HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Hayvanlarla Araba Yolculuğu

Hayvanlarla Araba Yolculuğu

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 5 dk okuma süresi
35 0
hayvanlarla araba yolculugu

Hayvanlarla Araba Yolculuğu

Hayvanlarla araba yolculuğu pek çok kişinin gerçekleştirmeyi düşündüğü bir faaliyettir. Son yıllarda evcil hayvan besleyen kişi sayısındaki artış göz önüne alındığında bunun zaman zaman sorun yaratabilmesi de kabul edilmelidir. Bu sorunlardan belki en büyüğü bir seyahat sırasında can dostunuz ile ne yapmanız gerektiğidir.

Seyahat etmeyi planlıyorsanız evcil hayvanınızı bir dostunuza emanet edebilir ya da onu da yanınızda götürebilirsiniz. Ancak seyahat için hangi ulaşım aracını tercih edeceğiniz de burada önemli bir rol oynuyor. Bilindiği üzere günümüzde özellikle uçaklarda hayvanların taşınması konusunda bazı prosedürler karşımıza çıkabiliyor. Araba ise evci hayvanların seyahat edebilmesi için en güvenli yollardan biri olarak biliniyor. Peki hayvanlarla araba yolculuğunda nelere dikkat edilmeli?

Hayvanlarla Araba Yolculuğu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hayvanlarla seyahat özen gösterilmesi gereken konular arasındadır. Buna bağlı olarak yolculuklarınız için dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan söz edebilmek mümkündür.

 • Özellikle ilk yolculuğunuz olacaksa seyahat gününden önce araç içerisinde biraz pratik yapmak faydalı olabilir. Böylece hayvanınızın araca karşı nasıl tepki verdiğini görebilir, alışması için çaba gösterebilirsiniz.

 • Seyahat gününden önce mutlaka bir veteriner kontrolüne gitmelisiniz. Böylece yolculuk sırasında ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçebilirsiniz.

 • Yolculuk öncesinde dostunuzu biraz yormak sizin için yararlı olabilir. Uzun yürüyüşler ya da oyunlar ile yorulmasını sağlayarak yolculuk sırasında uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Yola çıkmadan önce sevdiği oyuncakları, mamasını ve gerekli eşyaları almayı unutmamalısınız. Bunun yanı sıra sağlık raporunu, kimliğini ve aşı kartını da yanınızda bulundurmalısınız.

 • Evcil hayvanlarla seyahat ederken araç içinde serbest dolaşması çeşitli sıkıntılar yaratabilir. Bunun için bir taşıma çantası ya da hayvanlar için üretilmiş kemerleri tercih edebilirsiniz.

 • İhtiyaçlarını karşılayabilmesi için belirli aralıklarla mola vermeniz iyi olabilir. Bunun için 2 ya da 3 saatte bir mola verebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayvanlara Karşı Şiddet Uygulandığında Ne Yapılmalıdır?

Neden Araba Yolculuğu Tercih Edilmelidir?

Evcil hayvanlarla yolculuk için kişisel araçlar çok daha avantajlı olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar araç kullanmak özellikle uzun yollarda biraz yorucu olsa da diğer ulaşım araçlarından çok daha rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

 • Bilindiği üzere uçaklar ya da diğer toplu taşıma araçlarında hayvanlarınızın da sizinle birlikte gelebilmesi belirli prosedürlere bağlı olarak gerçekleşebiliyor. Ancak bu durumda bile hayvanın belli bir kilodan daha ağır olması halinde sizden ayrı bir yerde seyahat etmek zorunda olduğunu unutmamak gerek.

 • Mola sıklığı açısından da özel araç çok daha avantajlı olarak karşımıza çıkıyor. Böylece ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çok daha fazla fırsatınız olacaktır.

 • Hayvanlarla araba yolculuğu konusunda avantajlardan bir diğeri ise bu yolculuğun hayvanınız için çok daha konforlu olmasıdır.

 • Eğer seyahat etmeye alışkın değilse yanında bulunmanız hayvanınızın kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Böylece çok daha rahat bir yolculuk geçirecektir.

Hayvanlarla Araba Yolculuğu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seyahatiniz Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evcil hayvanlarla seyahat etmek kolay görünse de bazı problemleri beraberinde getirebilir. Bu nedenle seyahat planınızı tamamen hayvanınıza göre oluşturmanız önem taşımaktadır. Özellikle kalacağınız yerin hayvanları kabul ediyor olması önem taşımaktadır. Aksi takdirde kalacak yer problemi yaşamanız olasıdır. Seyahatinizden önce kalacağınız yerin yanı sıra ziyaret edeceğiniz noktaların da evcil hayvanları kabul ediyor olmasına özen göstermelisiniz. Yolculuk sırasında ortaya çıkabilecek sorunlara karşı önlem almak amacı ile bir veterinere uğramayı unutmamanız önerilmektedir. Böylece can dostunuzun bir yolculuğa çıkıp çıkamayacağı konusunda da bilgi alabilirsiniz. Bazı noktalara özen gösterdiğiniz takdirde hayvanlarla araba yolculuğu oldukça eğlenceli ve güvenli olmaktadır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın