HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Chausie Kedileri

Chausie Kedileri

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
37 0
Chausie Kedisi

Chausie Özellikleri ve Bakımı

Chausie kedileri görüp görebileceğiniz en atik kedilerden bir tanesi olabilir. Normal bir kedi vücuduna oranla atletik bir yapıya sahiptirler. Enerjilerini boşaltmak ve kendilerini özgür hissetmeleri için geniş bir alana ihtiyaç duyarlar. Eğer küçük bir eviniz varsa belki de sizin için en uygun evcil hayvanlardan bir tanesi olmayabilir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Chausie Kedisi

Chausie kedileri diğer kedilerden ayıran tek özelliği çok çevik ve atletik olmalarıdır. Zarif ve dengeli bir vücuda sahip olan kediler zayıftırlar. Günde belki de 1-2 saatini sadece koşarak geçirebilirler.

Çok cana yakın bir yapıya sahiptirler ve bu cana yakınlıklarını en çok sahiplerine gösterirler. Sert bir duruşa sahip olmalarına rağmen inanılmaz derecede duygusal kedidirler. Sahiplerinden de aynı yakınlığı beklerler.

Oyunculuk konusunda ise çoğu kediye göre çok daha daha oyuncu bir yapıları olduğu söyleyebiliriz. Tek başına hareket etmeyi severler ama aynı zamanda sizin komutlarınızla da hareket edebilirler.

Genel olarak diğer hayvanlarla da arası iyi olduğu gözlemlenmiştir. Ama Chausie’nin bağ kurduğu tek insan muhtemelen siz olacaksınızdır.

Çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar ama en belirgin özelliği ilgiye olan ihtiyaçlarıdır. Chausie kedilerinin ince bir tınıda miyavlar.Sesleri pek çıkmaz.

Bağımsız olarak yaşamayı sevse de sizin için en önemli olacak olan şey onun yanında gerektiği kadar vakit geçirmektedir. Onu sevmediğiniz her an yanınıza gelip kendisini zorla sevdirecektir.

Tarih

Chausie kedilerinin tarihi Eski antik Mısır dönemine kadar uzanabilmektedir.İlk ismi Orman Kedisidir.

Geçmişte Nil Nehri kenarında yaşam sürmektelerdi. Sudan korkmamaları bu yüzdendir. Eski zamanlarda ihtişamından dolayı çok saygı gören Chausie kedileri sahipleri ile beraber mumyalanarak gömülmüştür. İlk keşfedilen Chausie cinslerinden bir tanesi de Mısır mezarlıklarında keşfedilmiştir.

1990 senesinden beri türü geliştirmek için çok uğraşılmıştır. 1995 senesinde Uluslararası Kedi Örgütü tarafından tanınmış ve 2013 senesinde ise tamamen kabul edilip popüler bir yerli kedi ırkı olmuştur. Günümüzde ise Amerika ve Güneydoğu Asya coğrafyasında yoğun bir üne sahiptirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Nebelung Kedisi

Fiziksel Nitelikler

Chausie Kedisi

Vücut

Vücutları diğer kedilere oranla daha geniş ve uzun yapıdadır. Fazla tüylü olmadıkları için vücutları da ince gözükmektedir. Atletik bir vücut sayesinde sizin ulaşamayacağınız her yere kolaylıkla ulaşabilir ve çok hızlı hareket edebilirler. Ayrıca oldukça geniş ve derin bir göğüsleri bulunur.

Kafa

Kafa yapısı diğer kedilere oranla biraz daha üçgendir ve bu üçgen kafa yapısı sayesinde gözleri ve burnu da bir orantı içerisindedir. Gözler birbirine yakın,burnu kafanın tam merkezindedir ve üçgen biçimindedir.Bıyıkları daha uzun ve beyazdır.

Kulaklar

Kulakları aşırı derecede büyük ve kulak yapıları üçgenimsi bir görünüme sahip oldukları için çok dikkat çeker. Alt kısımda oldukça geniş ama yukarı doğru sivrilmektedir. Kulakların orta kısmı tüysüzdür, tüylü kısım daha çok kulakların dış kısmıdır.

Gözler

Chausie cinsi kedilerin gözleri orta büyüklüktedir denilebilir ve genel olarak yeşil renktedir. Gözler arasındaki açıklık ise oldukça azdır.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacaklar ve ayaklar belki de vücudunun en gelişmiş yerlerinden bir tanesidir.Bacaklar incedir ama oldukça kaslıdır. Ayaklar ise küçük ve yuvarlaktır. Pençeleri zararsızdır.Adımlarını ise çok sağlam basmaktadırlar.

Kuyruk

Chausie kedilerinin kuyrukları vücudun en çok tüye sahip olan yerlerinden bir tanesi olduğu için olduğundan daha kalın ve daha geniş gözükebilir. Kuyruk oldukça uzundur.Tabanda geniş, yukarı doğru ise hafif sivrilmektedir.

Tüy

Tüyleri seyrek ve kısadır.Tüy rengi genellikle kediden kediye göre değişiklik gösterse de çoğunlukla kahverengidir. Yoğun olduğu tüy bölgesi göğüs ve kuyruktur.

Renk

Chausie kedilerinin renkleri genel olarak kahverengi ve tonlarıdır. Koyu kahverengi olan tüylerin yerini farklı tonlarda desenlere bıraktığı da görülebilmektedir.

Bakım

Her kedi ırkında olduğu gibi Chausie kedilerinin de beslenme biçimi etçildir. Fazla enerjik ve hareketli oldukları için harcadıkları enerji kadarını geri alması gereken bir diyete sahip olmalıdırlar. Bu durumda da sahibi olarak sizin neleri tüketebileceğine doğru karar vermeniz gerekmektedir.

Vücudunun en çok enerjiye ihtiyaç duyar ve bu enerjiyi kaslarda depoladığı proteinlerden ve yediği zengin içerikli mamalardan alır. Harcadığı enerjiyi kolayca kapatmasına yardımcı olacak besinler tüketmelidir. Çok hareketli oldukları için obezite problemleri olmayacaktır

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın