HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Tay Leylak

Tay Leylak

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
31 0
Thai Lilac

Thai Lilac Özellikleri ve Bakımı

Tamamen doğal seçilim yoluyla iki Korat kedisinin çiftleşmesi sonucu meydana gelen Tay Leylak, sosyal, konuşkan ve eğlence dolu bir kedi cinsidir. Adından da tahmin edileceği gibi Tayland kökenli olan bu tür kürkündeki renk tonuna atıfta bulunarak Tay Leylak kedisi olan anılmaktadır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Tayland kökenli bir tür olan Tay Leylak, insan müdahalesi olmadan tamamıyla doğal seçilim yoluyla ortaya çıkmış bir kedi cinsidir. Sosyal, konuşkan ve eğlenceli yönüyle bilinen bu kedi tüylerindeki renk tonuna atıfta bulunarak Tay Leylak olarak anılır.

Ev halkıyla iyi geçinebilen, sevimli ve eğlenceli bir kedi arayışındaysanız, Tay Leylak kedisi sizin için iyi bir arkadaş olabilir.

Sosyal ve meraklı bir kedi olan Tay Leylak kedisi özellikle sahibini odadan odaya takip etmekten, onun gün içerisinde neler yaptığını izlemekten zevk alır. Aynı zamanda, bulunduğu ortamda bir şey dikkatini çektiğinde veya bir hareket sezdiğinde mutlaka soluğu orada alır. Bir nesne gözüne iliştiğinde patisiyle dokunur, burnuyla koklar ve onun ne olduğunu anlamak ister. Açık kalan kapı, dolap ve çekmece gibi yerleri de sırf merakını gidermek için inceler.

Bu tür, çocuklarla şahane anlaşabilen kedilerden biridir. Tay Leylak kedisi ile çocuklar birbirlerini en iyi tamamlayan birer arkadaş gibidirler. Oyuncu da bir kedi türü olan Tay Leylak yalnızca çocuklarla değil, emekleyen bir bebekle dahi ona zarar vermeden zaman geçirebilir. Sosyal ve oyuncu bir kedi oluşu, uzun süreler ilgisizliğe ve yalnızlığa ne yazık ki gelemediğinin de göstergesidir. Günlük düzenli olarak ilgilenilip sevgi gösterilmezse bir takım davranış sorunları geliştirebilmektedir. Aynı zamanda yalnızlığın vermiş olduğu huysuzlukla birlikte strese bağlı sağlık sorunları da ister istemez ortaya çıkabilmektedir. Doılayısıyla, yalnız yaşayan bekâr biri, günün çoğunu dışarıda geçirmek durumunda kalan çocuksuz aileler ve ilgilenemeyecek kadar yaşlı çiftler için uygun bir tür değildir. Tay Leylak kedisi kalabalık, çocuklu aileler için ise ideal bir kedi türüdür.

Tay Leylak vokal bir kedidir. Hatta fazlasıyla sesli ve konuşkan olmasıyla ün yapmıştır. Kalabalık aileler için de uygun bir kedi türü olunca onun olduğu ortamda neşe de mutluluk da eksik olmaz. Karnı tok ve sahibi tarafından ilgi gördüğü zaman hemen melodik sesler çıkararak etrafına neşe saçar. Sahibinin yanına kıvrılarak ona mırıldanıp konuşarak bir şeyler anlatmak ister.

Oyunlarını daha rahat oynayabilmesi ve merakını giderecek kadar etrafı keşfedebileceği yeterli alana ihtiyaçları vardır. Geniş apartman daireleri için uygun bir kedi türüdür. Geniş odalarda istediği gibi dolaşırken, günlük egzersizlerini de bu sayede yapmış olur. İçgüdülerini törpülemek için de kedi ağacı ve tırmalama direği sağlanabilir.

Thai Lilac

Tarih

Tay Leylak isminden de anlaşılacağı üzere Tayland kökenli bir kedi ırkıdır. 1980’li yıllarda Tay Leylak kedisi herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla iki Korat kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. 1989’da gerçekleşen bu çiftleşmeden Jenanca Lilac Lilee adı verilen yavru bir kedi dünyaya gelmişti. Pembemsi ve leylak rengi karışımı kürk yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bu kedi gelişip büyüdükçe görünüş ve mizaç olarak Korat kedisine benzerliği ortaya çıkmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mojave

Leylak rengi tonları içeren tüyleri sayesinde Tay Leylak kedisi olarak anılan bu şirin kedi ilk olarak 1993’de Korat Irk Danışma Komitesi tarafından tanınmıştır. 2009 senesinde ise Uluslararası Kedi Derneği (TICA) tarafından resmi olarak “cins statüsü” verilerek tanınmıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Tay Leylak orta boy bir kedi olup tam boyut standartları değişiklik gösterebilmektedir. Tıknaz görünümlü değildir. Güçlü ve kaslı bir gövde yapısına sahiptir. Çoğu kedi türünde olduğu gibi, erkek Tay Leylak kedisi dişiden daha büyük ve daha az zariftir. Dişiler daha küçük ama daha zarif ve ince yapılı bir vücuda sahiptir.

Kafa

Vücuduna orantılı bir kafa yapısı vardır. Bu türün belki de en belirgin özelliği muhteşem kalp şeklini andıran yüz hatlarıdır. Fazlasıyla gelişmiş bir çene yapısı, düz bir alın, hafif kıvrık burunu vardır.

Kulaklar

Tay Leylak kedisinin büyük ve geniş kulakları tabanda geniş başlayıp uçlara doğru hafif sivrilerek son bulur. İki kulak arası mesafe nerdeyse bir kulak genişliği kadardır. Hafif dışa açık olan kulakları dik ve her zaman açıktır. Bu da onlara uyanık bir görünüm katar. Kulak içlerinde hafif tüylenmeler görülebilir.

Gözler

Bu kedinin gözleri iri ve hafif çekik görünümlü olup genellikle sarı, kehribar ve yeşil renktedir. Bu cinse özgü olarak yavru kediler büyüyüp yaşlandıkça değişen göz renklerine sahiptir. Çoğu yavru Tay Leylak kedisi iki yaş civarı yetişkinliğe eriştiğinde gözleri koyu renge döner.

Bacaklar ve Ayaklar

Vücuduna orantılı bacakları kaslı ve zarif görünümlüdür. Bacakları vücuduna orantılı olup orta uzunluktadır. Patileri ovaldir ve pati ped renkleri tüy rengiyle uyumludur.

Kuyruk

Vücuduna orantılı olan kuyruk tabanda kalın başlayıp uçlara doğru hafif sivrilir. Kuyruk uçlarında kürk renginden bağımsız olarak koyu renkler görülebilmektedir.

Tüy

Tay Leylak kedisi yumuşak ve kısa tüylü bir kürk yapısı vardır. Uzun tüylü kedilere kıyasla daha az bakıma ihtiyaç duydukları için haftada yalnızca bir defa tüylerini fırçalamak yeterli olacaktır.

Renk

Tay Leylak kedisi, pembemsi görünümde leylak renginde yumuşacık parlak bir kürk yapısı vardır. Kürk rengi yavruluktan yetişkinliğe doğru daha belirgin hale dönüşmektedir. Pati ped rengi, burun derisi ve göz renkleri kürk rengi ile son derece uyum içerisindedir.

Bakım

Tay Leylak kedisi özel bir beslenmeye gereksinim duymaz. Yalnızca sağlıklı gelişimi için diyetinin yüksek protein içeren besinlerden oluşmasına özen gösterilmelidir. Etobur canlı olduğu için hayvansal gıdalarla beslemek doğru olacaktır. Kilosuna uygun olacak şekilde besleyerek, mama dışında vitamin ve mineral bakımından zengin taze sebze ve meyve de paylaşılabilir.

Mama kabının yanına temiz su içeren kap koymayı da unutmamalıyız.

İlerleyen yaşlarda aktiviteden düşerek düzensiz beslenmeyle birlikte obezite sorunuyla karşı karşıya kalabilecek olan bu kedilerin yaşlılık evresinde doğru beslenme için bir veteriner hekimden yardım alınabilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın