Pro Plan, Whiskas, N&D, Royal Canin gibi kaliteli kedi mamalarıyla beslenmelidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın