HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
32 0
Kedilerde beslenme nasil olmalidir

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Son zamanlarda kedilerde beslenme nasıl olmalıdır sorusu gün geçtikçe merak edilmektedir. Aslında bakıldığında günümüzde birçok insanın ev içerisinde kedinin bakımını üstlendiği görülmektedir. Bu durumda oldukça sık bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra gerek ev içerisinde kedi bakımı gerekse de sokak kedilerinin bakımı birçok bireyin merak ettiği konular arasında görülmektedir. Buna ek olarak kedilerin ne ile beslenmesi gerektiği de sık araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Buna göre bakıldığında sizler de bir kedinin beslenme düzeni ve kedilerde beslenme nasıl olmalıdır konusu hakkında detaylı bir bilgi arayışındaysanız, sizler için bu yazımızda kedilerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunu doğru ve detaylı bir şekilde derlemiş bulunuyoruz.

Kediler Neler Yemektedir?

Aslında bakıldığında kedi sahipleri genel itibari ile kedilerini kuru ve yaş mama ile beslemektedir. Fakat buna ek olarak kedilerin iç güdü özelliklerine göre bakıldığında aslında hala avlanmaya devam ettiği bilinmektedir. Söz konusu bu avlanmaya kedilerin kuş ya da sinek gibi canlıları yakalaması örnek olarak verilebilmektedir.

Bu durum özeline inildiği zaman, söz konusu avlanma kedinin beslenmesi ile alakalı olan bir durum olmasa da çoğu zaman öyleymiş gibi algılanabilmektedir. Burada olan durum tamamen avlanma iç güdüsü ile alakalı görülmektedir. Peki kedilerde beslenme nasıl olmalıdır?

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kediler Ne ile Beslenmektedir?

Kedilerin birçok besini olduğu karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu kedi besinlerine kuru ve yaş mama, ödül maması, çeşitli vitamin destekleri, malt ve benzeri besinler sıralanabilmektedir. Söz konusu beslenme düzenine kedinin alıştırılması dahilinde, sahibinden başka bir besin istemesine gerek kalmayacağı görülmektedir. Bir başka deyiş ile ev yemekleri kedinin dikkati çekmeyecek, sadece kendisine özel olan beslenme düzenine sadık kalacaktır.

Kedi Besliyorsanız Mama Kabı Her Zaman Dolu mu Olmalı?

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayvanlara Daha İyi Bir Yaşam Sunabilmek İçin Neler Yapabiliriz?

Aslında bakıldığında kedi besliyorsanız mama kabı her zaman dolu mu olmalı sorusu da kedi sahipleri tarafından ya da kedi sahiplenecek bireyler tarafından merak edilen bir diğer soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu sorunun cevabına göre bakıldığında kedinin kullandığı mama kabının dolu olmasında herhangi bir sıkıntı olmadığı görülmektedir. Fakat kedinizde kilo veya obezite problemi varsa dikkat edilmesi gerekir.

Kediler doyduklarını anlayan bir canlı türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Mama kaplarının her zaman dolu olması onlar için bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat besinlerin yani mamaların öğünlere bölünmesi onlar için oldukça avantajlı bir durum olarak belirtilmektedir. Kedi mamalarının öğünlere bölünmesindeki avantaj ise enerji konusu içerisinde yatmaktadır.

Buna ek olarak eğer cins bir kediye sahipseniz, söz konusu bu kedilerin kilo almadaki problemlerini de duymuşsunuzdur. Buna göre bakıldığında yine kedilerde fazla kilo alımının önlenmesi için mamalarının öğünlere bölünmesi kedi sağlığı için oldukça avantajlı bir durum olarak görülmektedir.

iran Kedisi

Kedilere Verilen Mamaların Miktarı Ne Olmalıdır?

Kedilere verilen mamaların miktarı ne olmalıdır sorusuna bakıldığında aslında bu durumun böldüğünüz öğünlere göre değiştiği karşımıza çıkmaktadır. Bir başka deyiş ile ilk olarak kedinizin öğünlerini kendiniz belirlemelisiniz ve bu saatlere dikkat etmelisiniz.

Buna ek olarak kedilerde beslenme nasıl olmalıdır sorusuna bir diğer cevap ise, kediniz için almış olduğunuz mamanın arka kısmında, bir öğünün gramajının ne kadar olması gerektiği de belirtilmektedir. Sizler de söz konusu mamayı gramajına uygun şekilde ölçerek öğünler halinde kedinize verebilirsiniz. Bu şekilde daha düzenli bir beslenme hayatı olan kediniz daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir yaşam sürebilecektir. Söz konusu sağlıklı yaşamın ilk şartı aslında bakıldığında kilo kontrolü içerisinde gizli olarak görülmektedir.

Umuyoruz kedilerde beslenme nasıl olmalıdır konulu makelmiz sizlere faydalı olmuştur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın