HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Oriental Shorthair

Oriental Shorthair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
29 0
Oriental Shorthair

Oriental Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Kocaman kulaklarıyla dikkat çeken Oriental Shorthair, oldukça zarif ve ince bir kedidir. Mükemmel dış görünümünün yanı sıra sevecen bir kişiliğe sahiptirler. Bakımı da zor olmayan bu kediler hareketli, güçlü, atletik, sıcakkanlıdırlar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Tıpkı görünümü gibi dikkat çekici ve ilginç kişilik özellikleri olan bu kediler tam bir ilgi arsızıdır ve dünya etrafında dönüyormuş gibi hareket eder. Kibirli ve asil tavırlarıyla dolaşan kediniz bir de bakmışsınız ki yaramaz bir kediye dönüşmüş ve oradan oraya koşturarak meraklı hareketlerle etrafı kurcalıyor.Bu durum kimi zaman canınızı sıkacak boyutlara bile ulaşabiliyor. Biriyle sohbet ederken sürekli araya girip ilginizi çekmeye çalışır, bir iş yaptığınızda hemen o işe dahil olmak ister. Yalnız kalmaktan asla hoşlanmayan Oriental’ler, yoğun iş temponuz varsa ve onunla yeteri kadar ilgilenemeyecekseniz size uygun bir kedi cinsi olmadığını unutmayın.

Oriental Shorthair sevecen mizaçlarıyla sadece insanlarla değil başka evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşacaktır. Kalabalık bir evde yaşasa da herkesle yakınlık kurmayan bu kediler istedikleri kişilerle kaliteli zaman geçirmekten hoşlanır. Siz onunla oynamadığınız zamanlarda ise kendine oyuncaklar yaratabilirler. Eğer önemli eşyalarınızı kendine oyuncak yapmasını istemiyorsanız ona bir sürü kedi oyuncağı almanızı öneririz.

Sosyal, sevecen ve sadık kediler olan Oriental Shorthair, aynı zamanda fazlasıyla hassas duygulara sahiptirler. Onu görmezden gelirseniz ya da azarlar gibi konuşursanız kolayca kırılacaktır. İlginin yanında mutlu ve huzurlu bir hayat yaşamak isterler.Eğer ona bu hayatı sağlarsanız sizi memnun etmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Ancak istediği ilgiyi ona vermezseniz agresif ve depresif davranışlar sergileyecektir.

Miyavlamayı sever ve miyavlayarak isteklerini anlatırlar.Yüksek sesli miyavlamasını oyun oynarken ve sizinle iletişim kurmaya çalışırken sık sık işitirsiniz. Hatta konuşmaya çalışması sizi bunaltacak derecede dahi olabilir.

Çoğu kedi türünün aksine yer değişikliği konusunda hassasiyet göstermezler. Rutinleri sevmezler ve yeni yerler keşfederken çok eğlenirler. Eğer sık sık taşınıyorsanız ilk tercihiniz bu kediler olabilir. Bulundukları yere kolay adapte oldukları için ekstra bir eğitim vermenize ve çaba göstermenize gerek kalmaz.

Her ne kadar rutinleri sevmeseler de her gün aynı saatte yemek yiyip, aynı saatte uyumak isterler. Uyumadıkları zamanlarda ise tıpkı bir köpek gibi sürekli sahiplerini takip ederler. Aşırı hareketli bir cins oldukları için uykudan arta kalan zamanlarını sürekli hareket halinde geçirirler.Dışarıda dolaşmaktan çok hoşlandıkları için, size henüz alışmadıysa kaçma ihtimali çok yüksektir. Ancak bahçeli bir eviniz varsa bu kedi tam size göre olacaktır.

Zeki bir ırk olan Oriental Shorthair eğitime çok açık olduğu için verdiğiniz komutlara uyma konusunda zorluk yaşamazlar. At – getir ve bulma tarzı oyunlarda çok iyidirler. Sürekli aktif bir şekilde oyun oynamaktan hoşlanan Oriental Shorthair, tıpkı kendisi gibi aktif olan çocuklarla da çok eğlenirler. Hipoalerjenik bir kedi olduğu için çocuklarla aynı ortamda bulunmasında bir sakınca yoktur. Gönül rahatlığıyla bu kediyi ona arkadaş olarak sahiplenebilirsiniz.

Oriental Shorthair

Tarih

Oriental Shorthair kedisinin atalarının Siyam kedisi olduğu düşünülmektedir. Tayland’da ortaya çıkan bu kedi Tayland’ın en popüler kedisidir. Tayland Ayutthaya kentinde, M.S. 1350 ile kentin işgalciler tarafından talan edildiği M.S. 1767 yılları arasında yazılmış kitaplar ve çizilen resimlerden oluşan el yazması bir kitapta bölgede yaşayan birçok kediden bahsediliyordu. Siyam kedilerine ilk olarak bu kitapta bahsedildi.Kitapta tasvir edilen kediler siyah, siyah – beyaz iki renkli, düz kahverengi, düz mavi, noktalı renk ve desenleri arasındaydı.

Kedi yetiştiricilerinin Tayland’dan İngiltere’ye getirdikleri bu kediler koyu kahverengi, koyu mavi veya siyah – beyaz iki renkli ve alacalı renkliydi. 1890’lı yıllarda İngiltere’de popüler hale gelen bu mavi, kahverengi desenli kediler değişik fiziksel özellikleriyle dikkat çekiyordu.

Kedi yetiştiricileri Siyam kedisi ile benzer kişilik özellikleri gösteren geniş renk ve desen yelpazesine sahip bir kedi yaratmak için çalışmalara başladılar. 1950’lerde İngiliz yetiştiriciler istenilen ırkı elde etmek için birçok deneme gerçekleştirdiler.Yetiştirilen kediler Amerikalı kedi yetiştiricilerinin oldukça ilgisini çekti ve onlarda yeni bir görünüm yaratmak için görevi devraldılar.Bu çalışmalar sonunda günümüzün Oriental Shorthair kedisi ortaya çıktı. Yani Oriental Shorthair Tayland’dan gelen Siyam kedisi değil; 1950 ile 1960’lar arasında yetiştirilen bir Siyam melezidir. Gen aktarımları sayesinde fiziksel özellikleri kadar karakter özellikleri de Siyam kedilerine benzemektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Selkirk Rex

1972 yılında CFA tarafından kabul edilen Oriental’ler, 1977’de tam şampiyonluk statüsü kazandı.

Kısa tüylü kedilerden sonra uzun tüylü Oriental Shorthair’lar da üretilmeye başlandı. Karakter ve fiziksel özellikleri tamamen aynı yalnızca tüyleri farklı olan bu yeni cins, aynı genişlikte renk ve desen kombinasyonuna sahipti. Oriental Shorthair ve Balinese’nin çiftleştirilmesinden oluşan Oriental Longhair, şık gövdesi ve ipeksi tüyleriyle göz alıyordu. Bu yeni ırk da 1985 senesinde TİKA tarafından şampiyonluk statüsü için kabul edildi. Sonrasında ise resmi olarak tanındı. 1988 yılında ise CFA tarafından tescillendi.

1995 yılına gelindiğinde Oriental Shorthair ve Oriental Longhair, Oriental adı verilen tek bir cins haline getirildi. 1990’lı yıllardan sonra ise tüm dünya tarafından tanınan bir cins oldu.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Oriental Shorthair, büyük gövdesi ve yüksek kilosuna rağmen ince ve zayıf görünürler.Kaslı bir vücut yapısına sahip olan kedilerin boyunları ince ve uzun kafası ise vücuduna göre küçüktür.Kısa olan tüyleri vücut hatlarının tam olarak ortaya çıkmasını sağlar.

Kafa

Vücutlarına göre küçük olan kafaları kocaman kulakları yüzünden daha da küçük görünür. Sivri ve çıkıntılı çeneleri kafasının üçgen şeklinde görülmesine neden olur.

Kulaklar

Kulakları çok büyük olduğu için, sanki kafasına ait değilmiş ve sonradan eklenmiş gibi durur. Kocaman kulaklar tabandan oldukça geniştir ve yanlara doğru genişler. Uca doğru inceldikçe hafifçe sivrilerek sonlanır. Kulaklarının bu yapısı onlara hem dikkatli hem de otoriter bir izlenim verir.

Oriental Shorthair

Gözler

Küçük yüzüne çok yakışan orta boy badem gözleri dış kısımlardan yukarıya doğru,iç taraftan ise burnuna doğru hafif bir açıyla uzanır. Göz renkleri yeşilin ve mavinin tüm tonlarına sahip olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacaklar vücutla orantılı büyüklüktedir ve vücuduna yakışır biçimde incedir. Arka bacaklar ön bacaklardan daha yüksek; ön bacaklar ise kemikli ve düz bir görünümdedir. Görünümü gibi zarif, küçük ve oval olan patileri,önde beş,arkada beş parmak olacak şekildedir.

Kuyruk

Oriental Shorthair’ın tabandan geniş olmayan kuyruğu tıpkı vücudu gibi uzun ve ince bir kuyruğu vardır. Uca doğru daha da incelen kuyruk sivrilerek biter. Vücudu gibi kuyruğu da ince tüylü olduğundan dolayı hatları tamamen belirgindir. Kuyruk rengi vücut rengiyle aynıdır.

Tüy

Kısa ve sık bir tüy yapısına sahip olan kedilerimizin en uzun tüyleri kuyrukta bulunur. Yumuşacık olan bu tüyler için çok fazla bakım gerekmez. Bir kedide görülebilen tüm renkleri Oriental Shorthair kedisinde görebiliriz.

Renk

Yapılan araştırmalar sonucunda 300’den fazla renk ve desen kombinasyonlarına sahip olabilecekleri görülen bu cinsin kürk renkleri; kırmızı, abanoz rengi, krem, lavanta, tarçın, beyaz, mavi veya beyaz açık kahve, leylak olabilir. Bu renklerin sadece birine sahip olan Oriental Shorthair olduğu gibi, bu renklerde desenlere ve gölgelere sahip olanlarda görülmüştür.

Bakım

Oriental Shorthair beslenmesi için özel bir beslenme programına ihtiyaç duyulmasa da kaliteli ve ihtiyacı doğrultusunda içeriğe sahip olan mamalarla beslenmelidir.Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri için bu çok önemlidi.

Kedilerin ihtiyaç duyduğu besin değerleri yaşına, boyuna, hamilelik dönemine, kısırlık dönemine hatta tüy yapısına göre bile değişiklik gösterebildiği için içinde bulunduğu dönemi göz önüne alarak mama tercihinizi yapmalısınız. Ancak verdiğiniz mama kedinizde beslenme problemlerine neden olduysa mama tercihinde değişiklik yapmalı kediniz için en doğru mamayı tercih etmelisiniz.Bunun için de veteriner yardımı almanız önerilir.

 

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın