HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Toyger

Toyger

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
35 2
Toyger

Toyger Özellikleri ve Bakımı

Yavru bir kaplana benzeyen Toyger’lar, uzun bir gövdeye, güçlü kemiklere, yüksek omuzlara ve ters kalp şeklinde olan yüz yapılarına sahiptir. Orta boyda, kaslı bir kedi cinsidir. Güçlü vücut tipi, vahşi bir kedi gibi kendinden emin, asil ve güçlü mizaçlarına uyum sağlar. Arkadaş canlısı ve oyuncu kişiliği onları sıcakkanlı evcil birer kedi yapar.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Toyger’lar kürk yapıları yüzünden her ne kadar vahşi bir kaplanı andırsalar da, son derece arkadaş canlısı, oyuncu ve cana yakın ruhlu birer evcil kedidirler. Sahibinin yanında olmayı çok sever, çocuklarla ve hatta diğer evcil hayvanlarla da gayet iyi anlaşırlar. Uysal kişiliği onları iyi birer ev arkadaşı yaparken, üstün zekâsı da onları eğitmede sahiplerine yardımcı olur.

Büyüleyici kaplan benzeri görünümleri ile karakterize edilen Toyger cinsi kediler, kürklerinin üzerindeki koyu dikey çizgileri ve enerjik karakterleri ile bilinirler. Bir Bengal kedisi ile çizgili bir yerel kedi çiftleşmesinden oluşan Toyger’lar, kaplan DNA’sına sahip olmasalar da, ona sahip olmak, etrafta dolaşan, asil bir kedi varmış gibi hissetmenizi sağlar. Kaplanların aksine, Toyger cinsi kediler arkadaş canlısı kedilerdir.

Sosyal, enerjik ve sevecen kediler olan Toyger’lar, bu mizaç yapıları nedeniyle ev halkıyla, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Sosyal ve girişken olmaları, onları, eve gelen misafirlere karşı da yakın tutar. Toyger cinsi kedinizin bu girişken ve enerjik ruhunu tam anlamıyla sergileyebilmesi için, güvenli bir şekilde tırmanabilecekleri ve yüksek bir yerden sizi ve diğer aile üyelerini seyredebilmeleri için bir tırmanma kulesi almayı düşünebilirsiniz.

Bir çok kedi ırkı gibi, Toyger’lar da çok zekidirler. Oyuncu kimlikleri nedeniyle hem kendi oyunlarında hem de sahipleriyle geçirdikleri zaman içinde oyunlarda kendilerine has taktikler geliştirirler. Zekâlarını, sahiplerinden gelen her komutu yerine getirmede iyi bir şekilde kullanır ve hemen her şeyi öğrenmede işleri fazlasıyla kolaylaştırır. Toyger’lar, sahipleri tarafından meydan okunmak çok hoşlarına gider. Mesela getir-götür oyunlarından oldukça fazla keyif alırlar.

Toyger’lar, çok fazla sevgi gösterebilecek ve uygun koşullarda bakılabilecek ideal, sevecen kedilerdir. Son derece aktif ve cana yakın kediler, çocukları ve diğer evcil hayvanları olan aileler için de uygun olacaktır. Tasmalı yürüyüşleri çok seven Toyger’lar ile güneşli bir hafta sonu açık havada yürümenin keyfini çıkarabilirsiniz. Onlar, dışarıda vakit geçirmeyi sevseler de, yine de çok fazla süreler dışarıda durmamalıdırlar. Siz evde olmadıkça kedinizi içeride tutarak onları enfeksiyonlardan ve diğer cins hayvan saldırılarından korumuş olursunuz.

Toyger’ların sosyal bir kedi olmalarından dolayı çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve yabancılarla iyi geçinirler. Bu sosyallikleri beraberinde yalnızlık kaygısı da olabilir. Açıkcası, Toyger’lar yalnız kalmaktan pek haz etmeyen kedilerdir. Eğer sık sık dışarıda olan biriyseniz o zaman kedinize yeni bir arkadaş kazandırmak iyi olacaktır.

En yeni kedi ırklarından biri olan Toyger’lar, sadece akıllı ve zeki değiller, aynı zamanda eğitilmesi zor olmayan kedilerdir. Bu karakter özellikleri ve benzersiz kürk yapıları onları diğer pek çok kedi ırkından bir adım öne çıkararak ilgi duyulan ve sahiplenilmek istenen bir tür haline getirmektedir.

Toyger

Tarih

Yeni sayılabilecek bir kedi ırkı olan Toyger’lar, isminden de anlaşılacağı üzere, yavru bir kaplana benzerler. Sevimli adlarını da bu benzerlikten alırlar. Bengal kedisi ile çizgili bir yerel kedi arasındaki melezlemeden oluşan Toyger’ların ilk gelişimi, 1980’lerde Judy Sugden adında bir yetiştirici tarafından gerçekleşmiştir. 1993 senesine gelindiğinde ise Anthony Hutcherson ve Alice McKee adında iki kedi yetiştiricisi Judy’nin çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla Toyger yetiştirme programına katıldılar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Arabian Mau

Toyger’ın gelişiminde ilk adımı atan Judy’nin onları geliştirmedeki baştaki amacı, kaplan benzeri fakat evcil bir kedi yetiştirmekti. Bunun nedenlerinden biri, kaplan gibi büyük kedilerin neslinin tükenmesine karşılık Toyger’ların evcil bir kişilikle evlere girmesiydi. Judy, vahşi türler yerine evcilleştirilmiş Toyger türü kedilere sahip olmak için büyük kedi meraklılarını çekmeyi amaçladı ve çalışmalarına bu doğrultuda devam etti.

1993’de, Uluslararası Kedi Derneği (TIKA), bu cinsi yalnızca kayıt için kabul etmişlerdi. Bu bile onların tanınması için büyük bir adımdı. Nitekim bu yıllardan sonra Toyger’ların üreme programına hızlandırılmış ve böylece tür mizaç ve dış görünüm olarak da yavaş yavaş gerçek kimliğini kazanmıştı.2017 yıllına gelindiğinde yine Uluslararası Kedi Derneği (TIKA) bu defa Toyger’ları şampiyon bir ırk olarak tanımlamıştı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

5-7 kilogram ağırlığına sahip olan bu kediler orta boy bir cinste olup yavru kaplan görünümündedir. Bu görünümleri yumuşak kürkleri üzerine koyu tekir çizgilerinden gelir. Kaslı vücut yapıları, zarif yürüyüşleri ve akıllı mizaçları ile tercih edilen bir kedi ırkıdırlar. Uzun gövdesi ve yüksek omuzları, onlara daha büyük yaban kedilerine benzeyen bir görünüm verir.

Kafa

Uzun vücutları ile orantılı orta büyüklükte, geniş bir kafaları vardır. Yandan bakıldığında, çene, burun, alın ve kafatasının açıları altıgenmiş gibi görünür. Önden bakıldığında ise yüzleri bir kalp şeklini andırır ve bu güzel yüzlerinde güçlü bir çene yapıları vardır.

Kulaklar

Kulaklar tabanda geniş olup uçlara doğru hafifçe sivrilerek oval bir şekilde sonlanır. Kulak içlerinde hafif tüylenme vardır. Dik ve açık kulakları onlara her zaman uyanık bir ifade verir.

Gözler

Gözleri, küçük ila orta büyüklükteki yapısıyla yüzlerinde açıkça kendini belli eder. Renkleri açık eladan koyu kahverengiye değişen doygun renk tonlarında olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Uzun vücutlarına orantılı olacak şekilde orta uzunlukta bacakları vardır. Parmaklarla birlikte ayaklar oldukça büyüktür.

Kuyruk

Kuyruğu uzun ve kırbaç görünümündedir. Tabanda geniş başlayan kuyruk, uçlara doğru hafifçe sivrilir ve oval bir şekilde sonlanır. Koyu siyah şeritler vücutlarının olduğu gibi kuyruklarında da kendini açıkça belli eder.

Tüy

Toyger’lar, yumuşak ve parlak kürklerinde koyu kahverengi ve koyu siyah desenlerle karakterize bir kedi ırkıdır. Bu görünümleri ile tıpkı bir kaplana benzeyen kürk desenleri koyu siyah, dikey şeritler ve gerilmiş beneklerden oluşur. Karınlarında, boğazlarında ve çenelerinde beyaz renk kısa tüyler vardır. Bu tüyler turuncu, kahverengi ve kırmızımsı tonda kahverengi olup haftada 3-4 kez tımarlanmak ister.

Renk

Parlak turuncu zemin üzerine koyu kahverengi-siyah renkte çizgileri olup bu kürk desenleriyle tıpkı yavru bir kaplanı andırırlar.

Bakım

Bu cinsin özel bir beslenmeye ihtiyaçları olmasa da sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına onları bebeklikten yetişkinliğe varıncaya kadar özellikle veterinerler tarafından önerilen besinlerle beslemek gerekir. Onlara yüksek kaliteli kuru ve ıslak mamalar ve ayrıca beslenme sırasında taze ve temiz bir su verilmelidir.

Kedinizi tok tutmak ve buna bağlı olarak mutlu olmasını sağlamak gayet insani bir düşünce olsa da, obezite riskine karşı onu aşırı beslememeniz gerekir. Yaşamları boyunca değişen besin gereksinimlerini belirlemek ve bir beslenme rutini oluşturmak için veterinerden yardım alabilirsiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

2 Yorum

Bir yanıt yazın