HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Hayvan Sevgisi

Hayvan Sevgisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
39 0
hayvan sevgisi

Hayvan Sevgisi

Sevginin her çeşidi insan yaşamı için gerekli ve değerli iken hayvan sevgisinin insan hayatı üzerinde apayrı bir yeri ve önemi vardır. Düşünün ki hayvanları çocuğumuz gibi sevip, hastalandıklarında tedavi ettirip, en iyi şartlarda yaşamaları için onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu tamamen merhamet duygusu ile alakalı. Merhamet sahibi bir insan bazı travmalar sebebi ile hayvanlardan korksa bile, onlara zarar vermez ya da onları rahatsız etmez ve hayvanların çevrelerinde olmasının kişiye ve topluma olan yararını bilir.

Hayvan Sevgisi ve Hayvanları Koruma

Hayvanların etrafımızda olmasının birden fazla sebebi var. İlki de doğal yaşam döngüsünün sağlanması. Bir sokak hayvanının nesli tükendiğinde veya doğal olmayan yollar ile sayıları azaltıldığı takdirde, diğer bir hayvan türünün kontrolsüz arttığı ve çeşitli hastalıklar yayarak insan türünün tehdit edildiği birçok vaka ile tarih boyunca çok kez karşılaşılmıştır. Bu nedenle hangi hayvan olursa olsun yaşama, barınma ve beslenme hakkına sahiptir ve hiçbir insan hayvanlar üzerinde gereksiz ego kuramaz. Bu bilgiler de ülkemizde 5199 sayılı kanun ile tescillenmiş, suç görülen eylemlerin işlenmesi halinde yine kanunlar uyarınca belirlenen cezaların uygulaması ön görülmüştür.

Hayvan Sevgisinin Önemi

Evcil hayvan, vahşi hayvan ve vahşi doğaya karşı olan saygı ve sevgi, genel anlamda hayvan sevgisi olarak tanımlanabilir. Vahşi hayvanlar ve yaşadıkları çevreye saygı duymak demek, çevreye duyarlı olmak, yasaklı avlanmaları gerçekleştirmemek ve vahşi hayvanları korumak olarak nitelendirilebilir. Bu anlamda ’ Vahşi hayvan sevgisinin insan yaşamındaki önemi nedir? ‘ dediğimizde şu maddeleri sıralayabiliriz;

 • Nesli tükenmekte olan hayvanların, korunmasını sağlayarak kültürel ve insani mirasa sahip çıkabiliriz.
 • Yabani hayvanların sağladığı doğal ekolojik dengenin bozulmasının önüne geçebiliriz.
 • Hayvan haklarını gözetmek sureti ile çevre korunumuna da önem vererek hem yabani hayvanları, hem hava kalitesini hem de gelecek nesillere olan aktarımı kolaylaştırabiliriz.

Evcil hayvanlar olarak sözünü ettiğimiz kedi, köpek, hamster, kuş gibi hayvanların da çevreye ekolojik anlamda en az vahşi yaşam kadar değer kattığını biliyoruz. Evcil hayvanlar ister sokakta yaşasın ister evde yaşasın her anlamda saygıyı ve sevgiyi hak ederler. Bu saydıklarımız aslına bakılırsa sadece fiziksel durumlar için geçerlidir. Bunun dışında hayvan sevgisinin çocuk gelişimi, insan psikolojisi gibi birçok konu üzerinde pozitif yönde etkisi bulunmaktadır. Peki, evcil hayvanların bizlere sağladığı yararlar neler?

 • Çevrenin ekolojik dengesini sağlarlar.
 • Evcil hayvan sevgisi depresyonu önler.
 • Fiziksel rahatsızlıklarınızın anlık iyileşmesini sağlarlar.
 • ekolojik dengenızın tedavisi için yardımcı olurlar.

Tüm bunlar hayvanların bizlere sağladığı pozitif etkilerin sadece birkaçı. Daha sayılamayacak milyonlarca katkı bu listeye eklenebilir. Önceden de bahsettiğimiz gibi hayvan sevgisi her anlamda hayvanları korumayı da beraberinde getirir. Yukarıda saydığımız maddelerin gerçekleşmesi için hayvanları sevmeniz yeterli. Minik bir pati okşama, bir hayvan besleme nice felaketlerin önüne geçebilir.

Hayvan Sevgisi

Çocuklar ve Hayvanlar

Hayvan sevgisi ile büyüyen çocukların ileriki yaşlarda daha sağlıklı bir psikolojiye sahip oldukları, sorumluluk sahibi yetişkinler oldukları, girişken ve sosyal kişilik yapılarına sahip oldukları yapılan araştırmalarca sabitlenmiştir. Çocuklar doğdukları andan itibaren müthiş bir sevgi ve merhamet duygusu içindedirler. Zaman geçtikçe bir şeylerden korkarak, yanında olan kişilerin olaylara verdikleri tepkileri görerek yeni duygular oluştururlar. Örneğin köpekten korkan ebeveyne sahip bir çocuk ister istemez köpeklere karşı korku duygusunu hissedecek ve sevse bile yaklaşamayacaktır. Bu anlamda çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak isteyen ailelere psikologların tavsiyeleri şu şekildedir;

 • Çocuk ile yapılan aktivitelerde hayvan figürleri kullanılmalı, çizgi film ve hikayeler hayvanlara odaklı olmalı.
 • Hayvan fobisi olan ebeveynler yüksek tepkiler vererek çocukları korkutmamalı ve hayvanlardan uzak tutmamalı.
 • Hayvanların de tüm canlılar gibi seven, üzülen, hastalanan canlılar olduğu çocuklara anlatılmalı. Bu durum çocukların hayvanları korku unsuru olarak görmesini engeller.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Evcil Hayvan Çeşitleri

Hayvan Sevgisi İle Büyümek

hayvan cocuk1

Çocuklar ve hayvanlar koşulsuz sevgi gösteren aynı ama farklı iki varlık olarak karşımıza çıkar. Bir çocuk da ilgi bekler, bir hayvan da. Peki, hayvan ile birlikte olan, onunla büyüyen, arkadaş olan çocuklar üzerinde hayvanların etkileri neler?

Sosyal ve Dışa Dönük Çocuklar

Hayvan ile büyümek, çocuklarda daha fazla sosyal etkinliklere katılma isteği, ortamlarda kendini ifade etmekte zorlanmayan bir karakter geliştiriyor. Bu anlamda çocuklar bir arkadaş sevgisi ile büyüdükleri için kendilerini daha rahat ifade ediyorlar ve sosyalleşmek anlamında sorun yaşamıyorlar.

Sevginin Anlamını Bilen Çocuklar

Hayvanlar ve Çocuklar

Doğduğundan beri bir hayvan ile yaşamış olan çocuklar, karşılıksız sevgi vermeyi ve almayı sözlerle değil deneyimler ile öğrenmiş oluyorlar. Bu bağlamda bu çocukların aksi olaylar yaşanmadığı takdirde narsistik özellik göstermeleri oldukça düşük bir orana inerken, ileride yaşayacakları aşk, arkadaşlık, komşuluk ilişkileri için sevginin değerini bilecek ve ilişkilerini sağlıklı bir şekilde yönetebileceklerdir.

Sorumluluk Sahibi Çocuklar

Bir hayvan ile büyüyen çocuklar, onun hiç büyümeyen bir bebek olduğunun zamanla farkına varırlar. Onu tanırlar. Böylece onun sevgi ihtiyacından başlayarak ileriki dönemlerde mama ve su ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışacaklardır. Bu da daha küçük yaşlardan bir canlının sorumluluğunu üstlenmek demektir ve özellikle Montessori eğitimi kapsamında çocuklar için önemi oldukça büyüktür.

Alerjiye Karşı Dirençli Çocuklar

Yapılan araştırmalara göre doğduğu zamandan beri bir sokak hayvanı ile vakit geçiren veya aynı evde yaşayan çocukların 7 ila 10 yaşlarına geldiklerinde alerjik semptomlar gösterme olasılığı, diğer çocuklara göre %66 azalmış oluyor.

Empati Duygusu Gelişmiş Çocuklar

Çocuklar başlarda hayvanları kendileri gibi görürler ve onlarla sevgi ve ihtiyaç kapsamında bir duygusal bağ kurarlar. Bu da zeka gelişimi açısından oldukça önemlidir ve çocuk, ileriki yaşlarda çok fazla ihtiyacı olacak olan empati duygusunu sağlıklı şekilde kazanmış olur.

Hayvan Sevgisi ve Psikoloji

hayvan sevgisi

Hayvan sevgisi sadece çocuklara özgü değildir. Bunun yanında çocukken hayvanlardan korkan sonrasında bu korkusunu yenerek hayvan sahibi olan pek çok insan vardır. Yetişkinler üzerinde de hayvanların etkisi büyüktür. Örneğin; Hayvan sevgisi olan kişiler yalnızlık hissini daha az yaşarlar ve depresyona girme olasılıkları daha düşüktür. Bu anlamda hayvanların insanlar üzerinde birçok olumlu psikolojik etkisi bulunmaktadır. Peki, hayvan sevgisini taşıyan ve bu sebeple hayvanlar ile yaşayan kişilerin hayatında psikolojik olarak ne gibi değişiklikler oluyor? Bu konuda hayvan sevgisi olan ve onlarla vakit geçiren insanlar;

 • Psikolojik rahatsızlık semptomlarında azalma yaşabilirler.
 • Yalnızlık ve depresyon hissini en aza indirebilirler.
 • Negatif duygulardan uzaklaşıp, daha sakin bir hayata yönelebilirler.
 • Aktif bir yaşamı alışkanlık haline getirebilirler.
 • Fiziksel hastalık semptomlarında azalma ve iyileşme yaşayabilirler.

Daha nice etkiler ile hayvanlar insanların yaşamlarına dokunmakta ve girdikleri hayatı güzelleştirmektedirler. Hayvanlar da doğanın bir parçasıdır ve onlarsız bir hayat düşünülemez. İnsanlar gibi, bitkiler, ağaçlar gibi hayvanlar da her zaman iyi koşullar hakkında yaşamayı, özgürce dolaşmayı, beslenmeyi ve barınmayı hak ederler. Tüm bu koşullar bir yana dursun bir hayvan sevgi beklemeden sevgi gösterebilir. Belki de insanlık olarak onlardan almamız gereken en önemli ders de budur. Hayvanlar ile yaşayan veya onlarla vakit geçirip hayvan sevgisine sahip olan insanlar hem psikolojik hem de fizyolojik açısından çok büyük kazanımlar içerisindeler.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın