HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Chartreux Kedi Cinsi

Chartreux Kedi Cinsi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
30 0
Chartreux Kedi Cinsi

Chartreux Özellikleri ve Bakımı

Son dönemlerde en çok sevilen evcil hayvanlar arasında yer alan Chartreux yumuşacık duman rengi tüyleri ile sahiplenmek isteyenleri anında etkiliyor. Diğer evcil kedilerden farklı olarak Chartreux cinsleri genel olarak ilgiden hoşlansalar da size kendi ilgisini başlarda pek göstermeyecek türde kedilerdir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Sahipleri ile birebir etkileşim kuran bu kediler tam olarak sevgi ve ilgisini gösteremeyebilirler. Aslında sahipleri ile içten bir bağ kurarlar. Eski zamanlarda kedilerin bulundukları manastırları kemirgen canlılardan korudukları söylenirdi. Fakat artık günümüzde bir koruyucudan çok bir arkadaştırlar.

Chartreux Kedi Cinsi

Herkese karşı ilk başlarda şüphe ile yaklaştıklarından dolayı sevgilerini direkt olarak göstermekte zorluk yaşarlar. Bu nedenle onları sizi sevmesi için zorlamak yerine siz ilginizi gösterip açılmasını beklemek daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Güçlü yapıları ve esrarengiz kişilikleri ile Chartreux kedileri evdeki en yakın arkadaşlarınızdan bir tanesi olacaktır. Cana yakın, sadık ve uysal karakteri onu eğitmenize de oldukça yardımcı olacaktır.

Son derece iyi bir kucak arkadaşı olan Chartreux fazla ilgi gördüğü zaman bunalır. Bu nedenle onu fazla ilgiye zorlamadan yerine göndermeniz sizden sıkılmamasını sağlayacaktır. Eve bir misafir geldiğinde ise ona temkinle ve soğuk yaklaşıyorsa bunu yanlış anlamamalı ve bunun bir karakter özelliği olduğunu bilmeniz gerekir.

Chartreux’lar oldukça sessiz kedilerdir.Mırıldandığı zaman çok derinden mırıldanır. Çok zekilerdir.İsimlerini o an öğrenirler ve siz ne zaman o isimle çağırsanız hemen yanınıza gelirler.

Tarih

Fransız kökene sahip olan Chartreux kedileri çok asil kedilerdir. Hatta kimi araştırmacılara göre Mona Lisa gülüşüne sahiptir. Nerede ve ne zaman ortaya çıktığı bilinmese de oldukça eski bir ırk olduğu söylenebilir.

Manastırlarda korumacı olarak bilinen Chartreux kedilerine ilk olarak Fransa’nın Grenoble bölgesinde rastlanmıştır. Burada bir manastırda yetiştirildiği söylenir. Çok sıkı eğitimlerden geçtiği bilinen bu kedilere özel olarak da beceriler yüklenmiştir. Bunlardan biri karakterlerindeki sessizliğidir. O dönemlerdeki keşişlerin meditasyon yaptıkları ve dikkatlerinin dağılmaması için özel olarak eğitilmesi ile alakalı olduğu bilinmektedir. Bu efsanelere konu olmuş tarihi bir bilgidir.

Daha bilimsel bir tarihi ise ,Chartreux ırkına 1749 yıllarında rastlandığı söylentisidir. Bulan kişinin ismi ise Comte de Buffon’dur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Foldex

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Chartreux cinsleri geniş omuzlu,derin göğüslü,orta boyda ve uzun vücutları vardır. Chartreux’lar İskelet yapısı oldukça gelişmiştir ve kaslıdır. Güçlü kemik yapıları ile oldukça sağlıklıdır.

Kafa

Vücudu gibi gelişmiş ve sağlam olan kafalarına ilk bakıldığında dolgun yanaklarını fark ederiz. Çenesi de çok güçlüdür.Yüksek ve yumuşak bir alnı bulunmaktadır. Düz,kemersiz ve eğimsiz orta büyüklükte bir burnu vardır ve göz hizasına yakın bir yere yerleşmiştir.

Kulaklar

Chartreux cinsi kedilerin kulakları kafa yapısıyla orantılı büyüklüktedir. Genişliği de çok büyük değildir ama yüksek bir görünüme sahiptir.

Gözler

Chartreux Kedi Cinsi

Chartreux cinsi kedilerin gözleri orta büyüklüktedir. Sonuna kadar açık olan gözlerinin rengi fosforlu turuncu renktedir. Adeta bir portakalı anımsatıyor dersek de haksızlık etmiş olmayız. Net, berrak, derin ve merak uyandırıcı bir çift göze sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Geniş vücuduna oranla kıyaslandığında küçük duran bacakları aynı zamanda incedirde. Düz olan bacakları yere sağlam basmaktadır.Patileri yani nispeten daha yuvarlaktır ve orta büyüklüğe sahiptir.

Kuyruk

Chartreux kedilerinin kuyrukları orta uzunlukta ve en çok tüyün toplandığı yerdir. Kuyruğu canlı, hareketli ve esnek ayrıca oval bir biçimde yukarı doğru sivrileşmektedir.

Tüy

Bu kedilerin tüyleri orta ve hatta kısadır diyebiliriz.Dokunulduğu zaman yünlü bir yapıya sahiptir. Tüyleri esnektir ve astar gibi bir koruyucu katman bulunmaktadır. Chartreux cinsinin tüylülüğü genel olarak yaşa bağlı değişiklik göstermektedir. Büyük yaşlardaki erkek Chartreux kedilerinin tüyleri çok kalındır. Dişi kedilerde ise iki yaşından tüyler daha ipeksi bir hal almaya başlar.

Renk

Chartreux kedilerinin tüyleri genelde kül renginden gri renge doğru dönüşür. Parlak olan tüyleri nadiren matlaşır. Aralarda gümüş renklere de rastlayabiliriz.. En çok tercih edilen ve rastlanan tüy rengi ise kül-gri renktir.Tabi mavi gibi eşsiz bir tüy rengine rastlamak da mümkündür.

Bakım

Chartreux kedisi de diğer tüm kediler gibi etçil beslenirler. Bilinen herhangi bir yiyecek ya da gıdaya da alerjisi bulunmayan bu kediyi protein ağırlıklı besleyebilirsiniz. Ama çok aşırı hareketli bir yaşamı olmadığı için obeziteye dikkat etmeniz gerekir.Beslenmesi ile düzenli bir diyete sahip olması gerekir. Çok hareket etmediği zamanlarda öğününü ona göre ayarlamalıyız. Kaliteli markaların zengin protein içerikli olanlarını tercih ederek sağlığını güven altına alabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın