HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Burmese Kedi Cinsi

Burmese Kedi Cinsi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
37 0
burmese

Burmese Özellikleri ve Bakımı

Burmese kedileri oyuncu ve zeki kedi ırkında sınıflandırılır. Yaramaz bir kedi olduğu için evinizde bu kedi ile yaşayacaksanız değerli eşyalarınızı ondan uzak tutmalısınız. Çünkü istemeden de olsa zarar verebilir. Etkinlik ve aktivitelere kısa sürede adapte olan Burmalar, çocuklarla çok iyi anlaşır

Kişilik & Karakter Özellikleri

Eğitim ve zekâ oyunlarına bayılan Burmese’ler evdeki her eşyayı kendilerine oyuncak yapabilecekleri gibi, kendi oyuncaklarıyla harikalar yaratırlar. Eğitirken yaptıkları karşısında büyük keyif alırken,yaramazlıklarına da hazırlıklı olmanızı belirtmeliyiz.

Kedi türleri arasında “çıkarcı kedi” olarak nitelendirilir. Enerjisi hiç bitmediği için onunla ilgilenemediğiniz durumlarda oyuncaklarıyla vakit geçirmesini sağlamalısınız.Eğer ilgilenemeyecekseniz daha uysal kedilere yönelmelisiniz.

Burmese Kedi Cinsi

Oldukça sosyal ve evcilleştirilmesi kolaydır. Açık havada yeni şeyler keşfetmekten de çok hoşlanırlar ve evlerinden çok uzaklaşmadan dolaşmak isterler. Küçük de olsa bahçesi olan evler tam olarak bu kediler hitap eder.

Doğaları gereği vahşi ve saldırgan bir mizaca sahiptirler ama sevecen, eğlenceli ve sevimli kişilikleriyle de bilinmektedir. Sahiplerine yoğun ilgi gösterirler,konuşmak ister ve aynı şekilde karşılık beklerler.

Sizi takip eder,girdiğiniz her odaya sizinle girmek isterler. Buna izin vermediğiniz taktirde en cazip yer oda olacaktır. Aynı zamanda oynamasına izin vermediğiniz eşyalarınız onun en çok ilgi gösterdiği oyuncaklar olacaktır.

Yalnız kalmaktan hoşlanmayan Burma kediler, köpeklerle bile çok iyi ankaşırlar. Eğer evde yalnız bırakmanız gerekiyorsa sevdiği oyuncakları ulaşabileceği bir yere bırakmalısınız.

Bu kediler ne kadar yaşlansalar da her zaman sevimli yaramazlıkları devam eder. Evde cüretkâr sıçramalar yapıp,sizin onu seyredip seyretmediğinize de bakarlar.Son derece kararlı ve inatçı bir ırktır.

Erkek Burma kediler ılımlı bir mizaca sahipken dişi Burma kediler meraklı, aktif ve insanlarla duygusal ilişkileri kuvvetlidir. Tut-getir ve saklambaç oyunlarından çok hoşlanırlar. Bulmayı değil de saklamayı tercih ederler. Evinizdeki değerli eşyalar hiç ummadığınız bir yerlerden çıkabilir.

Tarih

Burma kedi Güneydoğu Asya’daki Budist tapınaklarında yetişen ve kutsal sayılan bir soydan gelmektedir. Anavatanı bu bölge olan bu kediler batılı kedi meraklıları tarafından ABD’ye kadar götürülmüş ve çeşitli yetiştirme programları ile bugünkü halini almıştır. Asıl kökeni 1930 senesinde Joseph Thompson tarafından Amerika’ya getirilen Wong Mau isimli bir dişi kedidir. Joseph Thompson bu kedinin soyunun devam etmesi gerektiğini düşünerek bir yetiştirme programı başlatıyor. Bu çalışmalar sırasında genetik bilimci Dr. Clyde E. Keeler olmak üzere birçok kişiden yardım alıyor.

Sonucunda Wong Mau isimli dişi kedinin erkek bir Siyamla çiftleşmesinden bugün bildiğimiz Burma cinsi kediler doğuyor ve bu kediler Burmaların ataları olarak tarihe geçiyor.

Bir dönem “çikolata siyamı” olarak da adlandırılan Burmalar 1943 yılından itibaren farklı bir ırk olarak tanınmaya başlanmıştır. Myanmar olarak bilinen bölgedeki tapınaklarda kutsanan ve tanrının armağanı olduğuna inanılan kedilerdir.

Günümüzde sıra dışı görünümleriyle, cana yakın ve rahat kişilikleriyle Burma kediler dünyanın her yerinde sevilen ve yetiştirilen bir kedi türü haline gelmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ojos Azules

Burmese Kedi Cinsi

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Burma kediler kaslı ve atletik bir vücut yapılarından dolayı göründüğünden daha ağırdır. Vücudu düzgün, yuvarlak köşeli bir dikdörtgeni andırır.Sırt çizgisi düzgündür.Karın boşluğu göğse doğru çok hafif eğimli ve kalçası da vücudun geri kalanına göre daha geniştir.

Kafa

Burma kedilerin kafa yapısı keskin hatları olmayan yuvarlak yapıda ve sağlam boynunun üzerine konumlanmıştır. Çenesinin en uç noktası hafifçe yuvarlatılmış gibi bir görüntü verir.Üst dudaklaında kısa bir çizgiyle burnuna birleştiren çizgi onların sürekli gülümser gibi görünmesine neden olur. Burnu biraz öne çıkıktır ve elmacık kemikleri arasındaki kontrast yüzünü olduğundan daha ince gösterir. Geniş burun kemeri ve açık alnı nedeniyle önden bakıldığında yüzü üçgen şekilde gözükür.

Kulaklar

Burma kedilerin kulakları ortadan büyüğe doğru değişken, birbirinden belirgin bir biçimde ayrıktır ve onlara sürekli uyanık bir görüntü verir.Dış çizgisi iç çizgisinden daha uzun olan kulaklar ,tabandan geniş yukarı doğru hafifçe incelerek fazla sivrilmeden yuvarlak bir hatla biter. Bu sivrilik onlara dış dünyayla sürekli etkileşim halinde izlenimi verir.

Gözler

Uzun ve yuvarlak gözleri onların en belirgin özelliklerindendir. Birbirinden uzak,insan gözü gibi neredeyse dümdüz konumlanmış gözleri hafif çekiktir. Renkleri altın sarısı ve bakır tonları arasında değişirken bazen yeşil de olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacak yükseklikleri neredeyse vücut yüksekliği kadardır ve vücutlarıyla orantılıdır. Üst tarafı kaslı,aşağı doğru hafif incelen güçlü ve düzgün bacak kemikleri atlayıp zıplarken onlara çok yardımcı olur. Ön ayaklarında beş, arka ayaklarında ise dört adet olmak üzere yuvarlak pençeleri vardır.

Kuyruk

Burma kedilerin kuyrukları düz ve orta uzunluktadır. Genelde vücutla aynı renk olan kuyrukları daha koyu da olabilir.Kuyruk ucu sivri değil genellikle küt ve yuvarlak olarak görülür.

Tüy

Burma kediler kısa ve parlak bir tüy yapısına sahiptir. Aynı zamanda çok sık ve yoğun tüylerle kaplıdır. Çok parlak adeta cilalanmış bir deri yapısına sahip olması onu diğer kedilerden ayırır. Bu kedilerin saten dokusuna benzer tüy yapılarını günümüzde başka kedi ırklarında bulmak son derece zordur. Çoğu kedi türü gibi tüy bakımını kendi yapmayı tercih etse de ara sıra kedi tarağı ve fırçasıyla bakımını yapmak gerekir.

Renk

Siyah bir ırktan türedikleri için genelde Burma kediler tek renk veya alacalı olabilir. En büyük özelliği olan “sable” adı verilen benzersiz tüy renginin yanı sıra; lila, çikolata, leylak, mavi, kahverengi, krem, şampanya, platin ve gri tonları da görülebilir.

Bakım

Bu kedilerin beslenme programı yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre farklılık gösterir. Genel olarak sağlıklı olan Burma kediler herhangi bir kedi mamasıyla sağlıklı bir şekilde beslenebilir. Ancak kedinizde herhangi bir hastalık olduğunu düşünüyorsanız veya kedinizin yaşı ilerlemişse veteriner kontrolünde bir beslenme programı oluşturarak olası bir hastalığı önleyebilirsiniz.

Beslenmesinin en az %40’ı protein kaynaklı olmalı, patates gibi nişasta oranı yüksek besinler ve tahıllar tercih edilmemelidir.Yemek konusunda değişiklikten hoşlanmazlar. Eğer yapılacaksa da yavaş yavaş değiştirmek sindirim sağlığı açısından önemlidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın