HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Bambino

Bambino

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
32 0
Bambino

Bambino Özellikleri ve Bakımı

Bambino Tüysüz kedi türü sınıfında olan, Sfenks ve Munchkin ırkları arasında bir melez olarak türetilmiş kedi cinsidir. Tüysüz kürkünün yanı sıra kısa bacakları ve büyük dik kulakları ile pek çok kedi ırkından ayrılan bu cins, henüz yeni sayılabilecek bir ırk olduğundan dolayı hakkında çok fazla şey bilinmiyor.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Sfenks ve Munchkin kedilerinin çiftleştirilmesi sonrası melez olarak doğan Bambino kedisi, tüysüz kürk yapısı ile diğer pek çok tüylü kedi ırkından ayrılır. Bu tüysüz Bambino kedisi, eğlenceli, enerjik ve çocuk dostu uyumlu kedilerdir.

Kısa bacakları ile görünüm olarak tıpkı minyatür bir kediyi andıran Bambino kedisi, sahip olduğu bu sıra dışı fiziksel özelliği ile bilinirler. Kısa bacaklarına rağmen oldukça sosyal, girişken ve dışa dönük bir kedi olan Bambino, sahipleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.Eve gelen yabancılarla da yakın ilişkiler kuran bu kediler çocuklarla iyi anlaşır ve iyi bir şekilde tanıştırıldığı takdirde evde farklı cinsten hayvanlarla da yaşayabilir.

Kabul edebiliriz ki, Bambino kedisinin üçgenimsi kama şeklindeki sivri yüzü kedisine biraz sert bir ifade kazandırıp göze pek de hoş gelmese de sahip olduğu açık ve parlak gözleri onu sahiplenmek isteyenlerin gönlünde ayrı bir yere koyuyor.

Kısa bacakları ve tüysüz vücutlarına ve dik kulakları ile kedi ırklarında oldukça dikkat çeker.Oyuncu ve dışa dönük mizaç yapısı ile ev içerisinde etrafta koşmayı, sahiplerinin peşinden koşturmayı çok severler.Kendi başına ve sahibiyle birlikte vakit geçirmekten çok hoşlandıkları gibi çocuklarla olan dostluğu ile henüz emekleyen bir bebekle bile ona zarar vermeden vakit geçirebilir. Sahibine ve yaşadığı ev halkına bağımlı olduklarından, kendisine dikkat ettiği kadar onlara da fazlasıyla önem gösterir.

Tüysüz derileri nedeniyle özenli bir bakıma ihtiyaçları vardır.Yoksa sağlık sorunları yaşayabilirler.Bu bakım da, sağlıklı bir kediye dönüşmesi için yeterli olur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  British Shorthair

Bambino

Tarih

Bu cins, Sfenks ve kısa bacaklı Munchkin kedisinin çiftleşmesi ile oluşmuş ve 2005’de de resmen tanınarak tescil edilmiş bir kedi cinsidir. Görece yeni bir melez kedi cinsidir. 2006 senesinde Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) tarafından tanındı ve yeni bir cins olarak kabul edildi. Bu günden sonra da popülerliği artmıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kısa bacakları, büyük kulak ve geniş gözleri ile pek çok kedi türünden ayrışır. Bambino kedisi sağlam bir iskelet yapısına ve kaslı bir vücuda sahiptir.Çevikliğinden ödün vermez. Minyatür bir kediyi andıran Bambino kedisinde tüy yoktur.

Kafa

Vücuduna oranla küçük olan kafası kama şeklinde üçgenimsi bir yapıdadır.

Kulaklar

Büyük ve dik olan kulakları tıpkı bir Elf görünümü katar. Ayrıca bu büyüklükteki ve açıklıktaki kulaklar ona her zaman uyanık bir izlenim verir.

Gözler

Geniş bir çift göze sahiptir. Göz rengi ise muhteşem bir maviliğe sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Sfenks ve Munchkin kedisinin çiftleşmesi sonucu melez olarak dünyaya gelen Bambino kedisi bacak yapısını Munchkin’den alır. Kısa ve kaslı bacaklarında oval patileri vardır.Önde beş, arkada dört parmağı bulunur.

Kuyruk

Tıpkı vücudu gibi kuyruğu da tüysüz olan ve tabanda geniş fakat uçlara doğru sivrilen bir kuyruk yapısına sahiptir. Kuyruğu tıpkı bir kırbacı andırır.

Tüy

Bambino kedisi tüysüz kedi sınıfında yer aldığı için hipoalerjenik bir tür olduğuna da inanılır. Ancak yine de, çok hafif tüyleri vardır. Bu nedenle bazı insanların alerjilerini tetikleyebilir.

Renk

Bambino kedisi siyah, beyaz, krem ve kahverengi renklerinde dünyaya gelir. Tam yetişkinlikte bu renk daha doygunlaştığı için tok bir görünüme dönüşür.

Bakım

Tüm kediler gibi Bambino kedisi de yüksek kalitede besinlerle beslenmesi gerekir. Atletik ve oyuncu bir kedilerden olması nedeniyle besinlerinde kalite düşürülmemeli ve porsiyonu azaltılmamalıdır. Proplan, Royal Canin, Purina, Hills, Acana, Advance gibi markaların kuru ve yaş mamalarından alınarak beslenmesi sağlanabilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın