HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Calico Kedisi

Calico Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
39 0
Munchkin Kedisi

Calico Kedisi (Patiska) Özellikleri ve Bakımı

Patiska bir kedi cinsini ifade eden kelime olarak değil, kedilerin kürkünün rengini veya desenini anlatmak için kullanılır. Beyaz üzerine siyah ve turuncu renklerde desenlere sahip olan Patiska kediler aynı zamanda beyaz, gri ve bej kombinasyonlarıyla da görülür. Bu kedilerle ilgili çarpıcı bir diğer bilgi de çoğunluğunun dişi olmasıdır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Sokaklarda en çok rastlanan kediler arasında Calico kedisi de gelir. Beyaz üstüne tıpkı çamaşır suyu dökülmüş gibi sarı ve siyah yamaları vardır. Kendine has görünümlerinin yanı sıra ilginç kişilik özelliklerine de sahip olan Patiska kediler dünyanın en çok ilgilendiği kediler arasında yerini alır.

Calico kedisi, dünyanın birçok yerinde şans getirdiğine inanılır. Japon denizcilere göre Patiska kedilerin kendilerini kazalardan koruyacaklarına inanır.Bundan dolayı yolculuğa çıkarken yanlarına Patiska kedi alırlar. Amerika’da ise nadir bulunan erkek Patiska kedinin parayı çektiğine inanılır.

Patiskanın bir kedi ırkı olduğu zannedilse de bir ırk değil yalnızca bir kedi türüdür. Dolayısıyla bir patiska kedi hangi cinse aitse onun özelliklerini taşır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda patiska kedilerin cinsine bakılmaksızın belli bir kişilik özelliğine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Oyuncu, sevecen ve güçlü iradeye sahip olan kediler bulundukları ortama kolaylıkla adapte olurlar. Karakter özellikleri yavruluktan itibaren yetiştikleri ortam ve almış oldukları eğitime göre değişiklik gösterir. 2015 ‘de California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Patiska kedilerin diğer renklere sahip kedilere oranla daha çok tısladığı ve saldırgan bir tavrının olduğu görünmüştür. Çoğunlukla sakin olsa da bazı uyaranlar karşısında ve endişelendiğinde diğer tüm kedi cinsleri gibi saldırgan davranışlar sergileyebilir.

Nevrotik bir doğaya sahip olan Patiska kediler beklenmedik anda beklenmedik şeyler yaparak dikkatinizi çekmeyi başarır. Oyun oynamaktan ve ilgilen asla bıkmazlar.

Calico kedisi tuhaf davranışlarıyla ve yaramazlıklarıyla sizleri bazen kızdırsalar da öylesine sevecen bir yapıya sahiptirler ki hemen gönlünüzü alırlar. Siz yine de değerli eşyalarınızı ondan uzak tutun çünkü yaramazlık yaparken bu eşyanız onun çok ilgisini çekecektir. Ona bolca kedi oyuncağı edinmelisiniz. Bu oyuncaklar onun hem oyalanmasını hem de eğitiminde de büyük katkı sağlayacaktır. Oyun oynarken bir taraftan keşfederken ,diğer taraftan yeni şeyler öğrenecek ve böylelikle de enerjilerini üzerinden atarak daha az yaramazlık yapacaktır.

Bir ırkı değil renk dağılımını ifade eden Patiska kedileri dünyanın farklı bölgelerinde birçok ırka mensup olabilir. Bu nedenle de belirli kişilik özellikleri olsa da çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Yumuşak huylu, sevecen ve akıllı olarak tanımlanan Patiska kediler zeki olmalarıyla da dikkat çekerler. Ama sokakta yaşayan bazı Patiska kedilerde yaşadıkları travmalara bağlı olarak sert ve saldırgan karakterler de görülebilir.

Calico Kedisi

Tarih

Uzun zamandır hayatımızda olan bu kedilerin kökeni tam olarak bilinmiyor. Sadece beyaz üzerine turuncu-siyah rengin Mısır’a kadar izlenen genetik bir mutasyon olduğu bilinmektedir. Mısır’da farklı kedi cinslerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır ve ticaretin gelişmesiyle birlikte de tüm dünyaya yayılmıştır. Ticaret yolları ile de Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya sonrasında ise Amerika’ya gitmiştir. Hatta Amerika’da öyle önemsenmiştir ki bir eyaletin resmi kedisi olarak bile kabul edilmiştir.

Kedilerin kürkünü tasvir etmek için kullanılan patiska kelimesi, Hindistan’ın Kalküta şehrinde dokunan parlak renk ve desenlerle bezenmiş el dokuması bir kumaştan gelir. Bu kedilerin kürk desenleri de Patiska diye adlandırılan kumaşa benzediği için bu isimle anılır.

Japonya ‘da oldukça ünlü olan bu kediler para konusunda iyi şans getirdiğine inanılır. Birçok Japon mağazasında Patiska’ların seramik heykeline rastlanır. Patiska kedilerin kürk pigmentlerinden esinlenilerek tasarlanan bu heykeller günümüzde Japon kültürünün bir parçası haline gelmiştir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Singapura

Calico kedisi şans getirdiğine inanılan bir rivayet ise şöyledir.2006 yılında Japonya’da Wakayama Elektrikli Demiryolu Şirketi, giderleri azaltmak için Kishigawa isimli demiryolu hattında bulunan tüm istasyonların personellerini işten çıkardı ve istasyon çevresindeki esnaflardan şefler seçildi.Kishi İstasyonu için seçilen şef yakınlardaki bir marketin sahibi olan Toshika Koyama idi.Bu esnaf bir kedi severdi ve sokak kedilerini istasyonda beslemeye başlamıştı. Daha sonra bu sokak kedileri arasında yer alan Tama isimli bir kedi demiryolu yetkilileri tarafından resmi bir şekilde istasyon şefi seçilmişti.Bu olayı duyan turistler Tama’yı görmek için bu bölgeye akın ettiler ve sayesinde ülke ekonomisi son derece kalkındı.

Dünyanın en ünlü kedilerinden biri olan Patiska kedi Tama, 2015’de tam 16 yaşında kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kendine has kürk renkleriyle bilinen Patiska kediler,hem kişilik hem de fiziksel olarak belli başlı özellikleri bulunur. Genellikle kaslı ve güçlü bir vücut yapısına sahip olan bu kediler sık ve genellikle uzun olan tüyleri nedeniyle kaba bir görünüme sahiptir.

Calico Kedisi

Kafa

Calico kedisi kalın ve sağlam boyunlarının üzerine yerleşen kafa yapıları genellikle yuvarlak hatlardan oluşur. Dolgun yanakları vardır. Kafa yapısı ve vücut şekli genellikle vücutlarıyla orantılıdır. Kısa tüylü olan Patiska kediler sert, uzun tüylü Patiska kediler ise yumuşak bir görüntüye sahiptirler.

Kulaklar

Ait olduğu kedi cinsine göre kimi patiska kedilerin kulakları birbirine yakınken kimilerinin kulakları ise birbirinden ayrık olabilir. Dışarıya doğru açılan kulaklar uca doğru incelir ama sivrilmeden yuvarlak bir hatla biter.Nadir de olsa sivrilerek de bitebilir. Kulak kısmında tüy yapısı daha seyrek olsa da kulak içleri de tüylü olabilir.

Gözler

Calico kedisi Genellikle iri olan gözleri onlara uyanık bir görüntü verir.Çoğunlukla yoğun olan tüylerinin ardındaki gözleri kürk rengiyle ilişkili olarak yeşil, altın, bakır ve ela tonlarında olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Calico kedisi Bacak kemikleri iri, sağlam ve güçlüdür. Bacaklar genellikle orta uzunluktadır. Ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır ve arka bacaklar daha kaslıdır.

Kuyruk

Calico kedisi kuyruk uzunlukları ait olduğu kedi cinsine göre değişir. Kimi kediler uzun kuyruğa sahipken kimilerinin hiç kuyruğu olmayabilir. Kuyruk sokumundan itibaren incelir ama kuyruklarının sivriliği yoğun tüyleri nedeniyle hep aynı kalınlıkta gibi görünür.

Tüy

Calico kedisi kürk rengi uzun tüylü kedi ırklarında görülebildiği gibi kısa tüylü kedi ırklarında da görülür.Tüylerin uzunluğuna göre tüy yapısı ve dokusu değişiklik gösterir. Sokak kedilerinin büyük çoğunluğunda patiska tüy rengi görülebilir. Evde beslenen patiska kedilerin çok fazla tüy dökmesinin önüne geçebilmek için haftalık tüy bakımı yapılmalıdır.

Renk

3 renge sahip olan kediler patiska kedi olarak adlandırılır. Ama bu üç renkli olan her kedinin patiska kedi olduğu anlamına gelmez. Genellikle tüy renkleri beyazdır ve üzerine siyah ve turuncu desenlerden oluşur. Beyaz kısmı vücudun genellikle %25 ile %75’ini kaplayabilir. Dünya genelinde bilinen 50’ye yakın kedi türünde patiska tüy rengi görüldüğü bilinir.

Bakım

Calico kedisi kürk rengini temsil eden kedilerin büyük çoğunluğu özel bir beslenme programına ihtiyaç duymazlar. Kalıtsal hastalılarla yatkınlıkları yüksek olmadığı için her koşulda ve ortamda yaşamlarını sürdürebilir. Sokak kedilerinin de büyük çoğunluğunun patiska olduğu için ne kadar dayanıklı olduklarını buradan anlayabiliriz.

Sadece kilo dengesini korumak için düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Hareketli cinslerin beslenmesi daha kolayken obeziteye yatkın olan kedilerin beslenmesine dikkat edilmelidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın