HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Oregon Rex

Oregon Rex

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
33 0
Oregon Rex

Oregon Rex Özellikleri ve Bakımı

20. yüzyılın ortalarında rastgele bir mutasyon sonucu meydana gelen Oregon Rex, 1940-1970 yılları arasında Amerika’da yaşamış ama ne yazık ki soyu tükenmiş bir kedi ırkıdır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

1940’lar ile 1970’li yılların Amerika’sında oldukça ünlü kedi ırklarından biriydi. Kısa kıvırcık tüyleri, sevgi dolu mizaç yapısı, oyuncu ve yaramaz halleri onu dönemin en iyi kedilerinden biri yapıyordu.

20. yüzyıl ortalarında spontane genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkan Oregon Rex, Devon Rex ve Cornish Rex gibi diğer tüm Rex türlerinin karakter özelliklerini üzerinde taşıyordu. Apayrı bir ırk olarak kabul edilmesiyle birlikte o zamanın Amerika’sında, kedi yetiştiricileri arasında oldukça popülerlik kazanmıştı. Kısa ve kıvırcık tüyleri ile dış görünüşü ve kabul edilebilir mizaç yapısı nedeniyle hak edilmiş bir popülerlikti.

Kişilik olarak tüm Rex ırklarının özelliklerinin karması gibiydi. Görünüş olarak da Devon ve Cornish Rex ırklarına benziyordu. Sevgi dolu olan Oregon Rex, çok fazla ilgiye ihtiyacı olan bir türdü. İlgi gördüğü yerde karşılığını fazlasıyla verirdi. Sahipleriyle birlikte aktivitelerin bir parçası olmaktan keyif alır, aile üyeleriyle vakit geçirmeyi çok severdi. Arkadaş canlısı olduğu için ,eve gelen yabancılardan da çekinip saklanmazdı.

Oregon Rex ırkı bugün artık var olmadığından dolayı, mizaç yapısı hakkında daha fazla detay ulaşmak mümkün değil.Bu kedilerin neslinin tükenmesi sizi hayal kırıklığına uğrattıysa, benzer özelliklere sahip Devon veya Cornish Rex kedisi sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

Oregon Rex

Tarih

Oregon Rex, rastgele bir mutasyon sonucu dünyaya gelmiş ve 20. yüzyıl Amerika’sında popüler olmuş bir kedi türüdür.Kıvırcık tüy yapısı nedeniyle diğer Rex ırklarıyla aynı fiziksel özelliğe sahip olan bu kediler 1940-1970 yılları arasında Amerika’da kedi yetiştiricileri arasında oldukça popüler bir ırktı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Dragon Li

Irkın tarihsel geçmişine baktığımızda, ilk Oregon Rex’in 1944 yılında doğduğu bilinir. Anne kedi ve diğer kedi yavruları düz tüylere sahipken, içlerinden biri farklı olarak kıvırcık tüylü dünyaya gelmişti.

1955’li yıllarda Oregon Rex kedisi başta Cornish Rex olmak üzere diğer Rex kedileriyle melezleniyordu. Irk uzun süre tek başına var olamadı ve son safkan Oregon Rex kedisi de 1972 yılında ölünce bu ırkın nesli tükenmiş oldu. Bu kediler, nesli tükenen tek kedi ırklarından biridir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kıvrak ve atletik bir vücut yapısına sahipti. İncecik vücudu, uzun bacaklarının üzerinde ona narin bir kedi görünümü veriyordu.

Kafa

Kama şeklinde küçük bir kafaya sahipti.

Kulaklar

Küçük kafasında geniş kulakları uçlara doğru sivrilerek son buluyordu. Kulak içleri tüysüzdü. Uçlarında ise tek tük tüyler vardı.

Gözler

Badem şeklinde büyük gözleri tüm renklerde görülebiliyordu.

Bacaklar ve Ayaklar

Oregon Rex’in bacakları ince ve uzun bacaklarında patileri geniş ve ovaldi. Atletik ve kıvrak bir kedi olmasında şüphesiz bacaklarının önemli rolü vardı.

Kuyruk

Vücuduna orantılı ince bir kuyruğu tabanda kalın başlayıp kuyruk uçlara doğru sivrilerek son buluyordu.

Tüy

Kısa kıvırcık tüy yapısı ile Rex ırklarına çok benzerdi. Ancak tüyleri kadar yoğun olmadığı için Rex’in tüysüz görünmesine neden olurdu.

Renk

Cornish ve Devon Rex türlerinde olan tüm renkleri taşımaktaydı.

Bakım

Oregon Rex ırkı için özel bir diyete ihtiyacı olmadığı gibi sağlıklı bir yaşam sürmesi için yüksek kaliteli mamalarla beslenmesi gerekirdi. O da her kedi gibi aşırı kilo almaya meyilliydi. Haliyle yaşlandıkça enerjiden düşen Oregon Rex fazla hareket edemez ve bu da kilo alımına neden olurdu.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın