HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Hayvanlara Karşı Şiddet Uygulandığında Ne Yapılmalıdır?

Hayvanlara Karşı Şiddet Uygulandığında Ne Yapılmalıdır?

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
34 0
hayvanlara siddet uygulandiginda ne yapilmali

Hayvanlara Karşı Şiddet Uygulandığında Ne Yapılmalıdır?

Hayvanlara Karşı Şiddet: Etrafınızda hayvana şiddet durumuyla karşılaştıysanız hayvanlara şiddet uygulandığında ne yapılmalıdır adlı bu yazıyı okumaya devam edin. Bu durumda ilk dikkat etmeniz gereken şey hayvanın sahipli olup olmadığıdır.

  • Çünkü hayvan eğer sahipliyse bu durumda elinizdeki tüm belgelerle savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız ve tüm bu hukuki süreci takip etmelisiniz.

  • Eğer şiddete uğrayan sokak hayvanıysa bu durumda İl Çevre Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekir.5199 no’lu yasa ile uygulanacak yaptırım idari para cezasıdır kişinin sabıkasına işlemez ancak bu nedenle vereceğiniz tek bir dilekçe yeterli olmayacaktır. Bu şikayetinizi inandırıcı kılacak her türlü delile başvurarak bu suçu ispat edebilmelisiniz. Bu konuyla ilgili tanık, fotoğraf, gazete küpürü her türlü delil ispat için kullanılabilir.

  • Petshoplarda yaşanan kötü muamelelerde ise ilgili sorumlu şikayet birimi İl Tarım Müdürlüğü olmaktadır. Yine burada da dikkat etmeniz gereken şey iddianızı inandırıcı kılacak deliller ile başvuru yapmanızdır. Bu konuda noter vasıtasıyla petshoplarda tespit yaptırıp bunu İl Tarım Müdürlüğüne sunarsanız şikayetiniz daha da ciddiye alınacaktır.

Sahipsiz Sokak Hayvanı Şiddete Uğrarsa Ne Yapabilirim?

Bu durumda başvurulabilecek makamlardan biri de 2020 yılında geliştirilen İç İşleri Bakanlığı bünyesinde faaliyete geçen bir uygulama olan HAYDİ uygulamasıdır. Hayvanlara karşı yapılan her türlü işkence, kötü muamele, şiddet durumlarında kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunma olanağı veren ihbarınızı hayvan polislerine yaparak bu duruma son verebilirsiniz. Bu uygulama telefon üzerinden inen aplikasyondan ya da 112 polis imdat hattını arayarak müdahale edilmesini sağlayabilirsiniz. Polis yetkili değilse o bölgeye jandarma yetkili kılındığından onlar gerekli şiddet durumuna müdahale sağlayacaklardır.

Böyle Bir Şiddet Durumuyla Karşılaştığımda Ne Yapmalıyım?

Öncelikle sakin ve soğukkanlı davranmalısınız. Elinize mümkün olduğunca delil geçirmeye bakın. Çünkü bu tarz şiddet vakalarında kişilerin sadece şikayeti yeterli olmayabiliyor. Kendinizi bu durumda en çok nasıl delil sunabileceğinizi düşünerek hareket etmeniz ve kendinizi serinkanlı tutmanız çok önemlidir. Aksi halde şikayet etseniz bile kurumların iş yükü ve hantallığı nedenli gerekli adımlar daha yavaş atılabilir. Bu nedenle şiddet durumu ile ilgili kanıtlar elde etmeniz işinizi hızlandırarak sorumluların gerekli cezayı alabilmesi açısından çok önemlidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Evcil Hayvan Barınakları

Sorumluların Bu Durumda Alabileceği Cezalar

  • 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre ceza fiilinin kabahat olması durumunda idari para cezası, fiilin suç kabul edilip ceza verilmesi durumunda adli para cezası ya da hapis cezası olabilmektedir.

  • Tarım Orman Müdürlüklerine ya da ilgili bakanlıklara dilekçe vermek ya da 155’i aramak yeterli olmayabilir. Tahmin edersiniz ki bu kurumlar oldukça yoğun çalışan kurumlar olduğundan dilekçenizi kanıtlanabilir deliller ile güçlendirmeniz esastır.

  • Bu konuda kamuoyu yaratmayı amaçlayan şikayet konusu olayı tıklayarak kişilerin henüz bir ceza aldığı mevcut olmadığından bu konuyla ilgili resmi, dilekçeli, şikayet ile yapılan net adımlar atmanız sizin için daha doğru sonuca ulaştıran adımlar olacaktır.

Hayvana Şiddetin Psikolojik Yönü

Araştırmalar gösteriyor ki çocukluk yıllarımızda yaşadığımız pek çok şiddet vakası artarak devam etmektedir. Bu konuda eğer çocukluk yaşlarında hayvanlara karşı başlayan şiddet olaylarını olabildiğince önemseyerek bu konuda gerekli psikolojik desteği çocuklarımıza sağlayabilirsek ilerde yaşanabilecek kötü durumların önüne geçebiliriz. Pek çok seri katilin çocukluğuna inildiğinde mutlaka kendisine karşı ya da yakın çevresine karşı şiddetle iç içe büyüdüğü görülebilmektedir. Her durumda olduğu gibi bunda da erken müdahale ve sevgi diliyle aşılabilecek olan bu durum öylece bırakılabildiğinde çok kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Her türlü görüldüğünde insanın içini sızlatan bu hayvana şiddet durumuyla karşı karşıya kalığınızda yapabileceğiniz adımları yukarıda hayvanlara karşı şiddet uygulandığında ne yapmalıyım adlı yazımızda anlattık. Umarım bu durumla hiç karşılaşmak zorunda kalmazsınız.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın