HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Devon Rex

Devon Rex

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
34 0
Devon Rex

Devon Rex Özellikleri ve Bakımı

Devon Rex’ler iri gözleri, ufak ağızları, belirgin ve çıkık elmacık kemikleri ve büyük kulakları ile tıpkı bir elfi andırırlar. Bu karakteristik özellikleri onları sıra dışı bir kedi cinsi yapar. Orta büyüklükte boya sahiptirler. Yumuşak ve dalgalı bir kürk deseni yalnızca Devon Rex’lere özgüdür. Sırt ve boyun kısımları rengi hafif dumanlı, kalça, ayaklar ve baş kısımları ise Tekirlerin kürklerini andırır.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Minyon boyutları ve sıra dışı kulakları vardır. Açık yuvarlak gözleri ve enerjik bir yüz ifadesi ile de tıpkı bir uzaylıya benzetilirler. Devonları diğer kedi ırklarından ayıran onların benzersiz dış görünüşleridir.

Bu cinse ilgi duyanların ilk bilmesi gereken şey, onların sahipleriyle çok iyi anlaşabildikleri ve sadık birer arkadaş olabilecekleri yönündedir. İlgi görürlerse karşılığını fazlasıyla verirler. Kucağınızda uyumayı,yanınızda uyumayı, sizinle olmayı çok severler. Devonlar omuza çıkmaktan, sahiplerini öpücüğe boğmaktan çok keyif alırlar.

Devon Rex özgüvenlerinden aldığı girişken yapıları ile aktivite seviyesi yüksek birer oyuncu kedidirler. Sahipleriyle oyunlar oynamaktan keyif alırlar. Bahçe içerisinde vakit geçirmek onların vazgeçilmez zevkleri arasındadır. Tut-getir oyunlarında da çok eğlenirler.

Devon Rex kürk yapıları ile diğer tüm kedi ırklarından ayrışırlar. Az tüy dökmesinden dolayı, her gün halıdan veya elbiselerinden kedi kılı temizlemekle uğraşmazsınız.

Devon Rex sahiplerine bağlı olsalar da onları rahatsız edecek boyutta yapış yapış olmazlar. Canı istemediği zaman onları ev içerisinde bir odadan diğerine de takip etmezler. Kolay eğitilebilir ve girişken kedi sınıfına dâhildirler. İlk defa kedi sahiplenecek olan ilgili, meraklı ve takıntılı kişiler için Devonların bu özellikleri onları tercih etmede iyi bir seçim haline getiren özelliklerden yalnızca birkaçıdır.

Kuyruklarını olur olmadık sallarlar. Gelişmiş bir merak duygusuna sahiptirler. Yaptığınız her şeye dahil olmak isterler. Fakat sizi takip ederken ayağınıza da bağ olmazlar.

Tırmanmayı çok sevdikleri için ev içerisinde bulabildikleri en yüksek yerlere çıkmaktan kendini alıkoyamazlar. Ayrıca kendine saklanmak için de köşe yerler bulabilirler. Sahipleri onları buzdolabının arkasında ve kanepenin altında saklanırken bulabilir.

Açık hava yürüyüşleri yapmayı severler. Yürüyüş veya oyun sonrası ise sahiplerine teşekkür etmek maksadıyla omuzlarına çıkıp sevgi mırıldanmaları gösterebilirler. Devonlar sahipleriyle, evin diğer üyeleriyle uyum içerisindedir ama sevgilerinin çoğunu, kendilerine seçtikleri favori biriyle paylaşırlar.

Yüksek bir mobilyanın tepesinden size bakıp, omzunuza çıkıp sizinle vakit geçirmeleri sizi telaşlandırmayacaksa, oyuncu ve çevik bir kedinin arkadaşlığından keyif alacaksınızdır.

Devon Rex

Tarih

Devon Rex atası, Tom adında vahşi ve kıvırcık kürk kaplamalı bir kediydi. İngiltere’nin güneybatısında Devon bölgesindeki küçük bir kasaba olan Buckfastleigh yakınlarındaki terk edilmiş bir madenin çevresinde yaşıyordu. Bu vahşi ve kıvırcık tüylü Tom, düz tüylü bir Patiska dişisiyle çiftleşmiş ve bölgede yaşayan kedi yetiştiricisi Berly Cox’un bahçesinde bir sürü yavru dünyaya getirmişti. Doğan kedi yavrularının arasında Cox’un Kirlee adını verdiği kahverengimsi siyah bir erkek yavru kedi vardı.

Babasıyla aynı görünümde ve kıvırcık bir kürke sahipti. Beryl Cox ilk başta, Cornish Rex’in doğum yeri Devon’dan çok uzakta olmadığı için Kirlee’nin bir Cornish cinsi kedi olduğunu düşünmüştü. İlerleyen aylarda Kirlee kızgınlık dönemine girip çiftleşmeye hazır hale geldiğine Cornish Rex yetiştiricisi Brian Stirling-Webb’in kedileri arasında çiftleşmişti. Bu çiftleşmeden sadece düz tüylü yavrular dünyaya gelmişti. Cox ve Webb, çiftleşen bu iki türün birbirinden ayrı olduğu sonucuna varmıştı. Kabul gören düşünce ise, Kirlee’nin Patiska annesinin ve babası olan kıvırcık tüy kaplamalı vahşi Tom’un, yeni doğan yavru kedide kıvırcık tüylü kürkü oluşturan Devon Rex geninin çekinik olduğundan ve söz konusu yavruda ortaya çıkmasında her iki kediden de miras alındığıydı. Bu sonuç itibariyle, Kirlee, ebeveynlerinin her birinden genin bir kopyasını almış olmalıydı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Scottish Fold

Devon Rex cinsi kabul edilmiş ve takvimler 1968’i gösterdiğinde ilk Devon Amerika’ya ithal edilmişti. 1972 yılında ise Amerika Kedi Meraklıları Derneği (ACFA), kabul eden ilk ABD birliği olmuştu. Devon, 1979’da Uluslararası Kedi Derneği (TIKA) tarafından kabul edildi. Kedi Meraklıları Derneği (CFA) ise 1983 yılında Devon’u kabul ederek kayıtlarında yer verdi. Bugün ise tüm büyük kedi dernekleri tarafından tanınan Devonlar benzersiz görünümleri ile dünya genelinde pek çok kedi meraklısının ilgi duyduğu kediler arasında yer alıyor.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kıvrak bir kedi cinsi olan Devonlar, sert ve kaslı vücut yapısına sahip oldukları için bacakları son derece sağlamdır. Göğüsleri geniştir. Arka ayakları önden çok az daha uzundur. İyi bakıldığı sürece Devon erkekleri diğer kedilere oranla daha büyük bedenlere sahip olabilirler.

Kafa

Devonların kafa yapıları vücutlarına oranla nispeten küçük ve profilden bakıldığında hafif sivridir. Kulaklarının dış kenarı, elmacık kemikleri ve bıyık perdeleri hafif çıkıntılıdır. Bu özellikleri Devonlara dolgun bir yüz ifadesi katar. Çeneleri gelişmiş ve güçlü,ağızları ise kısadır.

Kulaklar

Devonları diğer kedi ırklarından ayıran en temel farklılık kulaklarıdır. Çok büyük olan kulakları tabanda oldukça geniş ve uçlara doğru hafif sivrilen tüylü kulakları vardır.

Devon Rex

Gözler

Büyük ve geniş gözlere sahip olan Devonların kulakları dış kenarlarına doğru hafif eğilimlidir. Herhangi bir göz renginde olabilirler ancak genellikle amber, mavi, bakır, yeşil, altın, ela, turuncu, deniz mavisi ve sarı renklerde olabilirler.

Bacaklar ve Ayaklar

Devon Rex’lerin bacakları uzun ve ince,pençeleri ise küçük ve ovaldir. Ön ayaklarda beş, arka ayaklarda ise dört parmakları vardır.

Kuyruk

Vücutlarına oranla uzun, ince ve uçlara doğru hafifçe sivrilen bir yapıdaki kuyruklarında kısa tüy kaplaması görülür.

Tüy

Devon Rex cinsi kedileri diğer kedi ırklarından ayıran ikinci en temel farklılık ise kürk yapılarıdır. Devonların kürkleri kısa, ince ve dalgalı bir yapıya sahiptir. Kısa tüylü oldukları için neredeyse hiç tüy dökmezler. Bütün vücudunda tüylenme görülür. Ancak baş, boyun, göğüs ve karın bölgesinde daha az tüylenme vardır. Kürkleri elle düzleştirildiğinde dalgalı bir görünüm görürsünüz.

Renk

Bu cinsin kedileri herhangi bir renk veya desende görülebilir. Baş ve ayaklar genellikle tekir görünümündedir.

Bakım

Devon Rex kedilerinin öyle özel bir beslenme gereksinimleri yoktur. Tabi diğer kedilerde olduğu gibi bol miktarda zengin protein bileşenleri içeren yüksek kaliteli bir mamaya ihtiyaç duyarlar. Obeziteye meğilli yapıları ilerleyen yaşlarda eklem ağrıları ve başka türlü fiziksel sorunlar yaşamasına sebep olur. Bu nedenle, Devonları beslerken karbonhidrat bileşenli yiyeceklerden kaçınarak ve yine düzenli ve kararında porsiyonlar vererek sağlıklarını korumaya özen göstermeliyiz. Çünkü aşırı zayıf bir kedi, bağışıklığı düşerek hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelirken, aşırı kilolu kediler de obez olarak özellikle yaşlılık dönemlerinde çok sağlık problemleriyle karşı karşıya gelirler.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın