HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
34 0
Siyam kedisi

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam kedileri Güneydoğu Asya’da bugün Tayland adıyla bilinen Siyam’da ortaya çıkmış olan bir cinstir.Adını buradan almıştır. Siyam’da kutsal tapınaklarda beslenmekteyken bütün dünyaya yayılmışlardır.

Siyam kedileri genel itibariyle kaslıdır. İnce bir yapıya da sahip oldukları için son derecede kıvrak bir kedi türüdür. Fiziksel olarak ideal bir yapıları vardır.Ancak erkek Siyam kedileri, dişilere oranla daha büyük bir cüsseye sahip olur. Zeki türler arasındadır. Yüz, kulak, kuyruk ve pati kısımları, gövdesinin diğer yerlerine oranla daha koyudur. Ayrıca yaşlarının ilerlemesiyle renklerinin de koyulaştığı görülmüştür.

Kişilikleri itibariyle oldukça konuşkan bir ırktır. İsteklerini sahiplerine bildirmede ve bu istekleeini yaptırmada son derecede başarılıdırlar.Oyun oynamayı cok severler ve bu isteklerini size ifade edebilirler.Çok sevecen olan bu kedi türleri aynı zamanda çok zekidir.Onlarla konuştuğunuzda sanki size cevap veriyormuş gibi karşılık alırsınız.Bu da zekalarının göstergesidir.

Uluma tarzı çıkardığı sesler biraz rahatsız edici olsa da çocuklar ondan korkmayacaktır. Cocuklarınızla çok iyi anlaşacaklardır. Çünkü oyuncu yapıları ve sevimli hareketleri ile kısa sürede sempati toplayacaklardır. Küçük yaştaki çocuklarınızı bu kedilere nasıl davranmaları gerektiğini en başından öğretmemiz lazım. Çok oyuncu olduklarını düşünecek olursak canları kolaylıkla yanabilir.

Hiperaktif çocuklarla yaşamak nasılsa Siyam kedileri ile de yaşamak benzerlikler gösterir. Çok hareketli, meraklı ve sürekli sizi takip ederek ilginizi çekerler. Tek garipseyebileceğiniz özelliği ses tonlarının diğer kedilere nazaran biraz kalın olması.

Bu kedi türü ile oynayabileceğiniz oyunlar arasında tıpkı köpeklerde olduğu gibi at – getir de yer alır. Size arkadaşlık edebilecek kabiliyete ve anlayışa sahiptirler. Bundan dolayıdır ki zekâları karşısında hayran kalacağınızdan eminiz.

Aynı zamanda Siyam kedileri sadece insanlarla değil, diğer hayvanlarla da iyi anlaşabilir. Sosyal bir yapıları bulunduğundan onları çok eğlenceli bulacaksınızdır. Evinizde birden fazla hayvan beslemeyi düşünürseniz bunlardan birinin Siyam kedisi olursa işinizi fazlasıyla kolaylaştırır.

Bu kediler ne kadar sevecen ve eğlenceli olsalar da, bir o kadar inatçı olduklarını da bilmeniz gerekir. İlgi şefkat ve oyun oynamak istediklerinde muhakkak sizi ikna edeceklerdir.Bundan dolayı.sakinlik ve dinginlik isteyen insanlar için bu tür uygun değildir. Ancak eğer yalnız yaşıyor ve evinizde bir hareket olsun istiyorsanız, bu cins kedinin sizler için en iyi seçenek olacağını da söyleyebiliriz.

Siyam Kedisi

Tarih

Siyam kedilerinin tam olarak nasıl ortaya çıktığı hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak oldukça uzun zamandır hayattadır. Güneydoğu Asya’dan, spesifik olarak Malay, Burma, Indo-China ya da Himalaya bölgeleri üzerinden geldikleri düşünülür. Bunun düşünülmesinin sebebi ise o bölgede yaşayan diğer kediler ile fiziksel açıdan büyük benzerlikler göstermesidir.Yaygın ve kesin olarak söylenen bilgi Tayland olarak bilinen Siyam’da ortaya çıktığıdır Tayca dilinde Wichien Maat ismiyle anıldıkları da ayrıca bilinmektedir.

Nesiller boyu Bangkok’ta Siyam kralının himayesinde bulunan bu kediler,burada “Saray Kedileri” unvanını almışlardır.İlk saray ve tapınak kedilerinin ise günümüzdeki Siyam kedilerine oranla çok daha koyu tüy rengine sahip oldukları ve sarıgözlü oldukları düşünülmektedir.

Siyam Kedisi Koruyucu ve sahiplenici tavır içinde olmaları saray ve tapınak kedileri olmalarına etken olmuştur. Bu koruyucu davranış, bugün yaşayan Siyam kedilerine de aktarılmış bir gen olma özelliğini taşımaktadır. Bu genler sayesinde ev ortamında da mekanlarını ve sahiplerini tıpkı bir köpek gibi savundukları bilinir.Bir kere bağlanırlarsa sahibini ve yaşadığı yeri değiştirmek istemezler.

Tayland dışında ilk olarak görüldükleri tarih ise 1884 yılında İngiltere’ye Owen Gould isimli kişi tarafından ilk olarak bir çift siyam kedisi getirilmiştir. Daha sonra 11 tane Siyam kedisi daha İngiltere’ye getirilerek burada bir Siyam kedisi neslinin sürdürülmesine başlanmıştır.

Dünyanın pek çok farklı noktasındaki Siyam kedilerinin soylarının ise İngiltere’ye getirilen Siyam kedilerine dayandığı bilinmektedir. Bu coğrafya değişikliği ile beraber, bu durum onların genetiklerinde farklılaşmalara da sebep olmuştur.Soğuk iklimlerde yaşayan kedilerin tüy renklerinde açılma gözlemlenmiştir. Tabi her ne kadar bazı değişikliklere uğradıkları düşünülse de hala safkan bir ırk olma özelliklerini sürdürmektelerdir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Bambino

Siyam kedileri farklı ırkların da doğmasına sebebiyet vermişlerdir. Bunlardan bazıları; Balinese, Oriental, Havana ve Himalaya cinsi kedilerdir.

Siyam Kedisi Yaşadıkları coğrafyalara göre renkleri farklılık gösterseler de fiziksel açıdan büyük bir değişikliğe uğramamışlardır. Başta da söylediğimiz gibi genel itibariyle zayıf ama kaslı yapıları hemen hemen aynıdır.Nerede yaşıyor olurlarsa olsunlar, asilzade duruşları ve davranışları hiç değişiklik göstermemiştir. Zeki, kıvrak ve cana yakın olma özellikleri de kuzeyde ya da güneyde yaşayan türler arasında farklılık göstermemektedir. Bu da köklü bir ırk olduğunun göstergesidir.Sağlıklı beslenirlerse, ağırlıkları 5 ila 15 kg arasında değişmektedir.

Siyam Kedisi

Vücut

Siyam kedilerinin orta boy bir büyüklükleri olduğunu söyleyebiliriz. Uzun ve zarif bir görünümleri vardır. İnce kemikli bir yapıda olmalarına rağmen, kaslı, sıkı bir forma sahiptirler.Karın bölgeleri daha sıkı gövdeleri ise boru şeklindedir. Kalça kısımları omuzlarından daha geniştir.Duruşları ise her zaman için bir asildir.

Kafa

Siyam Kedisi kafaları,ne büyük ne de küçüktür. Bedenlerine göre uygun bir büyüklüktedir. İki gözü arasındaki mesafe ise bir göz büyüklüğünden daha az değildir. Kafatası düzdür.Bıyıkları düzleştirildiğinde altta yer alan kemik yapıları belirginleşir.Yan profilden bakınca başlarının tepesinden burun ile alın kesintisiz devam 3eden bir görünüme sahiptir.Yüzleri düz bir hat şeklinde görülür.

Kulaklar

Siyam kedilerinin kulakları kafalarına oranla standarttan çok daha büyük olduğu söylenebilir. Sivri bir yapıda yukarıya uzanmaktadır. Tabanda ise oldukça geniş bir yüzeye yayılır. Kulaklarının iç kısmı açık ve temiz bir görünür. Arka kısmı ise yüzünün tam ortası gibi koyu bir renktedir.Çok iyi bir duyma yetisi vardır.En dip sesleri bile rahatlıkla duyabilir.

Gözler

Parlak orta boy büyüklükte gözleri badem şeklinde gözleri bulunan Siyam kedileri, bu gözleri ile sevecenliklerini rahatlıkla gösterebilmektedir.Gözlerinin rengi canlı, derin bir mavi renktedir. İki gözü arasındaki mesafe ve yine gözlerinin yüzlerindeki konumları da son derece uygun bir orana sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Siyam kedilerinin bacak tipleri tıpkı gövdeleri gibi son derece ince ve uzundur. Arka bacaklarının ön bacaklara oranla daha uzun olduğunu da belirtmek gerekir. Vücutlarına göre son derece uygun bir bacak yapısı vardır. Bu sayede büyük bir çeviklik, eşsiz bir hareket kabiliyeti elde eder. Pençeleri küçük ve oval bir yapıda olup, son derece zarif bir görünümü vardır. Ön patilerinde 5 adet parmak, arka patilerinde ise 4 adet parmak bulunur.

Kuyruk

Siyam Kedisi Vücutlarına göre kuyrukları ideal bir uzunlukta ve diğer her bir uzvu gibi ince bir yapıya sahiptir. Ama standart kedilere göre uzun bir kuyruklarının olduğu söylenebilir. Kalınlığı kalça kısmında başlar ve ucuna doğru ilerledikçe incelir.Kuyrukları sayesinde denge kabiliyetleri mükemmeldir. Aynı zamanda kuyruklarının görünümü sert ve kaslı bir yapıdadır.

Tüy

Siyam kedilerinin tüyleri kısadır. Bu sebeple tüy dökme durumlarında rahatsız edici değildirler.Bu kısa tüyler son derece incedir. Onları okşadığınız zaman bu ince tüy yapıları sayesinde çok yumuşaklıklarını hissedebilirsiniz. Oldukça parlak bir görünüme de sahip olan bu kedilerin tüyleri temiz ve etkileyici görünmelerini destekler.

Renk

Genellikle kahverengi ve krem renginde olan Siyam kedilerinin ,siyaha yakın kahverengi ve tonları; kulaklar, yüz, kuyruk ve patilerdedir. Patilerinin biraz üst kısmı da açık kahverengi bir tondadır. Yaşlandıkça krem rengi olan vücut kısmının koyulaştığı bilinir.. Gözlerinin rengi ise belirtildiği üzere mavidir.

Bakım

Beslenmelerini doğal ortamda ve ev ortamında olmak üzere iki türlü incelenebilinir.Atik ve hareketli yapıları fare yakalamak için idealdir.Bu nedenle Doğal ortamda fare ile beslenmekten hoşlanırlar. Ev ortamında ise, Siyam kedilerinin çok seveceği mama çeşitlerinden,yine farelerin besin değerlerini içerisinde bulunduran özel mamalar tercih edilebilir. Siyam kedileri doğumundan itibaren ilk 6 aya kadar günde 2 – 3 kez beslenirler. Yetişkin olmuş bir Siyam kedisi ise günde 2 kere beslenmektedir.

Siyam Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın