HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Ojos Azules

Ojos Azules

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
29 0
Ojos Azules

Ojos Azules Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İspanyolca’da “Mavi Göz” anlamına gelen, herhangi bir kedi severin bile çok beğeneceği son derece derin ve masmavi gözleri olan bir kedidir. Bu kediler, dünyadaki en nadir ve nispeten de yeni kedi türlerinden biridir. Hatta yetiştiricilerinin sayısı dahi gizli tutulmaktadır. Çünkü görünümü ve özellikle de muhteşem mavi gözleri için onu yetiştirmek isteyen pek çok kişi olduğu düşünülürse bu sayının gizli tutulması pek tabi normaldir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Dünyanın en nadir kedi türlerinden biri olan Ojos Azules belki de dünyanın en sevimli kedisi de olabilir. Parlak simsiyah tüylerle kaplı küçük kafasında parıldayan gözleri insanı kendine hayran bırakıyor.

Ojos Azules oldukça nadir bir kedi türüdür. Aslında onu sahiplenmek de biraz zordur. Çünkü onu yetiştirenler yalnızca profesyonel yetiştiriciler olmakla birlikte dünyada sayılı bir nüfusa sahiptir. Fiyat bakımından da biraz pahalı bir kedidir. Ojos Azules kedisi olan kişilerin, bu türün son derece sevimli, sevecen, sahibine karşı sadık, tut-getir tarzı oyunlara adapte olabilecek ve kendisine verilen komutları anlıyacak kadar akıllı ve hepsinden de önemlisi güzel ve mükemmel gözleriyle benzersiz bir kedidir.

Sevimliliği dış görünüşüyle birlikte ,aynı zamanda oyunlarda yaptığı muzipliklerle de kendini açıkça ortaya çıkarır. Önüne buruşturup atacağınız bir kâğıt parçasıyla bile saatlerce vakit geçirebilir. Bununla birlikte, sahibiyle de oynamayı çok sever. Doğası gereği hareketli bir yapıya sahiptir ve gün boyunca yorulmak bilmeden kendi kendine dahi oyunlar oynar.

Gününün çoğunu sahibiyle birlikte geçirebilir. Ona sarılıp, oda içerisinde takip eder. TV karşısında sahibinin yanına kıvrılarak kendini sevdirir. İlgi manyağı ve çok kırılgan bir kedi olmasa da sevgiye ve şefkate de fazlasıyla ihtiyaç duyar. Bu nedenle çok fazla uzun süreler yalnız kalmaya gelemez ve yanında birilerinin olmasını, çok aşırı olmasa da ilgi göstermesini bekler. İlgisiz kaldıklarında strese girip üzüntüden bir takım sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Dolayısıyla Ojos Azules cinsi bekâr kişiler, ilgi gösteremeyecek yaşlı çiftler ve günün çoğunu dışarıda geçiren aileler için uygun değildir. Bu kediler, çocuklu aileler, kalabalık bireylerin olduğu ev için oldukça idealdir. Hatta diğer cins kedilerle ve iyi huylu evcil köpeklerle de aynı ortamda zaman geçirebilirler.

Başta sahibi olmak üzere ev ortamındaki herkese aynı değeri gösterir. Çocuklara karşı da oldukça saygılı bir cins olan bu kediler emekleyen bebekle bile ona zarar vermeden zaman geçirebilir.

Arkadaş canlısı oluşu, cana yakınlığı, oyuncu yapısı bir kedide aranan özelliklerden öne çıkanlarıdır. Ojos Azules bu ve diğer birçok mizaç yapısına sahiptir.

Sahibiyle oynarken içi içine sığmaz, oda içerisinde zıplamayı, dolaplara, raflara ve evin diğer yüksek yerlerine tırmanmaya çalışır. Onun olduğu bir yerde, yüksek yerlerde kırılabilecek dekor eşyaların bulunmaması gerekmektedir. Zekâ seviyesi yüksek olduğu için zihninin sürekli meşgul tutulması gerekir. Ayrıca, aktivite seviyesi düştüğünde ise çabuk sıkılabilmektedir. Bu yüzden, oyuncaklarında çeşitliliğin sağlanmasıyla birlikte siz onunla ilgilenemeyecek olsanız dahi oyuncakları onu meşgul etmeye yetecektir.

Çok sosyal ve girişken bir kedi türü olduğu için eve gelen yabancı kişilerden de korkup bir köşeye saklanmaz.

Orta derecede vokal bir kedidir. Çok fazla miyavlamaz fakat ilgisiz kaldığında ve karnı acıktığında mutlaka miyavlayarak ihtiyacını sahibine veya evde o an kim varsa ona belli eder.

Bu ırk hala daha geliştirilme aşamasında olduğu için ilerleyen yıllar ırkın standardı oturacak ve kişilik özellikleri daha netleşecektir.

Ona sahip olacak kadar şanslı biriyseniz, uzun yıllar size sadık bir dost olacağından şüpheniz olmasın.

Ojos Azules

Tarih

1984 yılında ABD’nin New Mexico eyaletinde bir grup kedi meraklısının gözüne vahşi bir kedi kolonisinde yaşayan çarpıcı mavi renkte gözleri olan ve kaplumbağa kabuğu renginde kürke sahip yavru bir kedi çarptı. Bu kedi ışıltılı ve ayırt edici masmavi gözleriyle oradaki insanların çok dikkatini çekti ve koloniden ayırıp dişi olan bu mavi gözlü yavru kediyi yanlarına almışlardı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oriental Bicolor

Sonrasında aynı gözlere sahip daha fazla kedi geliştirmek için üreme çağına ulaştığında onu çiftleştirmek istemişlerdi. Onu diğer alakasız birkaç kediyle çiftleştirip ve istediklerini almışlardı. Dünyaya gelen yavru kediler, bu genin baskın olduğunu kanıtlarcasına mavi gözlülerdi.

Bu doğumla birlikte sayıları artan Ojos Azules cinsi, 1991’de gelindiğinde Uluslararası Kedi Derneği (TICA) tarafından tanınmıştı. 1992 yılında bilinen sadece 10 Ojos Azules kedisi vardı. Bugün ise, sayıları hakkında net bir bilgi yoktur. Ama, onun nadir bir ırk olduğu bilinmekte ve sayılarının da sadece binlerle ifade edildiği söylenmektedir. Bu cins kedilerde kranial deformite riski görülmesi nedeniyle kaydının durdurulduğu ve üremesinin de askıya alındığı bilinmektedir. Dolayısıyla, ırkın bu nedenle nadir olduğu otoriter bazı kedi ırkları kayıt kuruluşu tarafından belirtilmektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Irkın standart özellikleri hakkında kesin bilgiler olmasa da, TICA tarafından yayımlanmış makalede geçen bilgilere göre, vücut boyutuna rağmen zayıf ve kaslıdır.

Kafa

Vücuduna orantılı üçgen alınlı, küçücük, yuvarlak bir kafa yapısına sahiptir. Kama şeklindeki kafa burun ve çeneye doğru hafif sivrilerek minicik bir ağız yapısıyla sonlanır. Bıyık pedleri belirgindir ve bıyıkları azdır.

Kulaklar

Küçük kafa yapısına kıyasla kulaklar biraz büyüktür. Uçlara doğru oval şekilde son bulan kulaklarının içlerinde tüylenmeler görülür. Dik ve açık olan kulakları Ojos Azules kedisine her zaman uyanık bir görünüm verir.

Gözler

Ojos Azules kedisinin en temel ve en belirgin özelliği, mükemmel masmavi gözleridir. Diğer birçok kedi türünden gözlerinin maviliği nedeniyle ayrışan Ojos Azules neredeyse yuvarlak ve iri gözlere sahiptir. Ana göz rengi mavi olsa da, yeşil, altın ve bakır olmak üzere farklı renklerde de olabilmektedir. Ancak bunların sayısı çok azdır.

Bacaklar ve Ayaklar

Ayaklar vücuda orantılı olup ne uzun ne de çok kısa olmakla birlikte ince ama kaslıdır. Ojos Azules kedisine harika bir çeviklik katan bu bacaklar onun hareketli yapısına katkıda bulunur. Ön bacaklar, arka bacaklardan hafif uzundur ve patiler ovaldir.

Kuyruk

Ojos Azules’in kuyruğu vücudunun geri kalanıyla orantılı olacak şekildedir. Tabanda kalın başlayan kuyruk uçlara doğru hafif incelir. Bu ırkın kuyruk ucunda birçok kedide olduğu gibi beyaz lekeler görülebilmektedir.

Tüy

Bu türler standart olarak yoğun renkli, kısa, çok ince ve çok yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Ojos Azules kedileri tüm tüy renklerinde kabul edilebilir. Özellikle yüz, pati ve kuyruk ucunda beyaz lekeler başta olmak üzere farklı renklerde lekeler de vardır. Tüy bakımı da oldukça kolay bir kedi türüdür.

Renk

Bu kedilerde düz beyaz renk, onu yaygın mavi gözlü ve beyaz renkli diğer kedilerden ayırt etmenin zor olması nedeniyle pek arzu edilmez. Bu tür, siyah, ten rengi ve düz beyaz dışında herhangi bir renk ve iki renkli görülebilmektedir.

Bakım

Bu türün özel bir beslenmeye ihtiyacı bulunmasa da her kedi ırkı için gerekli olan en iyi ve en kaliteli mamayı sunmak da bu kedilerin gelişimi adına oldukça önemlidir. Etçildir ve ana besin maddeleri hayvansal gıdalardan oluşmaktadır. Bu nedenle, ana bileşen olarak yüksek kaliteli, zengin protein değerine sahip gerçek et veya balığa dayanan ve çok da fazla karbonhidrat içermeyen Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi ticari mamaların kuru ve yaş mamalarından alabilirsiniz.

Ojos Azules kedisi kuru ve yaş her iki mamanın da karışımını içeren bir diyeti veya çiğ bir diyeti dahi afiyetle yiyebilecektir. Sağlıklı büyüyebilmeleri adına ihtiyaç duydukları ekstra vitamin ve mineralleri içeren taze sebze ve meyveler de Ojos Azules kedisi için tercih edilebilir.

Ojos Azules hareketli bir yapıya sahiptir ancak ilerleyen yaşlarında aktivite seviyesi düştükçe kilo almaya daha meyilli olacaktır. Bu nedenle, özellikle ilerleyen yaşlarında beslenmesi düzenli ve dikkatle yapılmalı, obeziteye karşı kontrollü beslenmeden yana olunmalıdır

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın