HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Ege Kedisi

Ege Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
34 0
Kediler

Ege Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Var olan en eski doğal evcil kedi ırklarından biri olan Ege kedisi hiçbir insan müdahalesi olmadan tamamen tesadüfi bir çiftleşme sonucu dünyaya gelmiş ve çoğalmış bir kedi ırkı olduğunu söyleyebiliriz. Yunanistan’da ve çevre adalarında yaşayan bu kediyi Türkiye’de de görebilmek mümkün.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Ege kedisinin, Yunanistan ve Türkiye dışında yaşamıyor oluşuyla nispeten nadir bir kedi ırkı olduğunu söyleyebiliriz. Tipik bir kedi boyutunda, orta büyüklükte bir kedi olan Ege kedisi orta uzunlukta tüy yapısı, iri gözleri, ovalden sivriye dönüşen kulakları, çeşitli renk ve desenleriyle sempati kazanır.

Ege kedisi için tam bir arkadaş canlısıdır. Hem yalnız yaşayan, hem yaşlı çiftler hem de çocuklu aileler için tercih edilebilecek evcil kedi türü olan Ege kedisi, insanlara karşı oldukça yakındır. Dünyanın en eski doğal evcil kedisi olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla, binlerce yıldır insanlarla temas halindedir.

Yunanistan ve çevresindeki adalarda, kemirgen avlama becerilerinden dolayı önem verilmiştir. Özellikle balıkçılar ve ada sakinleri tarafından yiyecekler ile ödüllendirilmiştir. Benzer hikâyelere Türkiye’de, Ege ve Akdeniz kıyılarında da rastlamak mümkündür.

Ege kedisi oldukça zeki hayvanlar olduğu için avlanma becerileri de çok iyidir. Evcil olarak da bakılabilen Ege kedileri, açılmayan çekmeceleri açmaya gayret eder, ilgisini çeken bir şeyi patisiyle dürtüp kontrol eder.

Onun vokal bir kedi olduğunu da söyleyebiliriz. Oldukça konuşkan bir kedi oldukları için sahibinin kucağına gelip onunla uzun uzun sohbetler etmeye bayılır. İyi bir iletişim becerisine sahip olan Ege kedisiyle konuşmaya başladığınızda anında size miyavlamalarla cevap verecektir.

Çoğunlukla dışarıda bir başına yaşayan bir kedi cinsi olsa da, ailelerin de bir parçası olmaktan keyif alırlar ve bu açıdan çoğu ev tipine de uygundur. Çünkü saldırgan bir yapısı yoktur.

Bu narin ada kedileri suyu çok severler. Eğer bir Ege kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, evde akvaryum bulundurmamaya yada önlemini almaya özen göstermenizde fayda vardır. Zira Ege kedisi pençeleri ile akvaryumun içinde neler olup bittiğini devamlı kontrol eder.

Bulunduğu ortamda her zaman aktivitelerin bir parçası olmaktan keyif alırlar. Bu nedenle, aile üyeleriyle kaliteli vakit geçirmekten geri kalmazlar. Onunla tut-getir tarzı oyunlar oynayabilirsiniz.

Açık hava kedisi olduğu için bahçeli bir evde yaşayanlar için ideal, apartman dairesinde yaşayanlar için ise bir an önce tasmalı yürüyüşe alıştırıp hafta sonları dışarıya çıkarmalarının gerektiğini hatırlatmak isteriz.

ege kedisi
Tarih

Kiklad Adaları’ndan geldiğine inanılan Ege kedisinin binlerce yıl öncesine dayanan çok eski bir tarihi vardır. Yapılan arkeolojik kalıntılar sonucu, Ege kedisinin yaklaşık 10.000 yıl önce Yunanistan kıyılarını çevreleyen adalarda ve Kıbrıs’ta yaşadıkları görünmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chausie Kedileri

Ege kedileri hakkında bir diğer bilgi ise DNA’larının Ankara ve diğer Türk kedi ırkları ile ortak bir ataya sahip olduklarını göstermesidir. Yunan Adaları’na ve Kıbrıs’a uğrayan balıkçı ve ticaret gemilerine atlayan Ege kedilerinin Yunanistan’a ve Ege Denizi’ndeki diğer adalara gitmiş olması ihtimalidir.

Çok eski bir kedi türü olsa da, 1990’lardan itibaren benzersiz bir kedi ırkı olarak tanınmaya başlanmıştır. Ama şimdiye kadar da ne Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından ne de Uluslararası Kedi Derneği (TICA) gibi herhangi bir kedi kayıt kuruluşu tarafından tanınmamıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Geniş kas yapısı görünümü veren güçlü, iri gövdeli orta boy bir kedi türüdür.

Kafa

Kafa yapısı ne küçük ne de büyüktür. Yuvarlak bir şekle sahip olan kafasında, yanaklardan ağız kısmına kadar sivrilen yapı kama görünümü vermektedir. Bir çok Ege kedisinin alnında belirgin bir M harfini andıran çizgili işaret vardır.

Kulaklar

Tabanda geniş kulaklar orta büyüklükte olup uçlara doğru hafif yuvarlatılmış şekilde son bulur.

ege kedisi

Gözler

Ege kedisinin gözleri badem şeklindedir. Rengi açıktan koyuya doğru değişen yeşile sahiptir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bu kedilerin son derece güçlü, kaslı ve vücuduna orantılı bacakları vardır. Yuvarlak pençelere ve değişik renklerde pençe yastıklarına sahiptirler.

Kuyruk

Kuyruk gövdeyle orantılı bir uzunluğa olup tabanda kalın başlayarak uçlara doğru hafifçe sivrilir. Aynen vücudunda olduğu gibi kuyruğunda da tüy yapısı sık ve yoğundur.

Tüy

Ege kedisinin sık ve orta uzunlukta bir tüy yapısı vardır. Doğada yaşayan kediler özellikle ilkbahar aylarında tüy dökülmesi yaşar.Anvak evde yaşayan Ege kedisi, yıl boyunca tüy dökme eğilimindedir.

Renk

Bu kediler, siyah, kırmızı, mavi veya krem ile beyaz olan iki renkli veya üç renkli bir kürke sahiptir. Genellikle baskın renk olan beyaz olmak üzere iki ve üç renkli desenler görülür.

Bakım

Ege kedisinin diğer pek çok evcil kedi ırkına göre özel bir beslenmeye ihtiyacı yoktur ama etobur olduğu için hayvansal gıdalarla beslenmesi gerekir. Balığa düşkünlüğü ile bilinen bu cins protein bakımından zengin yüksek kaliteli yaş ve kuru konserve mamaları m yiyebilir. Liva, N&D, Felicia, Proplan ve Royal Canin, gibi ticari markaların hem yavru hem de yetişkin kediler için paket mamalarından temin edebilirsiniz. Her kedi gibi Ege kedisinin de kaliteli mamalar ile beslenmesi tavsiye edilir. Kedinizi beslerken mama kabının yanında temiz bir kapta taze su bulundurmaya özen gösteriniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın