HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Havana Brown

Havana Brown

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 10 dk okuma süresi
32 0
Havana Brown

Havana Brown Özellikleri ve Bakımı

Siyam kedilerinin melezleştirilmesiyle elde edilmiş olan Havana Brown kedileri, kedi familyasında yer alan ender ırklardandır. Parlak kahverengi kürkünü oluşturan yumuşak kısa tüyleri ve uzun kuyruğu onlara zarif bir görünüm katar. İyi kas bütünlüğü ile orta boyda bir kedilerdir. Parlak yeşil gözleri onlarda kendilerine özgü bir bakış ortaya koyar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Tipik bir Havana Brown kedisi asil bakışları, açık ve dik kulakları ve vizon renk benzeri belirgin kürkü vardır. Narin bir yapıları olmasına rağmen aktivite seviyeleri yüksek,son derece coşkulu ve oynak türde birer kedi ırkıdır. Aşırı miyavlamayan, sessiz bir yapıya sahiptirler ve dikkate değer derecede uyumlu birer kedilerdir.

Havana Brown kedilerinin mutlu ve sağlıklı birer yaşam sürmeleri için olabildiğince insan etkileşimi içerisinde olması gerekir. Çok yapış yapış olmasalar da sahiplerinden ilgi ve sevgiyi her zaman beklerler. En çok sevdiği insanlara dokunmayı, kucaklarına yatmayı sanki ilgi istermişçesine minik patileri ile sık sık dürtmeyi çok severler.

Tut-getir oyunu favori oyunlardan biridir. Onları ev içerisinde genellikle ağızlarında nesneler taşırken görebiliriz. Kimi zaman bir oyuncak, kimi zaman sahiplerinin çorabını ağızlarında taşırken görmek mümkündür. Eğer evde aradığınız ama bulamadığınız bir şey varsa bu kedilerin yataklarının altına bakabilirsiniz.

Bir kere sahiplenildiği zaman sahipleri üzerinde bağımlılık etkisi yaratacak bu kediler dışa dönük ve arkadaş canlısıdırlar. Diğer evcil hayvanlara ve eve gelen misafirlerle de yakın temas içindedir, onlardan çekinmezler.

Yumuşak ve görünüşü kadar zarif olan mırıldanmaları,yüksek zekâ seviyeleri bir de girişkenlikleriyle birleştiğinde ortaya oynak bir kedi kişiliği çıkar. Bu karakterleri oyunlarda verilen komutları arzulanan seviyede yerine getirerek zor gibi görünen eğitimleri kolayca almalarına olumlu katkısı olur. Eğitim veya oyun bittiğinde ise sahiplerinin kucağında yumulup dinlenmeyi ihmal etmezler.

Eğer yoğun iş temposu nedeniyle yada okul saatlerinden dolayı ve hatta geceleri dışarda vakit geçiriyor evde daha az zaman geçiriyorsanız bu kediler sizler için uygun değildir. Çünkü üzüntüden sağlığından olabilirler. Havana kedileri çocuklarla da iyi anlaşır ve onlarla da vakit geçirirler. Çocuklar endişelenmeden Havana kedisini sevebilir ve onunla vakit geçirebilirler.

Havana Brown kedisi ile yaşamak gerçekten son derece keyiflidir. Havana Brown kedileri ile yaşayanlar bir daha başka cins bir kediyle yaşayamaz derler. Ne kadar doğrudur bilinmez ancak onlarla yaşamak eğlenceli, stresli bir hayata sahip olan kişiler için adeta bir terapi gibi gelir.

Havana Brown

Tarih

Vizon, tütün ve çikolata renkleri ile milyonlarca kedi meraklılarının gönlünde taht kurmuştur. Siyam kedilerin melezleştirilmesi ile yepyeni bir cins olarak ortaya çıkmışlardır. Tayland Krallığı’nın kurulduğu tarih olan M.S. 1350 ile şehrin işgalciler tarafından yakılıp yıkıldığı M.S. 1767 yılları arasında Ayutthaya kentinde el yazması “The Cat-Book Poems” de tarif edilmiş ve tasvir edilmiştir.

O yıllar Siam (Tayland) halkı kahverengi kedileri fazlasıyla beğenmişlerdi. Dostlarını kötülüklerden koruduklarına varıncaya kadar bir inanç benimsemişlerdi. M.S. 1800’lerin sonlarında koyu kahverengi Havana kedileri Siam’dan İngiltere’ye gelen ilk kediler arasındaydı.

1800’lerin sonu ve 1900’lerin başlarında Avrupa’da ilk defa kahverengi kediler görücüye çıkmaya başlamış ve hatta kahverengi bir kedi 1888’de İngiltere’deki bir gösteride birincilik ödülünü almıştı.Bu birincilikten sonra İngiltereli kedi meraklıları, kahverengi bu kedilere iyice merak salmış,

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Highlander

İlk Havana kedileri 1950’lerin ortalarında Amerika’ya ulaştığında, cins, 1958 yılında Havana Brown adında tanındı ve 1964 yılında CFA, Havana Brown cinsi bu kediye şampiyonluk statüsünü verdi. 1974 yılında gen havuzu Kuzey Amerika’da sonlandırılmıştı. Ancak 1990’ların başına gelindiğinde Havana kedilerinin sayısı git gide azalmaktaydı ve bu durumdan endişelenen yetiştiriciler, tekrar harekete geçtiler. 1997 yılında CFA’nın da izni ile yetiştirmeye kaldığı yerden tekrar başladılar.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta uzunlukta bir gövde yapısına sahip olan Havana Brown kedileri sağlam, dengeli ve kaslıdırlar. Erkekler dişilere göre daha büyüktürler ama vücut yapılarını belirleyen ölçüt boydan ziyade denge ve sağlıklarıdır.Üçgen formda başları tıpkı bir ampulü andırır. Boyun kısmı ise orta uzunluktadır.Çene yapıları çok güçlüdür. Kulakları ve gözleri orta büyüklüktedir. Bacaklar uzun ve incedir. Yine vücutlarına göre orantılı ne uzun ne de kısa olan kuyrukları vardır.

Kafa

Havana Brown kedilerinin kafa şekilleri yukarıdan bakıldığında, kafa genişliğinden daha da uzundur. Biraz dar olan yüzlerinde bıyık aralıkları da birbirine yakındır. Bu kafa yapıları, türün en ayırt edici özellikleridir. İyi gelişmiş bir çeneleri vardır. Çene ve burun uçları arasında dik bir çizgi ufak ağızlarını ortaya çıkarır. Çenede ve alt dudağın hemen altında az da olsa tüylere rastlanır.

Kulaklar

Havana Brown kedilerinin kulakları yuvarlak uçlu ve hafifçe öne doğru kıvrıktır. Kulaklarının içinde ve dışında az da olsa tüylenme görülebilir. Havana kedilerinin büyük kulakları kafalarına orantılı bir şekilde yerleşmiştir.

Havana Brown

Gözler

Muhteşem bir çift yeşil göze sahip olan Havana kedileri gözleri pek çok kedi severi kendine çeker. Oval şekillidir ve tamamen tek tip renk yeşildir.Ne kadar tok bir yeşil ise o kadar iyi kabul edilirler. Orta büyüklükteki gözleri ile muhteşem gözükürler.

Bacaklar ve Ayaklar

Havana kedisinin gövde ve kuyruklarına orantılı olan bacakları nispeten yüksektir. Düz bacakları ince ve zariftir. Kas yoğunluğu bakımından ise güçlüdür. Havana kedilerinin arka bacakları önden az biraz daha uzun ve patileri oval ve kompakttır. Ayak parmak sayıları önde beş, arkada ise dörttür.

Kuyruk

İnce ve orta uzunlukta kırbaç benzeri kuyrukları vardır. Uçlara doğru hafif sivrilme görülür ve tüy yoğunluğu kuyrukta da devam eder.

Tüy

Havana cinsi kedilerin kürkleri kısa ila orta uzunluktadır. Tüyler pürüzsüz ve son derece parlaktır. Renkleri ise genelde düz klahverengidir. Burun, pati yastıkları ve bıyıklarının tamamı kahverengi veya hafif turuncu renkte görülebilir.

Renk

Havana cinsi kedilerin orijinal kürk rengi kahverengidir ve genellikle çikolata, tütün ve vizon rengi ile anılır. Hatta bazen ona “çikolatalı lokum” bile denilir. Burun derisi ve patileri hafif pembemsidir. Bıyıkları ise kürklerini tamamlayıcı kahverengi tonlarındadır. Tepeden tırnağa düz kahverengidir.Beyaz renklere, çizgilere rastlanmaz.

Bakım

Sağlıklı bir şekilde büyümelerini sürdürebilmeleri için de yüksek kaliteli bir diyetle beslenmesi kaçınılmazdır. Taze yiyeceklerle beslenmesine dikkat edilmelidir. Kaliteli markaların protein bakımından zengin olanları tercih edilip ,günde 2 öğün olmak üzere düzenli beslenmelidir. Günlük öğünleri dışında çok da fazla ekstra yiyecek vermemeye özen gösterin. Öğün sonrası aktivite ve egzersiz yaparlarsa obezitenin önüne geçilip sağlıklı bir hayat geçirmelerini sağlamış olıuruz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın