HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. German Rex

German Rex

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 8 dk okuma süresi
38 0
German Rex

German Rex Özellikleri ve Bakımı

German Rex Kedi familyası içerisinde zekası ve benzersiz görünümüyle “Kedilerin Albert Einstein’ı olarak anılır. Akıllı, becerikli, sosyal ve çocuk dostu olan bu kediler,eğitim ve aktivitelere kolayca adapte oldukları için yeni komutları öğrenmede zorluk yaşamaz.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Son derece kıvrak zekâlı, meraklı, girişken ve sosyal bir kedi cinsi olmasının yanı sıra sevgi düzeyi yüksek de bir kedi türüdür. Bu da onu ideal bir aile kedisi yapar.Kıvrak zekası sayesinde eğitime çok iyi adapte olabilen German Rex hem verilen komutları zorlanmadan algılayabiliyor hem de oyunlarda kendine has taktikler geliştirerek herkesi şaşkına uğratıyor. Kendine özgü hareketleri ve yaramazlıklarından dolayı aile üyelerini fazlasıyla eğlendiriyor diyebiliriz.

German Rex cinsi bir kedi sahibinin sepet dolusu oyuncak satın alması gerekir ki en favori oyunu Tut-getir tarzı oyunlardır. Önüne kâğıt buruşturup attığınızda dahi onunla saatlerce oynayabilir. Peluş tarzı oyuncaklarla da sıkılmak bilmeden vakit geçirebilir. Yüksek yerlere zıplamak, kafasını dolap içlerine sokmak, patileriyle çekmeceleri açmak ve yüksek raflardaki dekoratif nesneleri devirme girişiminde bulunmak gibi bir çok yaramazlığı olabilir. Dolayısıyla, German Rex sahibi birinin tüm bunları göz önünde bulundurup, özellikle yüksek noktalarda kırılabilecek ev eşyalarını bırakmaması önemlidir.

Zeki bir kedi olsa da çok da soğukkanlı değildir. Dikkatini çeken herhangi bir şeye karşı tepki veren ve yalnız kaldığında sıkılıp bir köşeye sinebilen kedi türüdür. Başta sahibiyle olmak üzere evin diğer üyeleriyle zaman geçirip,oyunlar oynamaktan ve türlü muziplikler yapmaktan keyif alırlar.

German Rex kedisi oyun oynamadığı zamanlar sahibinin kucağında olmaya bayılırlar. Zaman zaman çıkardıkları melodik sesler sahibine karşı olan sevgisinin bir göstergesidir. Tabi miyavlamalar ısrarla devam ediyorsa karnının aç olduğunu da unutmamak gerekir.

Görünüm itibariyle de son derece şirin bir kedi izlenimi veren German Rex çocuklarla ve diğer cins evcil hayvanlarla harika vakit geçirir. Çocuklu aileler gönül rahatlığıyla sahiplenebilir.

German Rex

Tarih

İsminden de anlaşılacağı üzere Almanya’da yetiştirilen bir cins olan bu kediler de İkinci Dünya Savaşından etkilenmişlerdir. Savaş bittikten sonra, R. Scheuer-Karpin adında Alman bir doktor onu Hufeland Hastanesi’nin bahçesinde dolaşırken bulur. Bu karşılaşma, Doğu Berlin’in yıkıntılarından kurtarılan dişi bir kedi ile ilk German Rex yavrularının da dünyaya gelmesine vesile olmuştu. Doğu Berlin yıkıntılarından kurtarılan dişi kedi dalgalı siyah kürkü ile küçük siyah bir kuzuya benziyordu. 1957 yılında bu kedinin yavrularından biri Doktor Scheuer-Karpin’in hastane bahçesinde bulduğu kedi ile çiftleştirildi ve böylşece ilk German Rex kedi yavruları doğmuş oldu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Margay

1960 yılına geldiğimizde iki German Rex dişi kedisi Amerika’ya ithal edilmişti. Jet ve Marigold denilen bu iki dişi kediye daha sonra Christopher Columbus adında bir erkek German Rex kedisi daha katılmıştı. Böylelikle bu üç kedi, ırkın Amerika’da genişlemesinin de öncüleri olmuştur.

Dünyanın en nadir kedi ırklarından biri olan German Rex kedilerine günümüzde sahip olmak açıkçası biraz zordur.Almanya ve çevresindeki diğer bazı Avrupa ülkelerinde rastlayabiliriz. Amerika’da Kedi Meraklıları Derneği (CFA) bu cinsi resmen tanımıyor. Germen Rex’i kabul eden tek büyük dernek ise Uluslararası Kedi Kayıtları Federasyonu’dur (FIFe).

Fiziksel Nitelikler

Vücut

3,5 ila 4 kg arasında bir ağırlığa sahip, küçük ila orta boy bir kedi olan German Rex, ince kemikleriyle atletik bir görünüme sahiptir. Uzun bacakları daha iri bir görünüm izlenimi verir.

Kafa

German Rex’in geniş ve çeneye doğru sivrilen bir kafa yapısına sahiptir. Yanaklar dışa çıkıktır ve güçlü bir çene yapısı vardır.Başının üst kısmındaki tüyler kıvırcık yapıda olup tek tük bıyıkları vardır. Alından buruna doğru hafif bir eğim göze çarpar.

Kulaklar

German Rex’in nispeten küçük kafasına kıyasla büyük belirgin kulakları açık ve diktir. Bu yapıları ona her zaman uyanık bir izlenim verir.Tabanda geniş başlayan kulaklarda tüylenme görülmez ve uçlara doğru ovalleşir.

Gözler

Son derece parlak büyük ve yuvarlak gözleri hemen kendini belli eder. Göz renkleri kürk rengini tamamlayan herhangi bir renkte olabilmektedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Vücuduna oranla ince ve uzun olan bacakları onu atletik bir kedi yapmaktadır. Patileri bacaklarıyla orantılı yapıda olup oval ve belirgindir.

Kuyruk

Tabanda kalın başlayan kuyruk orta uzunluktadır ve uçlara doğru sivrilerek son bulur. Tıpkı vücudunda olduğu gibi kuyruğunda da sık ve yoğun tüyler vardır.

Tüy

Kıvırcık görünümde, ipeksi bir yumuşaklık hissi veren yünlü kürkü vücut ve kuyrukta daha yoğun, baş, çene altı ve bacaklarda daha azdır.Nispeden uzun bir kürk yapısı nedeniyle haftada en az 2 defa tımara ihtiyaçları vardır.

Renk

German Rex kedisi çoğunlukla Sarman ve açık kahverengi olmak üzere herhangi bir renk veya desende olabilirler. Göz renkleri,burun derisi ve pati ped renkleri kürk renk ve deseniyle uyumludur..

Bakım

German Rex ırkının özel bir beslenme ihtiyacı olmasa da gün içerisinde ki enerjiyi yerine koyabilmesi yüksek kaliteli bir diyete ihtiyaç duyar. Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi ticari markaların gerçek balık veya et içeren yüksek proteinli mamalarıyla besleyebilirsiniz. Beslenme zamanı geldiğinde mama kabının yanına bir kap da temiz su koymayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca ihtiyacından fazlası, obezite riskiyle karşı karşıya kalmaması adına verilmemelidir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın