HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Domestic Medium Hair

Domestic Medium Hair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
34 0
Domestic Medium Hair

Domestic Medium Hair Özellikleri ve Bakımı

En eğlenceli ve en oyuncu kedi türleri arasına giren Domestic Medium Hair kedileri, genetik olarak Domestic Shorthair türüne benzer. Kucaklaşmayı çok sevmekle beraber özgürlükçü bir yapıya sahip olan bu ırk çocuklar ile iyi anlaşması sayesinde çocuklu aileler tarafından oldukça tercih edilebilen bir türdür.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Domestic Medium Hair cinsi kediler çocuklu aile yapısına en uygun türlerin başında gelmektedir. Çünkü uyumlu bir karaktere sahiptirler. Farklı ırkların çiftleşmesi ile oluşan Domestic Medium Hair cinsi kediler çeşitli gen özellikleri sayesinde birçok renk ve karakterde görülebilmektedir

Bağımsızlığa oldukça düşkün olan özgürlükçü bu ırk aynı zamanda sevilmekten ve okşanmaktan çok fazla hoşlanmaktadırlar. Sahiplerine karşı oldukça sevecen ve sahiplenici bir karakter özelliği gösterirler.

Sopalı oyuncaklar ya da hışırtı sesi olan poşet tarzı eşyalarla oynamaktan çok hoşlanan Domestic Medium Hair kediler aynı zamanda top oyunlarıyla da oynamaktan keyif almaktadırlar. Bunun yanında zekâ oyunlarında da oldukça başarılı olabilmektedir.

Tut-getir türü oyunlar oynamayı severler.Tek yapmanız gereken komut vermek.Komutları yerine getirdiğinde ise ihtiyacı olan tek şey ödül maması olacaktır.

Çocuklarla dostluğunun yanı sıra diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar. Domestic Medium Hair kediler, aynı evde farklı türde hayvanlar ile beraber sorunsuz anlaşabilirler. Kucağa ve sevilmeye alışması için daha küçük yaşlardayken kulaklarına, patilerine ve yüzüne dokunarak alışması sağlanırsa büyüdüğünde rahat bir şekilde onu sevebilirsiniz.

Evde kendi güvenli alanlarını belirleyen Domestic Medium Hair ırkı oldukça sağlıklı bir gene sahip olmakla birlikte bakımı kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kendini temizleme özelliği sayesinde çok sık banyo gerektirmezler. Talepkar bir özellikleri de yoktur. Eğer günlük olarak taranırsa tüy dökmediği için küçük çocuklar için bir tehdit oluşturmazlar.

Domestic Medium Hair

Tarih

M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanan tarihleri ile ilk olarak Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği bilinir.Net bilgi ise, Amerika Birleşik Devletleri’ne gemilerle birlikte geldiğidir. Amerika’ya doğru yola çıkan gemilerde yiyecekleri kemirgenlerden korumak için kullanılan Domestic Medium Hair kedileri zaman içinde insanların en iyi arkadaşları olmuşlardır.

Oldukça karmaşık atalara sahip olan türün Domestic Longhair ve Domestic Shorthair türü ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir.Bu iki türün yanı sıra çok uzun yıllar birçok tür ile çiftleşmesi sonucu bugünkü halini almıştır. Dolayısıyla genetik farklılıkları sayesinde birçok farklı göz ve tüy rengine sahip olmuşlardır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chausie Kedileri

Domestic Medium Hair kedileri var olduğu süre boyunca fiziksel olarak birçok farklılık göstermişlerdir. Bu fiziksel çeşitliliğin içerisindeki tek ortak noktaları ise karakterlerindeki benzer yanlarıdır.

Fiziksel Nitelikler

Domestic Medium Hair

Vücut

Dişi kedilere kıyasla erkek kedilerin daha büyük vücut yapıları vardır. Ancak genel itibariyle orta boy ve kiloda bir vücuda sahiptirler. Domestic Medium Hair cinsi kedilerin tüyleri oldukça kısadır. Genetik çeşitliliği nedeniyle kaslı, şişman ve uzun tüylü olarak da görülür ve ortalama bir kediye göre biraz daha ağırdırlar.

Kafa

Domestic Medium Hair cinsi kedilerin kafaları vücutlarına orantılı bir büyüklüktedir. Hafif köşeli kafalarını yumuşak tüylerinin yoğunluğu nedeniyle fark edilemektedir. Kafasından sevilmek oldukça hoşlarına gider ve patileri ile zaman zaman kafasını temizlediği de görülmektedir.

Kulaklar

Tabanda geniş ve uca doğru hafifçe sivrileşen bir kulak yapıları diğer kedi türlerine göre çok daha diktir. Bu durum onlara her zaman daha diri bir görünüm katmaktadır.

Gözler

Gözleri büyük ve yuvarlak bir yapıdadır. Bu sayede de muhteşem bir görünüm kazanan Domestic Medium Hair’larin göz renkleri genellikle yeşil, kahverengi, ela ve mavidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bu cins kedilerin bazıları ince ve uzun bir bacağa sahip olurken bazıları ise daha kalın ve kısa bacaklara sahiptirler.

Kuyruk

Domestic Medium Hair cinsi kedilerin geneli yumuşak ve kabarık tüyleri kuyruklarında da devam etmektedir. Kuyrukları sayesinde diğer kediler arasında da çabucak fark edilir ve kedi meraklılarının dikkatlerini üzerlerine çekerler.

Tüy

Domestic Medium Hair kedilerinin her ne kadar genleri kısa tüylü olsa da dominant gen olarak uzun ve yumuşak tüylü olarak da doğabilmektedirler.

Renk

Türün bazı kedileri beyaz, turuncu veya siyah gibi tek renklere sahipken bazıları smokin gibi siyah-beyaz olarak dünyaya gelirler. Yine bazı kediler tekir türü gibi çeşitli renkleri kürklerinde taşımaktadır.

Bakım

Ev kedilerinin genel problemi nasıl besleneceğinin ve beslenme saatlerinin tam olarak bilinmemesidir. Domestic Medium Hair kedileri eğer serbest beslenmeye bırakılırsa ihtiyacı olandan çok daha fazla yemek yiyerek sürekli kilo alacaktır. Bu yüzden porsiyonları günün belirli saatlerine ayrılarak verilmelidir. Obezite olan bir kedinin kilo vermesi çok daha zor bir hal alacağından bu durum eklem problemleri ve solunum hastalıklarını beraberinde getirir.Günlük aktiviteler de yaptırılarak beslenmeye destek olunmalıdır. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir Domestic Medium Hair kediye sahip olunabilecektir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın