HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Nebelung Kedisi

Nebelung Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 14 dk okuma süresi
33 1
Nebelung Kedisi

Nebelung Kedisi

Nebelung Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Nebelunglar kedi familyasında en parlak gümüş rengine sahip olan kedidir. Bu eşsiz güzelliği nedeniyle de dünyadaki en pahalı kedi ırkları listesinde başta yer alır.Sevimli dostumuz,yalnızca dış görünüşü ile değil hareketlerindeki nahifliği ile de dikkat çekmekte başarılıdır.Mavi Rus kedisine benzerliği ile de tanınan bu kediler sevimli ve utangaç halleri nedeniyle en çok tercih edilen ve popüler olan kedilerden biridir. Utangaç ama son derece enerjik ve hareketli bir kedidir.Ama sürekli olarak ilgi beklerler.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Nebelung kedilerinin en belirgin kişilik özelliğinin utangaçlıkları olmasına rağmen yaşadığı evdeki olaylara, etrafında gerçekleşen hareketlere tepki vermeden duramazlar. Sizinle veya aile fertleriyle bağ kurması pek zor olmayacaktır. Gözlem yapmayı seven bu kediler bağ kurmadan önce ev ortamında yaşayan herkesi, kabuğuna çekilip gözlemleyecektir. Gözlemleri sonucunda ise bir kişi seçecek ve onunla diğerlerine oranla daha fazla bağ kuracaktır.

Daha fazla bağ kurduğu kişinin peşinden ayrılmazlar. Bu da onu çok sevdiği anlamına gelir. Oluşturduğu bağ kalıcı ve samimiyet içeren bir bağdır. Fakat bulunduğu ortama veya eve yabancı biri geldiğinde,onlara karşı saldırgan tutum sergileyebilirler. Bu dostumuz, yabancıları pek de sevmemektedir. Eve misafir geldiğinde kendini güvende hissettiği ortamda saklanıp ve gözlem yapacaktır.

Kedi familyasının ortak özelliği olarak Nebelung kedisi de yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Neyse ki yalnız kaldıkları zaman üzülen, kırılan, depresyona giren kedi türlerinden de değillerdir. Her gün düzenli olarak okula veya işe giden biriyseniz Nebelung kedisi bu konuda sizleri yormayacağından emin olabilirsiniz. Kişilik olarak da rutinlerden hoşlanır. Her gün düzenli olarak beslenmekten, oyun oynamaktan keyif alırlar.  Nebelung kedisi; sevecenliği, nazikliği ile bilinen enerjisi yüksek bir türdür. Bu nedenle sürekli oyun oynamak isteyen, sizinle iletişime geçmek ister. Etrafındaki her şeye tepki verdiği için ona konuşkan bir kedi de denilebilir.

Nebelung kedisi, gelişmiş kas sistemi sayesinde hızlı koşabilen ve yüksek yerlere tırmanabilen ve bu nedenle de yüksek yerlerde durmaktan, koşturmaktan keyif alan kedirlerdir. Kendine ait bir kulübesinin olması gerekir. Çünkü kendine ait olan yerlerde dinlenmeyi, uyumayı çok fazla severler. Algıları son derece açık olduğundan onu eğitmeniz kolay olacaktır. Yeni şeyler keşfetmeyi çok seven ve zekâsıyla sizi şaşırtacak bu dostumuzla alışverişe gitmek de son derece eğlencelidir.

Nebelung kedisinin diğer canlılarla olan iletişiminde ciddi sorunlar olduğu gözlemlenmemiştir. Bağ kurması için gözlem yapması gereken bu sevimli dostumuz diğer canlılarla beraber de yaşayabilmektedir.Ancak enerjisi çok yüksek olduğu için, kendisinden daha enerjik bir türle yaşaması zor olur.Bu nedenle de farklı bir hayvan dostumuzla birlikte yaşaması önerilmemektedir. Nebelung kedilerinin bebeklere karşı bir agresifliği görülmemiştir ama yine de onunla ilgiyi kesmemeniz gerekmektedir. Aynı seviyede ilgiyi almadığında bu ileride ilişkilerde sorun yaratabilir.

Enerjik halleriyle bilinen Nebelung kedileri aslında çok sakin canlılardır. Ama konu oyuna geldiğinde onu durdurabilmek çok zor olur.Oyun konusunda çok aktif olan bu kedimizle oyun oynamak çok eğlencelidir.Hem kucağınızda severek uyutabileceğiniz hem de oyun oynayabileceğiniz bir arkadaş arıyorsanız Nebelung kedileri bunun için çok uygundur.

Nebelung Kedisi1

Tarih

Nebelung kedisi ilk olarak ABD’de mavi renkte bir Rus kedisi ile farklı ırktaki diğer bir kedinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bakıldığında küçük bir aslanı andırır.Sevimli dostumuz, orta boy ve kaslı vücut yapısına sahiptir.Uzun tüy yapısı vardır. Genellikle Amerika ve İngiltere’de görülen bu türün sayısı ise oldukça azdır.

Nebelung kedisi, bir kısmı uzun bir kısmı kısa gümüş renkli tüyleriyle dikkat çeker. Sevimli dostumuz hakkındaki kaynakların bir kısmında doğum yeri Almanya olarak geçse de Nebelung ilk olarak ABD’de Cora Cobb tarafından iki farklı türün çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de bilinen ilk Nebelung kedilerinin sahibi Cora Crobb’tır. Nebelung kedisinin doğumu resmi evraklarda yaklaşık olarak 1980’li yıllara dayanır.Oldukça yakın bir tarihe sahip olan Nebelunglar şu anda dünyanın en değerli kedi ırklarından biridir. Bu sevimli dostumuz yaklaşık 15 ila 18 yıl arası yaşam sürebilmektedir.

Cora Cobb, farklı bir türün oluşup oluşmayacağını merak edip Siegfried adlı mavi Rus kedisi ile kendi kedisi olan Brunhilde kedisini çiftleştirmiş ve dünyaya gelen yavruyu görünce hayran kalmıştır. Nebelung kedisinin de doğum hikâyesi böylelikle başlamış oluyor.

Cora Cobb, Nebelung kedisinin güzelliğinin etkisinde kalıp, onu bir tür kedi yarışmasına hazırlıyor. Bu yarışmada da başarı kazanan Cora Crobb, kedi türünün ünlenmesini sağlıyor.Artık ünlü olan Nebelung türü için, çalışmalarına hız veriyor ve bu eşsiz güzellikteki türe özel bir çiftleştirme programı ve özel bir çiftleştirme alanı hazırlıyor. Ayrıca ilk çiftleştirdiği kedilerden tekrar Nebelung kedisi elde edebilir mi diye merak eden Cora Crobb, bir deneme daha yapmaya karar veriyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ussuri

İkinci denemesinde de aynı güzellikle Nebelung yavruları elde eden Cora Crobb, bunun ardından gerekli olan tüm mercilere başvuru yapıp ve bu kedi türünü tüm dünyaya kabul ettirmeye çalışıyor. Başvurularının neredeyse hepsinden onay alan Cora Crobb son olarak 1987 yılında Uluslararası Kedi Birliği’ne başvuru yapıyor ve bu birlik tarafından da Nebelung’u yeni kedi türü olarak kabul ettirmeyi başarıyor. Sonrasında ise tüm dünyaya ürettiği bu kedi ırkının tanıtımı yapılmış oluyor.

Yakın bir tarih olan 2011 yılında ise Nebelung ve üreticisi olan Cora Crobb bir yarışmaya daha katılıyor. Bu yarışma sonucunda her ikisi de şampiyonluk kazanıyor.2011 yılında kazandığı bu başarı ise Nebelung’un şu anda en popüler tür olmasını sağlamış oluyor.

Görüntüsüyle önce ilk sahibi olan Cora Crobb’ı sonra ise herkesi büyüleyen Nebelung kedi ırkı, sayıca az miktarda bulunur. Bu nedenle de daha çok doğum yeri olan ABD ve İngiltere’de görülmektedir. Nadir bulunan bir ırk olmasından dolayı da hem üst sınıf kedi kategorisinde yer alıyor hem de bakımı en özel olan kedilerden biri olarak kabul ediliyor. Sayıca az ve oldukça pahalı olması yüzünden ülkemizde pek de rastlanılmayan sevimli bir can dostumuzdur.

Nebelung Kedisi

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Nebelung kedilerinin kaslı ve çizgileri çok net olan bir vücut yapısı bulunur. Orta boy bir vücut uzunluğu ve keskin kıvrımları vardır.Onda en fazla göze çarpan ve göze hitap eden özelliğide budur. Vücut ağırlığı olarak da ne çok zayıf ne de çok kilolulardır. Onları, diğer kedilerden ayıran en önemli özellik ise tüylerinin yapısıdır.

Kafa

Nebelung kedisinin kafa yapısı ve yüz şekli bir aslanı andırdığı için oldukça görkemlidir. Boynunda yeleye benzeyen tüyleri kafa yapısının ve yüz şeklinin daha heybetli durmasını sağlar. Yüz hatları girintili çıkıntılıdır ve en belirgin olan kısım elmacık kemikleridir. Burunları çok büyük değildir ama burunları da belirgin bir görünüme sahiptir. Ağızları küçük ve çok tatlı bir görünür. Bıyıkları ise beyaz ve upuzun bir yapıdadır.

Kulaklar

Nebelung kedisi, dış görünüş olarak etkileyici bir güzelliktedir. Kafasına ve yüz şekline bakıldığında dikkat çeken yerlerinden biri de kulaklarıdır. İnce yüzüne göre biraz daha büyük ve yaygın bir yapıya ve sivri bir görüntüye sahiptir.

Gözler

Nebelung kedisinin gözleri yuvarlak ve yüzünün zarifliğine yakışan büyüklüktedir. Göz rengi ise fosfor yeşili, açık yeşil ve sarı tonlarda değişim göstermektedir.Özellikle açık ve parlak göz rengine sahip olduklarında gümüş renkli tüyleriyle muazzam bir görüntüye bürünürler.

Bacaklar ve Ayaklar

Nebelung kedilerinin fiziksel görüntüleri zaten oldukça güzel ve dikkat çekicidir. İnce ve uzun bir yapıya sahip bacakları güzelliklerine güzellik katar. Bu yapı sayesinde Nebelung kedileri olduğundan daha uzun ve zarif dururlar. Pençeleri püsküllü bir biçimdedir ve patileriyle güzel bir uyum yakalarlar.Bacak boyları, ayakları ve patileri birbirine orantılı bir şekildedir.

Kuyruk

Nebelung kedilerin kuyrukları uzunluk ve yapı olarak vücut ölçüleriyle orantılıdır. Kuyrukları gayet uzun, parlak ve açık bir renge sahiptir. Bu nedenle de vücut tüyleriyle güzel bir renk ahengi oluştururlar. Kuyruklarındaki tüyler kısa ve ipeksi bir görüntü hissiyatı verir.

Tüy

Nebelung kedisinin tüyleri ipeksi bir görüntüye ve ipeksi bir yapıya sahiptir. Oldukça ince bir tüy yapısı vardır. Tüyleri çift katmanlıdır fakat kalın değildir. Ayrıca tüyleri oldukça gürdür. Tüylerinin gür olması nedeniyle keskin vücut hatları dışarıdan bakıldığında belli olmamaktadır. Nebelung kedileri, etkileyici güzelliklerini ise bu yumuşak yapılı tüylerine borçludurlar. Çünkü onları mavi Rus kedilerinden, tüyleri ayırt etmektedir.

Renk

Nebelung kedilerinin renkleriyle de çok konuşulur. Çünkü tüylerinin renk tonu ve gözlerinin renk tonu bir araya geldiğinde büyüleyici bir kedi ırkı ortaya çıkmaktadır. Renkleri gümüş ve gri tonlarında olarak kayıtlara geçse de çoğu kaynağa orijinal renklerinin orta tonda mavi olduğu yazmaktadır. Bu ırka mensup kedilerin kulak arkası tüy renkleri daha açık bir tonda olur.

Bakım

Nebelung kedileri de pek çok kedi ırkı gibi titiz ve özel bir bakım istemektedir. Bu bakımın en önemli aşaması da beslenme aşamasıdır çünkü Nebelung kedileri rutinden hoşlandıkları için düzenli bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Düzenli bir beslenme programlarının olmadığı zamanlarda sevimli dostlarımızda sinir, hırçınlık gibi etkiler gözlemlenebilir. Oldukça özel bir ırk olduğu için tüketecekleri mamaların da özenle seçilmiş olması gerekir.Günde 2 öğün kaliteli bir mama ile beslemeniz gerekir. Beslenmesinin düzeni onu sadece hırçınlıktan değil, hastalıklardan da korur.Düzenli beslenme koşullarında daha fazla bir süre yaşadığı da yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Nebelung Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın