HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Chantilly

Chantilly

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 0
Chantilly

Chantilly Özellikleri ve Bakımı

Bir diğer adı Tiffany olan bu kedinin kökeni hala bilinmiyor. Sevecen, sosyal ve vokal olmasıyla bilinirler. Çikolata ve kahverengi renkleri ile bugün dünya genelinde pek bir bilinirliğe sahip olan Chantilly, özellikle siyah renk kürke sahip kedilere sevgisi olan pek çok kedi severin hayranlık duyduğu türlerden biridir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Eğer sizin de çikolata renk kedilere karşı bir hayranlığınız varsa, bu kediyi çok seveceksiniz. Chantilly, kürk rengiyle olduğu kadar sahip olduğu mizaç yapısıyla da başka kedilerden ayrılır. Chantilly’nin orijinal çikolata kahverengi rengi bugün dünya genelinde en popüler olanıdır.

Kimileri tarafından Chantilly, kimileri tarafından ise Tiffany kedisi olarak anılan bu kedi renginin parlaklığını yumuşacık ipeksi, yarı uzun tüylerinden alır.

Chantilly, arkadaş canlısı bir kişiliğe sahip olduğu için oldukça sevecen ve sosyaldir. Sadık bir arkadaş ve bir o kadar da vokal olan bu ırk aşırı talepkar değildir ve yalnız kalmaktan da sıkılmazlar. Tabi bu yalnızlık uzun süreler olmamak kaydıyla. Kendi başına oyunlar oynamayı ve bazen birileriyle sohbet ediyormuş gibi cıvıldayıp kendi kendine konuşmayı çok sever. Oyuncu bir kedi olmasından dolayı ev içerisinde koşar, zıplar, oyunlar oynar. Günlük egzersiz bir Chantilly kedisi için mutlaka gereklidir.Çünkü günlük egzersiz, Chantilly kedisinin zinde ve mutlu kalmasına fazlasıyla yardımcı olmaktadır.

Oyunlar oynarken hiçbir yeri de dağıtmaz.Burnunu olur olmadık yerlere sokup çekmeceleri, dolapları açmaya gayret etmez. Ev içerisinde sahibinin ayağına bağ olmaz. Bu nedenle bu özellikler, bu ırkı yaşlılar, bedensel engellikler hatta sırt çantalı gezginler için bile ideal bir arkadaş yapar. Onunla dünyayı gezseniz bile yolda size zorlamaz.

Bu cinsin insan dostlarıyla bağı kuvvetlidir. Özellikle sahibine karşı.Eğer onunla ilgilenecek kadar zamanınız varsa, harika bir ev arkadaşı olacağından şüpheniz olmasın.

Çocuklarla arası çok iyidir. Onlardan korkmadan bir arada uyumlu bir şekilde zaman geçirebilirler.Ancak, çocuğunuza, Chantilly kedisine zarar vermeyecek yakınlaşmayı sağlayacağına dair bilgi vermek olası yaralanmaların da önüne geçecektir. Aynı zamanda, Chantilly kedisinin yabancılarla da arası iyidir. Eve bir yabancı geldiğinde korkup yatak altlarında veya kendini güvende sayabileceği kuytu köşelere saklanmak için enerjisini harcamaz.Tam tersi, her gün gördüğü yüzlerden farklı bu yabancıyı tanımak hoşuna gider. Eve gelen yabancının kendisine zarar vermeyeceği kanaatine vardığı takdirde ise ona yaklaşmaktan çekinmez.

Eğer ona sahip olacak kadar şanslıysanız, size yaşamı boyunca iyi bir arkadaş olacağından emin olabilirsiniz.

Chantilly

Tarih

Bu cins, bilinmeyen bir çift çikolata renkli kedilerin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmış melez bir cinstir. Kökeni hakkında bugün bile net bir bilgi yoktur. 1969’lu yıllarda Jennie Robinson adında New York’lu kedi yetiştiricisi, hakkında bilgi sahibi olmadığı çikolata renkli bir çift kediyi çiftleştirmek istemişti. Bu çiftleşme ile birlikte ortaya çıkan Chantilly farklı görünümüyle diğer pek çok kediden ayrışmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chinchilla

İlk olarak “Foreign Longhair” adıyla tescillenmiş,ancak yetiştiricilerin bu adın bir cins adı için uygun olmayacağını düşünüp daha sonra ismini “Tiffany” olarak değiştirmişlerdi. Ancak, İngiliz Kedi Soyağacı Kayıt Konseyi’nde (GCCF) bir Çinçilla ve Birmanya arasında melez olan Tiffanie kedisi olması nedeniyle bu isim benzerliğini önlemek için, Tiffany kedisi “Chantilly” olarak değiştirilmişti.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Chantilly, 3,5 ila 5,5 kg ağırlığında olup,kaslı orta boy bir kedi cinsidir. Başı, yüksek elmacık kemikleri olan geniş ve kama şeklinde biri görünümdedir.

Kafa

Chantilly’nin geniş ve kama şeklinde bir kafa yapısı vardır. Yüzü kısa ve hafif kare görünümünde olup çenesi basık, elmacık kemikleri ise belirgindir.

Kulaklar

Chantilly kedisinin kulakları orta büyüklükte ve birbirinden yeterince uzaktır.Uçlara doğru oval şekilde son bulan kulakların içlerinde hafif tüyler vardır.

Chantilly

Gözler

Chantilly’nin gözleri ovaldir ve iki göz arası mesafe bir göz genişliği kadardır. Göz renkleri çoğunlukla altın renklidir ve yaşlandıkça renk tonları daha tok görünüme dönüşebilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Uzun ve ince bacakları fazlasıyla kaslı ve patileri ise ovaldir. Bacakları da aynı vücudu gibi yarı uzun tüylerle kaplıdır.

Kuyruk

Chantilly kedisinin kuyruğu vücuduna orantılıdır.Yumuşacık parlak tüylerle kaplı olan kuyruğu tabanda kalın başlayıp uçlara doğru oval bir şekilde son bulur.

Tüy

Yarı uzun tüyleri ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Orta uzunluktaki kürkün tam uzunluğuna ulaşması yaklaşık olarak iki yıl kadar zaman alır. Günlük taranırlarsa tüylerde düğümlenmenin büyük ölçüde önüne geçilebilir.

Renk

Bu cinsin orijinal rengi koyu çikolata kahverengi iken leylak, açık kahverengi, tarçın ve diğer bazı renklerde de olabilir. Tekir desenlere ise bazı Chantilly kedilerinde rastlamak mümkün olabilir.

Bakım

Chantilly kedisinin özel bir beslenmeye ihtiyacı olmasa da harcadıkları enerjiyi tekrar yerine koyabilmesi için protein içerikli hayvansal besinlere ihtiyaç duyar. Bu nedenle, onu yüksek kaliteli kedi mamalarıyla beslemek gerekecektir. Aynı zamanda, deri sağlığını ve uzun tüylerinin parlaklığını korumak için bol miktarda omega-3 yağ asidi içeren mamaların tercih edilmesi gereklidir.

Her kedi ırkında olduğu gibi, Chantilly kedilerinde de obezite yaygın olarak görülebilen bir sağlık sorunu olduğu için günlük yemesi gereken miktardan fazla porsiyon tüketmemelidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın