HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Colorpoint Shorthair

Colorpoint Shorthair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
34 0
Colorpoint Shorthair

Colorpoint Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Siyam kökenli bir kedi cinsidir. Ortaya çıktığı ilk seneler Amerikan Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından ayrı bir cins olarak değil de, Siyam ırkı içerisinde dört farklı rengi temsil eden bir kedi olarak kabul edilmekteydi. Diğer pek çok ülkedeki kedi kayıt kuruluşları tarafından ise kendine has kişilik özellikleri ile başlı başına bir tür olarak kabul edilmektedir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Bu cins, Siyam kökenli bir kedi ırkıdır. Ortaya çıktığı ilk yıllar Amerikan Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından ayrı bir tür olarak kabul edilmiyordu. Bunun nedeni, dört geleneksel Siyam rengi olan mühür, çikolata, azul ve leylak renklerine atıfta bulunmak için isimlendirilmiş bir kedi olarak sınıflandırılmasıdır. Ama, Amerika dışındaki pek çok ülke Colorpoint Shorthair’ı ayrı bir kedi cinsi olarak kabul etmektedir.

Colorpoint Shorthair, son derecede zeki, oyuncu ve insanlarla geçinebilen bir kedi cinsidir. Tam manasıyla sevecen ve dışa dönüktür. Sosyal yönü sayesinde tembellik edemezler. İnsanlarla oynamaktan oldukça keyif alır ve çevresindeki değişikliklere, yabancılara ve diğer tür kediler olmak üzere iyi huylu köpeklere de oldukça iyi anlaşırlar.

Kuzeni Siyam gibi zayıf fakat atletik bir vücuda sahip olan zekâ küpü bir kedidir. Masmavi gözleri onu kusursuz parlak kürkü ile mükemmel bir kediye dönüştürür. Gevezelikleriyle ünlü olan bu cins fazlasıyla vokaldir. Acıktığında, canı oyun veya ilgi istediğinde mutlaka miyavlayarak sahiplerine belli eder. Bu gevezeliği de zaten onun dışa dönük mizaç yapısından ileri gelmektedir. Her olaya dâhil olmak, etrafta olan biteni anlamak isteyen bu ırk 100’den fazla ses çıkarabilir. Yani, Colorpoint Shorthair kedisi neredeyse 100’den fazla vokal ses tınısına sahiptir.

Erkek Colorpoint Shorthair kedisi bazen diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilmektedir. Bunun sebebi, bölgesinde hâkimiyet kurmak isteyenlere karşı vermiş olduğu gözdağıdır. Her zaman değil ama, bu hâkimiyet kurma çabalarını hissettiği an diğer hayvanlarla kavgaya tutuşabilmektedir.

İnsan dostlarıyla ise çok iyi geçinebilen bir türdür. Hareketli yapısı, zekice tavırları ve oyuncu kimliği enerjik kılar. Sahibiyle ve evin diğer bireyleriyle bir arada olmaktan ve oyunlar oynamaktan keyif alır. Yorulmak nedir bilmez ve tembellik yapmaktan da hoşlanmazlar. Oldu ki, kendisiyle vakit geçirecek biri olmadığı takdirde, kendi kendine oynamak için değişik bir şeyler yapmak isteyebilirler. Çekmeceleri hatta orta bir yerde bırakılan çantaları dahi karıştırabilir. Günün sonunda ise siz kanepede dinlenirken o da ya kucağınıza gelir ya da yatağınıza girmek ister. Eğer konuşkan ve çok hareketli bir kedi ile yaşamak sizi yoracaksa bu cinsin sizin için uygun olmadığını söylememiz gerekir.

Sahibine karşı çok sadık ve sevgi dolu bir kedi olan bu cins ilgilenildiği takdirde, sevecenliğini sonuna kadar gösterecek ve sahibinin stresli geçen gününü bile o eve geldiğinde üzerinden atmasına fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu sevgi dolu mizaç yapısı onu vazgeçilmez yapar. İlgi görmediği zamanlarda aşırı kırılgan olabilmektedir. Bu yüzden, özellikle de çocuklu kalabalık aileler için uygun bir kedi olduğu söylenebilir. Henüz emekleyen bir bebekle bile ona zarar vermeden zaman geçirebilir. Çocuklarla, etkileşimli oyuncaklarla birlikte oyunların bir parçası olmayı çok sever. İyi huylu köpeklerin yaşadığı evler için de gayet uygundur.

Colorpoint Shorthair

Tarih

Kedilerle pek haşır neşir olmayan ama asil görünümleriyle neredeyse herkes tarafından bilinen Siyam kedisine aşırı benzerliğiyle bilinen Colorpoint Shorthair, 1940’lı ve 1950’li yıllarda Siyam kedisinin sahip olduğu renklerde yeni bir tür yaratmak için geliştirildi. İlk üreme, Siyam kedisi ile kırmızı renkte bir Amerikan Shorthair kedisi arasındaki çiftleşme ile olmuştu. Bu çiftleşmeden dünyaya gelen yavru kedi, dikkat çekici bir kırmızı ve krem tonlarında renk dağılımına sahipti.

1960’lara gelindiğinde ise bu kırmızı ve krem rengi karışımı Colorpoint Shorthair kedisi, Amerikan Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından şampiyonluk statüsü ile taçlandırılmıştı. CFA, 1969 senesinde bu cinste kaplumbağa kabuğu ve vaşak benzeri renkler dâhil olmak üzere birçok rengi kabul etmişti.

Günümüzde dünya genelindeki birçok kedi kayıt kuruluşları, Colorpoint Shorthair kedisini, Siyam kedisinden farklı bir tür olarak tanımaktadır. Uluslararası Kedi Birliği (TICA) ise Colorpoint’i ayrı bir ırk olarak değil, Siyam ırkının alt türü olarak kabul etmektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Colorpoint Shorthair, renk çeşitliliği ve görünüşü itibariyle Siyam’a oldukça benzer. Zayıf fakat ve zarif, orta büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir. Colorpoint Shorthair’ın kas yapısı ise son derece gelişmiştir.

Kafa

Kama şeklinde bir kafa yapısı, güçlü çenesi ve tek tük bıyıkları vardır. Boynu uzun ve incedir.

Kulaklar

Bu cinsin kulakları büyüktür. Uçlara doğru sivrilen kulakların içleri geniş ve kısmen tüylüdür. İki kulak arası mesafe 1,5 kulak genişliği kadardır.

Gözler

Muhteşem renkte gözleri her zaman mavidir. Tabi mavinin en şahane tonudur diyebiliriz. Badem şeklindeki göz yapısı orta büyüklüktedir ve iki göz arası mesafe yaklaşık 1,5 göz büyüklüğü kadardır.

Bacaklar ve Ayaklar

Colorpoint Shorthair cinsi kedinin zarif bacakları ince, uzun, kaslı ve yeterince güçlüdür. Bu kedilerin hareketli yapısına en çok katkıyı sunan şüphesiz bacaklarıdır. Bacaklar vücuda orantılı olup arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzundur. Pençeler ise oval yapıdadır.

Kuyruk

Kuyruk, vücuda orantılı bir uzunlukta olup, sonunda ince bir noktaya doğru sivrilen uzun ve ince bir yapıya sahiptir. Vücudun tamamını kaplayan parlak tüylü kürkü kuyruğunda da aynı renk ve deseni korur.

Tüy

Colorpoint Shorthair, ince bir deri tabakasına sahip olup, kürkü kısa ve ipeksi yumuşaktadır. Bu nedenle, daha az tüy dökme eğilimindedir. Kısa ve yumuşak tüyleri çok fazla tımara ihtiyaç duymasa da haftada 1 defa fırçalamak, bu cinsin tüylerinin sağlıklı kalması adına yeterlidir.

Renk

Siyam kedisi 4 farklı renge sahipken, Colorpoint Shorthair kedisi 20 farklı renge sahiptir Siyam kedileri yalnızca çikolata, mühür, leylak ve mavi noktaları varken, Colorpoint Shorthair krem, tekir, kaplumbağa kabuğu ve vaşak benzeri noktalara sahip renkler dâhil olmak üzere 16 farklı renkte daha görülebilmektedir.

Bakım

Colorpoint Shorthair cinsi kedinin özel bir beslenmeye ihtiyacı olmasa da tüm kedi ırklarının da ihtiyacı olan protein içerikli hayvansal gıdalar ile beslenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, içeriğinde hayvansal gıdalara yer verilen protein değeri yüksek kuru ve yaş mamalar tercih edilebilir. Piyasada Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi ticari markaların yavru ve yetişkin kedi mamaları vardır. Ama Colorpoint Shorthair için tercih edilecek mamaların çok fazla karbonhidrat içermediğine emin olunmalıdır.

Bu kediler obeziteye yatkınlığıyla bilindiği için onu dengeli besleyerek ideal bir kiloda tutmak gerekir. Aksi takdirde, aşırı kiloya bağlı obezite, ilerleyen yaşlarda diyabet, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olur. Bu sebeple, onu serbest beslemeden ziyade daha planlı programlı beslemek doğru olacaktır. Günlük ideal besin değeri için veteriner kontrolünden geçmesi daha faydalı olacaktır. Veteriner, kedinin yaşına, boyuna, kilosuna göre günlük ideal bir diyet programı çıkarmaktadır.

Son olarak, kedilerin günlük besin dışında suya da ihtiyaç duyacakları için mutlaka mama kaplarının yanına bir de temiz su içeren kap koymayı ihmal etmeyiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın