HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Ankara Kedisi

Ankara Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
41 0
Ankara Kedisi

Ankara Kedisi

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın dört bir yanından kabul gören,çok fazla ilgi duyulan kedilerden bir tanesidir. Bir Türk kedisi olan Ankara kedilerinin kökeni Anadolu’dan gelir. Çok uzun tüylü bir kedi olmasından dolayı uzun tüylü kedilerin atası olarak da bilinmektedir. Eğer oyuncu, hareketli ve evinizde sürekli gezinen minik bir canlı görmeyi istiyorsanız Ankara kedisi bunun için idealdir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Zeki karakterleri nedeni ile sahibinde büyük bir zevk uyandıran Ankara kedileri sahiplerine de son derece bağlı türlerden biridir. Bir kedinin kişilik özelliklerinde bağlılık unsuru kedi sahiplenmek isteyen kişiler için çok büyük bir önem arz etmektedir.

Çok hızlı bir şekilde etkileşime geçtikleri için Ankara kedileri gün gelir sahiplerine, kendi işlerine vakit ayırmayacakları duruma bile girmelerine neden olabilir. Yani bir işle ilgileniyorsanız ve bu işin içerisinde Ankara kedisi yoksa o anda huysuzlanma belirtileri gösterebilir.

Konuşmayı fazlasıyla severler.Belki de her dakika muhabbet ederek size kendisini kabul ettirmeye çalışacaktır. Çok da cesur olan Ankara kedileri hoşuna gitmeyen bir şey olduğu zaman bunu dile getirmekten asla çekinmeyecektir.

Meraklı yapılarından dolayı evinize ilk geldiği zaman muhtemelen girilmedik delik ve açılmadık çekmece kalmayacaktır. Sudan oldukça uzak bir yerde yaşayan Ankara kedileri su görünce çekinir ve uzaklaşmaya çalışırlar.

Size alıştığı zaman hep sizinle olmak isteyeceklerdir. Sizi, sahibi olarak, her davranışınızda destekler ve daima arkanızdadır.Ne yaparsanız yapın, nerede olursanız olun, sırf sizinle beraber olabilmek için sabaha kadar yanınızda durur. Yaptığı tüm eylemlerini büyük bir bilinçle ve ustalıkla yapar. Çevik ve pratik yapısıyla da tanınır.

Ankara Kedisi

Tarih

17. yüzyılın başlarında rastlanılmıştır. Ana vatanı Ankara’dır ve en çok değer gören evcil hayvanlardan biridir.Bir grup denizci Avrupa’ya Ankara kedilerini götürmüş ve asilzadelerin gözdeleri haline gelmiştir. Fransız krallarının saraylarında bile kendisine yer edinmişlerdir.Fakat İran kedisi popüler olmaya başlayınca ilgi azalsa da, 1950’li senelere gelindiğinde Ankara kedisi tekrar eski popülerliğini yakalamayı başarmıştır.

Eski ismi Angora’dır ve yıllar geçtikçe Ankara denilmeye başlanmıştır.Türkiye’nin bazı köy ve kırsal yerlerinde hala değişime uğramamış Ankara kedileri görebiliriz.

Günümüzdeki Ankara kedilerinin varlığı aslında Atatürk Orman Çiftliği gibi kuruluşlar sayesinde olmuştur. Çünkü Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü tarafından Ankara kedileri için özel bir üreme programı halen sürdürülmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kurilian Bobtail

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Ankara kedisinin vücudu diğer kedilere oranla ortalama bir boydadır. Ancak erkek Ankara kedileri dişilere oranla daha geniş olabilmektedir. Vücut gövdesi uzun ve ince,omuzları ile kalçaları genellikle aynı boyuttadır.Kemik ve iskelet yapısı diğer çoğu kediye oranla daha incedir.

Kafa

Ankara kedilerinin kafa yapısı vücudu ile dengelidir. Orta uzunlukta ki burnu yüzün tam ortasında yer alır ve çok büyük değildir. Boy olarak uzun ,boynu ise ince ve oldukça zariftir. Çenesi sağlamdır. Burun ile gözler simetrik olarak birleşir.

Kulaklar

Kulakları alt kısmında geniş yukarı doğru çıkıldıkça sivrileşir ve keskin bir hal alır. Çok iyi duyan kulakları arasındaki mesafe de çok fazla değildir.

Gözler

Büyük ve badem gibi gözlere sahiptirler. Göz rengi genel olarak kediden kediye değişebilmektedir. En çok rastlanılan göz rengi safir, mavi, yeşil ve zümrüt gibi tonlardır. Fakat bakır, altın gibi farklı ve orijinal renkli Ankara kedileri de tarihte görülmüştür.

Bacaklar ve Ayaklar

Ankara kedisinin ayakları ve bacakları oldukça incedir. Güçlü iskelet yapıları olmasına rağmen bacaklardaki kaslar çok sağlam değildir. Pençesi ve patileri ise küçük ve yuvarlak şekildedir.

Kuyruk

Ankara kedisinin kuyruğu tam bir fırça gibidir. Yukarı doğru çıkıldıkça sivrilmekte ve daralmaktadır. Vücudunda en çok tüy kuyruğunda bulunur.

Tüy

Ankara kedisinin tüyleri astarsız ve tüm tüyler tek katmanlıdır. Dışarıdan bakıldığında ise tüyler ipeksi bir ışıltıya da sahiptir.

Renk

Kediden kediye göre değişiklik gösteren renklerdedir. En çok rastlanılan kedi rengi ise çikolata kahvesidir.Lavanta rengi, Himalaya desenli veya bu renklere ek olarak beyaz bir desen de hâkim olabilir.

Bakım

Beslenme şekli diğer kedilerin türlerine çok benzemektedir. Etçil canlılar olduğu için et ve balık tarzı besin öğelerini kolayca tüketirler. Çok hareketli olduklarından dolayı obeziteye benzer herhangi bir sağlık problemi yaşamazlar. Protein içerikli mamalar, kedileriniz için en önemli mama çeşitlerinden bir tanesidir.

 

Ankara Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın