HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
39 1
Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bu kedi türü diğer soyağacındaki kedilere kıyasla daha kısa bacaklı, uzun ve yoğun tüylü bir cinstir. Uğradığı genetik mutasyonları sonucu kısa olan bacakları Munchkin cinsi kedilerin en belirgin özellikleridir. Son derece meraklı olan bu kedileri cüce kedi olarak da nitelendirebiliriz. Bununla beraber çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen aktif, arkadaş canlısı kedilerdir.

Munchkin Kedisi Kişilik & Karakter Özellikleri

Munchkin kedileri enerji dolu, eğlenceyi seven, hızlı ve sevecen birer cinstirler.Kısa kalan bacakları,yoğun kürk yapısıyla birleşince ortaya çok sevimli, tıknaz bir görüntü çıkar. Benzersiz görünümleri ve sevecen mizaçları ile pek çok kedi severin ilgisini ve sevgisini kazanırlar.

Munchkin Kedisi, kısa kalan bacakları dışında mizaçlarıyla da herkesin beğenisini kazanmışlardır.Evlerde beslenmek için tercih edilir.Zira bacaklarındaki kısalık onları zekâ veya kişilikleri bakımından yetersiz kılmamıştır.Çok arkadaş canlısı ve tamamıyla insan odaklı bir tür olan Munchkin’ler, sahiplerine karşı sevgi dolu ve sadıktırlar.Diğer kediler ve köpeklerle de aynı ev içerisinde iyi geçinirler. Fiziksel görünüm olarak kendilerinden farklı uzun bacaklı kedilerle oynamayı da çok severler. Bu farklılıkları onları diğer uzun bacaklı kedilerin oyun aktivitesi yüksek bir kedi rolüne bürüyor. Ayrıca uzun bacaklı kediler de Munchkin’lere bu farklılıklarından ötürü saldırgan bir davranışta bulunmuyorlar. Açıkçası kısa bacakları nedeniyle onlara önyargıyla yaklaşan sadece insanlar oluyor.

Munchkin’ler sıradan bir kedinin yapabileceği her şeyi yapabilme özgüvenine sahiptir.Meraklı türden birer kedidirler.Kısa bacaklarına rağmen, hızlıca koşup sıçrayarak mutfak tezgâhına çıkabilme kabiliyetine sahiptirler.

Munchkin Kedisi daha iyi bir görüş açısı elde etmek için genellikle popolarının üzerinde tavşan oturuşu yaparlar.Bacakları kısa olduğu için çok yükseğe zıplayamazlar ama tırmanma direklerine veya mobilyalara tırmanabilirler.

Munchkin’ler aynı zamanda iyi birer avcıdır. Genellikle ev içerisinde küçük, parlak nesneleri kapabilir ve daha sonra oynamak için saklarlar.Naneli fare görünümlü oyun toplarına bayılırlar ve uzunca bir süre onunla oynayabilirler. Oyunların yanı sıra çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinebilen aktif, arkadaş canlılarıdır. Bu mizaçlarını yetişkin bir kedi olana kadar sürdürürler. Munchkin’ler oyuncaklarıyla oynamayı ve etrafta koşturmayı bıraktığında, ev halkı ile vakit geçirmeyi çok severler. Zeki kendine güveni olan kedilerdir.

Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi Tarih

Munchkin kedilerin tarihine baktığımızda onlar için ne kadar da sancılı bir sürecin yaşandığını anlamak mümkündür. Mutasyonlar sonucu diğer soyağacındaki kedilerden farklı olarak kısa bacaklı üreyen Munchkin’leri bu belirgin farklılıkları nedeniyle kabullenmek zor olmuştu. Bu ırk üzerindeki tartışmalar da bir hayli hararetli ve uzun sürmüştü. Çünkü benzersiz kısa bacakları onları kedi camiasındaki pek çok insanın gözünde sanki hastalıklı bir türmüş gibi nitelendiriliyordu.

Munchkin Kedisi ilk olarak 1930’ların başlarında İngiltere’de belgelenmiştir. Kayıtlara bakıldığında, bu kısa bacaklı kediler, İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa’daki kedi nüfusuna zarar vermesinden önce yaklaşık dört kuşak boyunca hayatta kaldığıdır. 1950’li yıllarda Sovyetler Birliği’nde de kayıtlarda rastlanılan Munchkin’ler için popoları üzerinde oturmaları nedeniyle “Stalingrad Kanguru Kedisi” olarak adlandırılmıştır. Bugün bildiğimiz safkan Munchkin cinsi kediler, Amerika’nın Louisiana eyaletinde üremeye başlamıştır.

Munchkin Kedisi 1983 yılında Louisiana’da müzik öğretmeni olan Sandra Hochenedel saldırgan bir köpek tarafından kamyonetin altında köşeye sıkıştırılmış iki kedi gördü ve bu iki kediyi köpeğin saldırısından kurtarıp eve götürdü.Onlarda iki şey fark etmişti. İlki hamile olmaları,ikincisi bacaklarının diğer kedilere oranla daha kısa olmasaydı.

Doğum yapan anne kediler yavrularını büyütürken, Hochenedel de onların kendi başlarına ne kadar da iyi ve sağlıklı olduklarını gözlemleyerek, bu duruma yeni bir kedi türünün başlangıcı olabileceğine kanaat getirdi. Yapılan kontrollerde bu kedilerin kısa bacakları onlara herhangi bir engel teşkil etmiyordu. Aynı zamanda ilerleyen yıllar için fiziksel görünümlerinde ve dolayısıyla sağlık sorununa da yol açmaya neden değildi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tay Leylak

Bunun sonucunda bu kediler için bir üreme programı oluşturuldu ve diğer kedi yetiştiricileri de bu çalışmaya katılarak Munchkin yetiştirme programı ile çalışmaya katkı sağladılar.1991 yılında ,New York’ta Madison Square Garden’da ulusal televizyonda yayınlanan “INCATS TICA” gösterisinde halka tanıtılarak hem kedi severler hem de otoriteler tarafından beğeni alan Munchkin’ler haklarında yeterince bilgi bilinmediği için üremesi durdurulmuştu. 1994 yılına gelindiğinde ise , Munchkin yetiştiricileri şanslarını tekrar denediler.Bu defa aynı yılın Eylül ayında TICA’nın (Uluslararası Kedi Derneği) “Yeni Irk Geliştirme” programına kabul edildi. Program, Munchkin Kedisi kısa bacakların oluşmasına neden olan genin baskın olduğunu doğruladı.Bu özelliği Munchkinlerin değişmez bir parçası olarak kabul gördü. 1 Mayıs 1995 tarihi itibariyle de Munchkin’ler artık TICA’da yeni bir ırk olarak tanınmaya başladı.

Bununla birlikte bazı muhalif kedi meraklıları Munchkin’lerin kısa bacakları yüzünden gelecekte sırt, kalça ve bacaklarında sorunlar yaşayabileceğini öne sürdü. Yıllarca süren bu tartışmalardan sonra 2003 Mayıs ayında Munchkin cinsi kediler TICA’da şampiyonluk statüsünü elde ettiler.

Munchkin cinsi kedileri hem sağlıklı tutmak hem de nispeten küçük olan gen havuzlarını genişletmek için, uzun bacaklı, uzun tüylü ve kısa tüylü evcil cinslerle çiftleştirme kararı alındı.Bu nedenle, Munchkin kedilerin vücut ve kafa yapıları, renk, desen, tüy uzunluğu, kürk tipi, yeni genler eklendikçe değişiklik göstermiştir.

Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kısa olan bacakları ile belirgin bir şekilde Munchkin’leri diğer kedilerden ayırmaktadır.Bacak kısalığı pek çok kedi meraklısının ya çok ilgisini çeker ya da uzak tutar.Ortalama bir kediden 5 cm daha kısa bacakları vardır. Ama vücutlarının geri kalan kısımları, sıradan bir kedi ile aynıdır. Yetişkinlerin çoğunun kiloları 3 ila 5 kilo arasında değişmektedir.

Kafa

Munchkin’lerin kafaları gövdeleri ile orantılıdır. Yuvarlak hatlara sahip kafalarında elmacık kemikleri yüksek ve belirgindir. Çeneleri iyi gelişmiştir ama aşırı belirgin değildir.Burunları orta uzunluktadır. Alınları düzdür.

Kulaklar

Kulaklar, yuvarlak hatlara sahip kafaları ile orantılıdır.Tabanda geniş olan kulaklarında , uçlara doğru hafif yuvarlaklaşıp ve sivrilme görülebilir.Tüylü yapıdadır.

Gözler

Munchkin’lerin gözleri ceviz şeklindedir. Açık ve uyanık bir izlenim veren oldukça geniş aralıklı bir yapıda olan gözleri kahverengi,yeşil,altın,sarı ve mavi olabilir.Kürkü ile göz rengi arasında bir ilişki yoktur.

Bacaklar ve Ayaklar

Munchkin cinsi kedileri, diğer tüm kedilerden ayıran özelliği şüphesiz ki bacaklarıdır. Kısa olan bacakları, önden veya arkadan bakıldığında eşit bir büyüklüktedir. Bacak boyları diğer kedilere kıyasla yaklaşık 5 cm daha kısadır. Patileri yuvarlaktır.Bacaklarına orantılı ve kompakttır. Dört ayağının tümü, doğrudan ileriye dönük bir yapıdadır.

Kuyruk

Munchkin Kedisi Kuyruk, vücuda orantılı büyüklükte olup, hareket halindeyken daima diktir. Tabanda kalın olan kuyruk uçlara doğru incelmeye başlar. Aşırı kalın bir kuyruk yapısı yoktur. Tüy ve desen devamlılığı yoğun bir şekilde kuyrukta da gözlemlenebilir.

Tüy

Munchkin’ler tüyleri tüm renklerde ve desenlerinde görülebilir. Kısa tüylü, uzun tüylü hatta tüysüz bile olabilirler. Kısa tüylü olanların orta yoğunlukta peluş tüyleri vardır .Tüm hava koşullarına dayanıklıdır. Uzun tüylü olan Munchkin’lerin ise ipeksi bir yumuşaklığa sahip pürüzsüzdür. Her hava koşuluna uygun kürkleri vardır.Daha çok görülen tüy renkleri ise tekir, patiska, gri ve düz siyahtır.

Renk

Munchkin kediler, Siyam kedi deseni dâhil olmak üzere herhangi bir renk veya desende olabilirler. Yani renk, kürk deseni ve tüy uzunluğu çoğunlukla değişiklik gösterir. Genellikle düz beyaz, siyah, abanoz, kırmızı portakal, mavi-gri, lavanta, gümüş, krem, bej, ten rengi, çikolata, kahverengi, samur, tarçın ve leylak renklerinde görülebilirler.

Bakım

Munchkin cinsi kediler tıpkı diğer cinsler gibi beslenebilir. Kısa bacaklara sahip olmalarından dolayı Munchkin kediler obeziteye karşı aşırı meyillidirler. Bu nedenle düzenli bir besin programı ile beslenmelidirler. Genellikle ıslak mama önerilir. Atıştırmalık ara öğünler için kuru mama da verilebilir.

Munchkin Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın