HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. İran Kedisi

İran Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
32 0
iran Kedisi

İran Kedisi

İran Kedisi (Persian) Özellikleri ve Bakımı

İran kedileri tatlı ve yumuşak bir yüz ifadesine sahiptir.Diğer ismi fars kedisi olarak bilinir. Bu cins kediler, yuvarlak kafa yapıları, bükük dudakları ve yoğun kürk yapısı ile pek çok kedi severin ilgisini çektiği cinslerdendir.Güçlü bir kemik yapısı vardır.Kafası yuvarlak ,gözleri de yuvarlaktır.Çok kalın olmasa da yoğun tüyleri onlara kilolu izlenimi verir.

İran Kedisi Kişilik & Karakter Özellikleri

İran kedileri sakin bir cinstir.Oyun oynamayı çok sevselerdei evin içerisinde oradan oraya koşturma.hoplayıp zıplama gibi aktiviteleri yoktur. Özgür bir şekilde dolaşsın,nereye gidersem gideyim benimle birlikte gelsin diyorsanız o halde İran kedisi sizin için pek de uygun bir cins değildir.Cok tatlı,mükemmel bir arkadaştırlar.Ama ev içerisinde öyle sizi her saniye takip edip ayağınıza bağ olmazlar. İran kedileri zekidirler, ama bazı ırklar kadar çok fazla meraklı değillerdir.

Kendilerini tam anlamıyla yaşadığı ortama ve sahiplerine adamış bir kişiliğe sahiptir. Bu sadakati göstermek için de sahibinden yeteri kadar ilgi ve şefkat görmesi gerekir. Eğer sahiplerinin güven ve sevgisini kazanmışlarsa, iyi bir arkadaş, iyi bir yoldaş olacaktır. İran kedileri kucağa alınıp okşanmayı çok ama çok severler. Tüyleriyle oynanan ve bundan da fazlasıyla hoşlanan bir kedi türüdür. Dikkatinizi çekmek için sizi rahatsız etmez ama yeterli sevgi ve ilgiyi görmediklerinde de evin bir köşesine çekilip sakin bir mizaca bürüneceklerdir.

Kısa ve kalın bacaklı, patileri büyük, omuzları geniş, kısa boyunları, geniş göğüsleri ve nispeten kısa kuyrukları, vücut yapısı itibariyle kaslı ve kalın kemikli, orta ile büyük boyda olan İran kedileri uzun tüyleri ve kalın kürkleri ile de geniş bir renk yelpazesine sahiptirler. Bu güzel tüylerini temiz tutmak ve tüy yumakların engellemek için bakımına yeterli zamanın ayrılması gerekir.

Sessiz ve uysal olmalarıyla bilinen bu kediler görünüm itibariyle çok ama çok tatlı cinslerdir. Ancak güvendikleri insanlar dışında kendini birilerine sevdirmezler. Sessiz ortamlardan hoşlanırlar.Bu nedenle yaşlılar veya yalnız yaşayan bekârlar için ideal bir kedi türüdür. Ara sıra evin içerisinde yalnız kalsalar bile pek sorun çıkarmazlar.

İran Kedisi

Tarih

İlk İran kedisinin tam olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktığı kimse tarafından bilinmiyor. Ancak 1600’lü yıllarda bugünün İran coğrafyasından Avrupa’ya getirildiği bazı kayıtlarda geçmektedir. 400 yılı aşkın uzun bir geçmiş İran kedilerini günümüzde var olan en eski kedi ırklarından biri yapar.Pars kedisi olarakta bilinen bu kediler hakkında dünyanın pek çok ülkesindeki profesyonel kedi yetiştiricisi,İran’dan ve Türkiye’den geldiği konusunda fikir birliğine varsalar da, tarihleri hakkında ne yazık ki kayda değer bir bilgiye sahip değillerdir.

1620’li yıllarda İtalyan kâşif Pietro della Valle, İran kedilerini Avrupa’ya tanıttı ve sonraki iki yüzyıl içerisinde İran kedileri burada popüler bir cins olarak kedi yetiştiricileri tarafından kabul gördü.En popiler kedi ırklarından biri haline gelmesi de 19. Yüzyıl da Avrupa’dan Amerika’ya gelmesiyle olmuştur. Bir bilgi de İran kedileri, 2013 yılında Amerika’da “Kedi Meraklıları Derneği” jüri seçimi ile Exotic Shorthair ile birlikte en popüler kedi ırkı seçildiği yönündedir.

Görüyoruz ki 1800’lü yıllarda İran kedileri uzun yıllar popüler bir cins olarak saltanat sürmüşler ve diğer kedi ırkları arasında belirgin bir şekilde öne çıkmışlardır.İran ve Türkiye’den gelen Roma ve Fenike kervanları ile Avrupaya taşındığı tarihi belgelerde yer almiştir. İran kedileri ve Ankara kedisi ırklarının ataları da dâhil olmak üzere uzun tüylere sahip kedilerdir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Exotic Shorthair

İran Kedisi 1600’lü yıllarda İtalyan kâşif Pietro della Valle’in yanı sıra bazı gezginler, İran kedilerini önce Fransa’ya sonra da İngiltere’ye getirdiler. 1900’lerin başında ise, İran kedileri Avrupa’da popülerliğini sürdürüp, ödül üzerine ödül alıyordu.

Günümüzde ise Türkiye dâhil dünyanın pek çok ülkesine ihracı olan İran kedileri neredeyse tüm kıtada popülerliğini sürdürmeye devam etmektedir.Tatlı yüz ifadeleri ,uzun ve kalın tüyleri sayesinde kedi sahiplenmek isteyen kişiler ve kedi yetiştiricileri tarafından çokça tercih edilen bu kediler ,uzun yıllar boyunca da bu ilgiyi koruyacağa benziyor.

İran Kedisi

İran Kedisi Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta ve büyük boyda bir vücuda sahiptirler. Sağlıklı bir İran kedisi genellikle 3 ila 5 kilogram arasında olurlar.Sırtları düz değildir.Kalçalarına doğru hafif yukarı yönlü bir eğim vardır.Kalın kemikleri, omuzlarını belirgin kılar.Göğüs kısmı geniş,bacakları kalın ve kısadır. Kafa yapıları biraz büyük,gözleri yuvarlak ve geniş, burunları ise kısadır.

Kafa

İran Kedisi Diğer soyağacındaki kedilere göre kafa yapıları belirgin bir şekilde büyüktür. Çeneleri iyi gelişmiştir ve geniş bir ağızları vardır. Burunları kısa ve hafif çıkıntılıdır.

Kulaklar

Kulakları büyük kafalarına biraz küçük kalır. Orta boy kulaklar tabanda geniş, uçlara doğru hafif sivrilir. Karşıdan bakıldığında hafif dışa doğru bir eğim görülür.

Gözler

Gözleri orta boy ve yuvarlak yapıdadır. Kürklerinin renklerine göre göz renkleri de değişiklik gösterir.Göz renkleri çoğunlukla altın, kahverengi ve üzüm yeşilidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacaklar kısa ve kalındır.Ancak arka bacaklar öne göre biraz daha uzundur. Bacak kasları yoğun, patiler ise biraz büyük ve yuvarlaktır.

Kuyruk

Tabanda en az 5 cm genişliğinde olan kuyrukları vücuduna oranla kısa yada orta uzunluktadır.Kuyrukta tüy yoğunluğu fazladır.

Tüy

Diğer kedi türlerine göre en tüylü kedi cinsi İran kedileri diyebiliriz.Tüyleri uzun ve kalın olduğu için günlük bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüm mevsim koşullarına dayanıklı olan tüyleri kolaylıkla taranır. Renkleri ve desenleri değişiklik gösterebilir.

Renk

İran Kedisi beyaz, krem, siyah, mavi, çikolata, leylak, gümüş, altın, kaplumbağa kabuğu, mavi-krem, patiska ve mühür renklerinde görülebilir. Çok ilginçtir ki renk ve desenlerinin doygunluğu onun düzenli beslenme ve egzersizlerine bağlıdır. Desen renkleri ise düz renk, gölgeli veya noktalı olabilmektedir.

Not: Burada yer alan bilgiler çoğunlukla bu cinsi temsil etse de kediler, kişilikleri ve görünüşleri farklı olan canlılardır. Belirli bir evcil hayvanla ilgili ayrıntılı bilgi için veteriner hekime danışınız.

Bakım

Tüm kedi ırklarında olduğu gibi İran kedileri de düzenli bir besin programına ihtiyaç duyar. Herhangi bir sağlık problemi olmadan uzun yıllar boyunca yaşamalarını istiyorsak düzenli ve kaliteli mamalar ile beslenmelidirler. Altı aylıktan olgunluğa kadar günde iki kez beslenilmesi uygundur. Obeziteye karşı beslenme programının bir düzen halinde ilerlemesi gerekmektedir.Düz yüzü ve kısa çeneleri, kuru mama yemelerini ve yeterince suç içmelerini zorlaştırdığı için onlara geniş ve alçak kenarlı mama kabı seçilmelidir. Ayrıca yavru İran kedilerinin çiğneme sorunları göz önünde bulundurulmalıdır.

İran Kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın