HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Amerikan Wirehair

Amerikan Wirehair

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
31 0
American Wirehair

Amerikan Wirehair

Amerikan Wirehair Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Wirehair cinsi kediler özellikle de ailelerin son dönemlerde en çok tercih ettiği evcil hayvanlardan biridir. İhtişamlı duruşu ve etkileyici bakışları ile sahiplerinin kalbine dokunan bu kediler, evin içerisinde de her türlü eşyaya ilgi ve merakla yaklaşırlar.Evinize neşe getirecek bir ev arkadaşı arıyorsanız sizler için en uygun seçeneklerden bir tanesi Amerikan Wirehair’lerdir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

American Wirehair cinsi kedilerle evde başka bir evcil hayvan daha besleyebilirsiniz.Kendisi çok rahat bir karaktere sahip olduğundan dolayı sahiplerine de çok fazla zorluk çıkarmazlar.Aynı zamanda çok uyumludurlar.Ancak zaman zaman saldırgan ve aksi olabildikleri de bazı sahipler tarafından söylenmektedir. Genellikle çok iyi anlaşabileceğiniz American Wirehair cinsi kediler sahiplerine karşı sevgi dolu,neşeli ve çok sadıktırlar. Sahiplerinin peşinden asla ayrılmayan bu cins kediler sayesinde günleriniz daha eğlenceli geçecektir.

Çok hareketli ve gezgin bir yaşama sahip oldukları için genel olarak yerinde duramayacak olan American Wirehair’lar, peşinizden hiç ayrılmayacaklardır. Sahiplerinin ilgisinden ve sevgisinden beslenen bu kedilerin,sahipleriyle oyunlar oynamak en büyük zevkidir. Ona şefkat gösterdikçe hayat bulan sevgi dolu bir kedi türüdürler. Bu nedenledir ki eğer onunla çok fazla ilgilenemeyecek ve gün içerisinde beklediği sevgiden mahrum kalacaksa sizin için uygun bir kedi türü olmayacaktır. Çünkü sahiplerinin sevgisini ve ilgisini görmedikçe içine kapanıp depresif hallere bürünebilirler.

Kişilik olarak ise American Shorthair cinsi kediler ile oldukça benzerlikleri vardır.American Wirehair cinsleri iyi huylu, yumuşak ve çok tatlı mizaçları vardır. Duygu durumu genel olarak orta derecede iyidir. Sahiplerini uğraştırmaz ve eğitilmelerinde asla zorlamazlar. Size her ne kadar bağlı olsa da kendi özelliklerinden ve bağımsız ruhundan da ödün vermeyecek olan American Wirehair cinsleri isyankâr olmayan yapıları ile iş birliğine oldukça açıktırlar.

Çok atik ve çevik, aynı zamanda da hızlı bir yapıya sahip olan Wirehair cinsleri yerlerinde duramayacak kadar fazla hareket edebilirler.Eğlenmeyi çok sevselerde zaman zaman duygu durumu olarak düşük ve enerjisiz olabilirler.

Oyun oynamayı mizaç yapıları nedeniyle çok seven American Shorthair’ler cinsleri, genellikle sizin onlara attığınız bir oyuncağı ya da eşyayı getirirken çok eğlenirler. American Shorthair ile benzer karakteristik özellikler gösteriyor olsa da onlardan çok daha hareketli bir yapıya sahip olduklarına emin olabilirsiniz.Sahiplerinin başrol olduğu oyunlarda oynamaya bayılırlar. Ama eğer sahipleri oyunlara dâhil olmak istemez ya da o oyunda ana karakterlerden birisi olmazsa da kendisi eğlenmeye devam edebilir.

Diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşan bu kediler,onları tanımaya ve onları tanımaya çalışır. Eğer tek bir evcil hayvan almak yerine iki kedi ya da bir kedi ve bir köpek almak gibi bir düşünceniz varsa; seçeneklerinizden birisi American Wirehair cinsleri olabilir.

Evinizdeki tüm çocuklarla ve bebeklerle de çok iyi anlaşabilirler. Tabi çocuklarınıza mutlaka uzaktan sevmelerini tembihleyerek de arkadaş olmalarını öğretebilirsiniz. Daha büyük yaşlardaki çocuklarınız ise Wirehair’lerle dilediği gibi eğlenceli vakitler geçirebilir.

Sezgileri kuvvetlidir.Mutsuz olduğunuzu adeta bir sensor gibi algılayarak yanınıza gelir ve sizinle ilgilenmeye başlar.Size şefkat ve güvenle yaklaşırve siz duygu durumunuzu düzeltene kadar da yanınızda duracaktır.

Amerikan Wirehair

Tarih

Bireysel olarak üretilen Wirehair cinsleri son zamanlarda özellikle de çok çocuklu ailelerin en sık tercih ettikleri evcil hayvanlar arasında yer almaktadır.

1966 yılında New York’un kuzeyinde küçük bir çiftlikte yaşayan Fluffy ve Bootsie isimli 2 cins kedi geldi. Çok da farklı karakteristik özelliğe sahip olmayan bu 2 kedi, toplamda 5 tane yavru kediye çok iyi bir şekilde ebeveynlik etse de 1 tanesi hayatta kalabilmişti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Napolyon Kedisi

Hayatta kalan tek tatlı yavru kedi New York’un yakınlarındaki eyalette yaşayan Joan O’Shea tarafından duyulmuş ve Rex cinsi kedilere çok benzediğini söylemiştir.Onu sahiplenmek için New York’a kadar giden O’Shea, bu küçük tatlı kediye ilk görüşte âşık olmuştur.Uzun bacakları, büyük kulakları, kıvırcık tüyleri ve en önemlisi de parlak bakışları O’Shea’nın onunla anında bağ kurmasına neden olmuştu. Ancak yakından inceledikçe bu kedinin aslında Rex cinsinden oldukça uzak olduğunu fark etti. Bu yeni bir cinsti. Adam isimli bu ilginç yavru kedi ,O’Shea ile yaşamak üzere bulunduğu çiftlikten ayrıldı. Adam daha sonra birkaç farklı kedi ile çiftleşerek türünü devam ettirdi ve oluşan yavru kedilerin kürkleri Adam’ınkine çok benziyordu.

Bu yeni oluşan kedi türüne de Wirehair adı verildi. Böylelikle türünün devamı çok güzel bir şekilde sağlandı. Çiftleştiği zaman baskın gen olan Wirehair cinslerinin yavruları, hangi kedi olursa olsun Wirehair cinsinin özelliklerini göstermeye başladı.Yani bugün tüm American Wirehair cinsi kediler Adam isimli kedinin cinsinden gelmektedir.

Amerikan Wirehair

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Diğer kedilere oranla vücutları orta büyüklüktedir. Bazı türdeki vücut boyları ise daha büyük olabilmektedir. Gövdesi çok yuvarlak ,kalçaları,omuz ve sırt ile aynı genişliktedir.

Kafa

American Wirehair cinslerinin kafa yapısı vücutları ile orantılıdır. Kafalarının alt kısmındaki kemik yapısı oldukça gelişmiştir ve çok belirgindir. Elmacık kemikleri de yüzüne ilk bakıldığında hemen göze çarpmaktadır.Yuvarlak bir çene yapısına sahip olan Wirehair cinslerinin bıyıkları çok hafif belirgindir.

Kulaklar

American Wirehair cinsi kedilerin ne çok büyük ne de çok küçük olarak nitelendirilebilecek bu orta boyuttaki kulaklar hafif oval ve yuvarlaktır.Kulaklar arasındaki mesafe birbirinden çok uzak değildir ve kulaklar geniştir.

Gözler

Yüzünün tam merkezinde yer alan kocaman büyük gözleri bulunmaktadır. Çok da parlak olan bu gözler birbirinden ayrık bulunur. Tüy rengini yansıtarak onunla çok uyumlu bir görüntü çizen göz renkleri vardır.

Bacaklar ve Ayaklar

American Wirehair cinsi kedilerin bacakları orta uzunlukta,kaslı ve gelişmiştir.Vücudu ile orantılı bir büyüklüğe sahip olan bu kedilerin bacakları dokunulduğu zaman çok kemikli bir his verecektir. Sert tüylü ve yuvarlak olan patileri ise önde 5 ve arkada 4 tanedir.

Kuyruk

American Wirehair cinsi kedilerin kuyrukları vücutları ile orantılı bir uzunluktadır. Daha çok kıvrımlı bir yapıya sahip olan bu tüyler uca doğru sivrileşmektedir.

Tüy

American Wirehair cinsi kedilerin tüyleri de orta uzunluktadır ve onu çok bunaltacak kalınlıkta değildir. Ancak çok sık tüyleri vardır ve dışardan da bakıldığında kabarık bir görüntü vermektedir. Yoğunluk olarak bazı bölgelerde çok sıktır ve o sık olan yerlerde hafif dalgalanmalar söz konusu olabilir. Esnek ve yumuşak tüylere sahiptir.

Renk

Her renkte olabilen American Wirehair cinsi kedilerde en sık rastlanan renkler siyah-beyaz kombinasyonu içeren bir tüy rengidir.

Bakım

Beslenme bakımından Wirehair size asla zorluk çıkarmayacaktır. Her kedi gibi etçil bir diyete sahiptir.Genel olarak protein ağırlıklı beslenirler. Bu proteini siz ham olarak dışarıdan balık, et tarzı yiyeceklerle verebileceğiniz gibi aynı zamanda özel olarak üretilen hazır kuru mamalarla da verebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz protein bakımından çok zengin içerikli kaliteli bir kuru mama kullanmanız.Bu onun gelişimi için de çok faydalı olacaktır.

Amerikan Wirehair

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın