HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Donskoy

Donskoy

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
40 3
Donskoy

Donskoy Özellikleri ve Bakımı

Don Sfenks olarak da bilinen Donskoy kedisi, tüysüz kedi sınıfında yer alır. Soğuk kış aylarında aile üyeleriyle olan yakınlaşmasıyla bilinen, oyuncu ve sevecen bir kedi cinsidir. Donskoy kedisi, kendisiyle ilgilenen herkesle arkadaş olma yeteneğine sahiptirler. Bu sosyal yapılarına bir de tüysüz kürk yapısı eklenince çoğu kişinin ilgi duyduğu bir kedi türü haline gelmektedir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Rus tüysüz kedisi Donskoy, kuzeyin sert geçen kış aylarında birlikte yaşadığı aile üyeleriyle sarmaş dolaş halleri ile ün yapmış olan sosyal, girişken, oyuncu ve sevecen bir ev arkadaşıdır. Her ne kadar tüysüz kürk yapısıyla sıra dışı görünse de onun için tam bir evcil kedi tanımlaması yapabiliriz.

Donskoy kedisi, kendisiyle ilgilenen herkesle iletişim kurarlar. Aslında soğukkanlı bir kedi türüdür ama sosyal ve girişken yapısı onu arkadaş canlısı yapar. Ev halkı ve diğer hayvan dostları ile çok iyi anlaşırlar.

Çok meraklı olan bu kediler bu özellikleriyle biraz yaramaz olabiliyor. Ev içerisinde yüksek yerlere tırmanmak, dolapları açıp, çanta ve kutuların içindekileri karıştırmak onun en sevdiği aktivitelerdendir. Aynı zamanda çok da zeki olan Donskoy’lar açılamaz denilen dolapları açıp sahibinin şaşıracağı pek çok duruma neden olur

Donskoy kedisinin sadakati neredeyse köpeklerle eş değerdir. Çok itaatkâr oldukları kadar akıllı ve naziktir. Bu kişilikleri onları iyi birer evcil kedi yapar. Meraklı kişilikleri onları, sahibinin peşlerinden dolaştırır. Ancak sahibinin ayağına da bağ olmaz.

Saldırgan olmasalar da yalnız kaldığında canını biraz sıkabilir. Böyle olunca da ister istemez kapıları tırmalayabilir. Vokal bir kedi türüdür. Eğer durduk yere miyavlamaya başladıysa bir şeyler var demektir. Özellikle geceleri, bazen fazlasıyla aşısı olmak kaydıyla ağlamaya ve miyavlamaya başlayabilir. Bu durum karşısında endişelenmeye gerek yok.

Tüysüz olması nedeniyle diğer tüylü kediler kadar pek ilgi görülmese de yukarıda bahsettiğimiz harika kişilik özellikleriyle her geçen yıl hayran kitlesi ve sahiplenme oranı artıyor.

Donskoy

Tarih

İlk olarak 1987 yılında Rusya’da Elena Kovaleva isminde bir profesörün, bir grup erkek çocuğu tarafından şiddete maruz kalan yavru dişi kediyi kurtarmasıyla keşfedildi. Şiddete uğrayan bu kedi tüysüzdü. Profesör Elena, kedinin tüylerini eski haline getirmek için her türlü tedaviyi denemişti ancak tüm uğraşları boşa çıkmıştı. Çünkü o tüysüz bir kediydi. Bir süre geçtikten sonra eski sağlığına kavuşan bu kedinin çiftleşmelerinden bir kısmı tüylü, bir kısmı tüysüz olan yavru bir kedi dünyaya getirmişti. Kısmen tüylü doğan yavru kedi kısa süre sonra tüylerinin tamamını yitirmişti. Bunun üzerine anne kedinin bir deri hastalığı değilde genetik bir mutasyona sahip olduğu çok geç olmadan anlaşılmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kurilian Bobtail

Bugün Donskoy kedi ırkının da atası olan tüysüz anne kedinin yavrularından biri, Irina Nemikina isimli profesyonel bir kedi yetiştiricisi tarafından sahiplenilmişti. Sonrasında bu cins için başlatılan üreme programı sayısı artmış ve 1997 yılında Dünya Kedi Federasyonu (WCF) tarafından resmi olarak tanınmıştı. Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) ise 2005’de bu kedi ırkını resmen tanıdı ve “Donskoy” olarak kayıt altına aldı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Rus kedisi Donskoy, vücudunun tamamında kırışıklıkların olduğu ve tüysüz kürk yapısıyla sıra dışı bir görünümde olan kaslı bir kedidir.

Kafa

Donskoy kedisinin kafa yapısı, elmacık kemikleri ve kaşlarıyla bir uyumlu biçimde kama şeklindedir. Alın kısmı düzdür.Hafif yuvarlak olan yüzünde bulunan burnu orta uzunlukta ve alnına doğru belirgin bir düz hat yer alır.

Kulaklar

Donskoy kedisi, büyük ve dik kulaklara sahiptir. Hafif öne eğilimli, tabanda geniş, uçlara doğru oval olan kulakları arası bir kulak genişliği kadar da boşluk vardır.

Gözler

Donskoy kedisi, orta büyüklükte ve çoğunlukla mavi,yeşil,sarı renklerde olan badem şeklinde gözlere sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Orta uzunlukta ki bacakları kaslıdır. Patileri hafif yuvarlaktır.Parmakları ise uzundur.

Kuyruk

Uzun ve düz bir kuyrukları tabanda kalın başlayıp uçlara doğru sivrilir ve oval bir şekilde sonlanır.

Tüy

Donskoy kedisi tamamen tüysüz veya hafif bir tüy tabakasıyla kaplı görülebilirler. Tüysüz olan bölgeleri; cilt, boyun, başın üst kısmı, bacaklarıdır.Karın bölgesinde belirgin deri kırışmaları görülür.Varolan çok kısa tüylerde zamanla kaybolur.

Renk

Donskoy kedisi tüm renk ve desenlerde görülebildiği gibi çoğunlukla siyah, kahverengi, beyaz, turuncu, krem ve duman rengidir.

Bakım

Donskoy kedisinin özel bir beslenmeye ihtiyacı olmadığı gibi sağlıklı bir yaşamda sürebilmeleri için protein ağırlıklı beslenmelidir. Kaliteli kuru ve yaş mamalar tercih edilmelidir. Tüysüz oluşu nedeniyle deri hastalıklarına yakalanması olasıdır. Onu korumak için ek omega-3 yağ asidinden faydalanması da yerinde olacaktır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

3 Yorum

  1. sibel - -

    İşe başladıktan sonra annemlere bırakmak zorunda kaldım. Akşama kadar yalnızdı 🙁

Bir yanıt yazın