HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Karakulak

Karakulak

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
34 0
Karakulak

Karakulak Özellikleri ve Bakımı

Belki de kedi familyasının en gizemli, eşsiz, takdire şayan ve göz alıcı üyelerinden biri olan zarif Karakulak kedisidir. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ender canlılardan biri olan bu kedi Afrika, Orta Asya, Arap Yarımadası ve Hazar Denizi kıyılarının savanalarında yaşam sürüyor.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Vaşak benzeri vahşi bir kedi cinsi olan Karakulak, Afrika, Orta Doğu, Orta Asya, Arap Yarımadası, Hindistan ve Hazar Denizi kıyılarının çöl ve savanalarında yaşarlar. Daha çok bir Serval kedi kişiliğini gösteren Karakulak, doğal ortamında gece ortaya çıkar ve vahşi doğada diğer canlılar tarafından fark edilmesi son derece güçtür. Fazlaca bölgesel bir canlı olan Karakulak kendi hâkimiyet alanında yalnız ya da çiftler halinde yaşayabilir. Beslenmesinin çoğunu kemirgenler, kuşlar ve memeliler oluşturur.Hatta küçük antiloplar ve keçiler de dâhil olmak üzere, kendinden büyük avları da avladığı bilinmektedir.Yüzlerinde çok net siyah çizgileri vardır. Tipik bir Karakulak kedisinin kürk rengi kahverengi, tuğla kırmızısı ve kumludur. Nadir de olsa siyah renk kediler de görülebilir.

Çok bölgeci bir canlı olduğu için kendi bölgesinde bitkileri ve kayaları idrarıyla ve bazen de dışkısıyla işaretleyebilir. Yagmurun az ,bitki örtüsünün yoğun olduğu,ormanlar, düz ovalar ve yarı çöllerde yaşar.

Çoğunlukla geceleri aktif olan ve yalnız takılan Karakulak, avlarını da gece avlamaktadır.

Eğer herhangi bir Karakulak uzman kedi yetiştiricilerinin gözetiminde doğdu veya onlar tarafından sahiplenildiyse bu kedi saldırgan veya tehlikeli olmayacaktır. Bu da bir aile ortamında yaşayabilmesi için çok önemlidir.

Evcilleştirilen bir Karakulak kedisinin insanlarla vakit geçirmekten çok hoşlanır. Meraklı ve çevik bir kedidir. Top veya peluş tarzı oyuncaklarla zaman oynamaktan çok keyif alır. Ondan bir oyuncağı saklayıp bulmasını istediğinizde anında bulup size getirecektir.

İletişim yetenekleri çok iyi olduğundan ona zaman ayırıp, ilgi gösterdiğinizde fazlasıyla sevecen ve sosyal bir kedi olduğunu göreceksiniz. Karakulak, çocuklarla ve evcil hayvanlarla da çok iyi geçinir. Tek şart, onun henüz yavruyken sahiplenilip aile ortamına alıştırılmasıdır.

Muhteşem bir hafızası ve çok gelişmiş zekâsı sayesinde doğal ortamında avına odaklanır ve kıvrak zekâsıyla sonuca fazla zorlanmadan ulaşır. Avlanma içgüdüsü sayesinde dışarıda vakit geçirmekten çok keyif alır. Bu yüzden, onun dışarıda vakit geçirip yürüyüş yapmadan rahat edemiyeceğinin unutulmaması gerekir.

Aile ortamında olan bir Karakulak kedisi onlara olan bağlılığını her fırsatta gösterir. İlgi ve sevgiyi memnuniyetle karşılar ve aile üyelerine de aynı sevgiyi gösterir. Kemirgenler ve kuşlar hariç diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşır.

Bazı yabancı ülkelerde evcil hayvan olarak beslense de hiçbir zaman evcilleştirilmediler. Bu sebepten bir Karakulak kedisi sahibi olmak çok fazla hazırlık, tecrübe ve özveri gerektiriyor.

Karakulak

Tarih

Vahşi ve sevecen, gizemli ve olağanüstü derecede harika bir canlıdır. Bugün, bu tür kedinin evcilleştirilmiş olandan daha büyük bir kısmı vahşi koşullarda yaşıyor.

Afrika, Orta Asya, Orta Doğu ve Hazar’ın bozkırlarında ve savanalarında yaşamını sürdüren çok eski bir cinsdir. Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın bazı bölgelerinde ve Dağıstan’ın dağlık ve bozkır bölgelerinde kendisine rastlanılır. Tüm dünyada “Caracal” adıyla bilinen cins bu ismini Türkçe dilinde “kara kulak” ifadesinden alır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mekong Bobtail

İnsanoğlu tarafından çok uzun yıllardan beri bilinmektedir. Yalnızca doğadaki varlığı ile ilgili değil, aynı zamanda insanların çok eski tarihlerde bu hayvanla birlikte avlanmaları hakkında metinler ve resimler olarak birçok kanıtı vardır.

Eski Çin kültüründe ve antik Mısır’da kendisine rastlanılan bu kediler değerli bir canlıydı. Bugün, evcilleştirilen Karakulak kedisi varlıklı ailelerin birer ev arkadaşıdır.Soylu ailelere verilen pahalı birer hediye olarak da paha biçilemezdir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Afrika kökenli küçük kedilerin en büyüğüdür. 11 ila 20 kg ağırlığında olup orta boy kedi sınıfında yer alır. Erkek Karakulak kedisi dişiden yaklaşık daha büyük olabilir. Sağlam bir gövde yapısı olduğundan,küçük kedilerin de en güçlüsüdür diyebiliriz.

Kafa

Kafa yapısı vücuduna oranla küçük olan Karakulak kedisin yüzünde ve çene altında beyaz, göz ve ağız çevresinde ise belirgin siyah ve beyaz işaretler bulunur. Burun ucu kömür karası ve bıyık tüyleri seçilebilir belirginliktedir. Üçgenimsi bir kamayı andıran yüzünde,çenesi son derece güçlüdür.

Kulaklar

Uzun, sivri kulakları ve bu kulaklarının ucunda siyah tüy tutamları vardır.Kulak arkaları siyahtır ve aralarında beyaz tüylere de rastlanır.Bildiğimiz kedi kulağından farklı olarak Karakulak kedisinin kulakları dışa doğru açıktır ve uçlarında hafif eğrilik görülür.Yirmi kas tarafından kontrol edilen kulakları çok iyi işitir.

Karakulak

Gözler

Belirgin bir çift badem göze sahiptir. Gözlerin kenarları kulaklara doğru keskin biçimde sivridir. Göz kenarları tıpkı kara kalemle çizilmiş gibi siyahtır. Göz rengi kürk rengi ile uyum içinde olur.

Bacaklar ve Ayaklar

Yay gibi hareket eden uzun, sağlam bacakları onun yukarı sıçramasına ve kuşları havada kapmasına izin verir. Arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur ve bu nedenle vücudunun ön kısmına doğru hafifçe bir eğilim vardır.

Kuyruk

Uzun vücuduna oranla kısa kalan kuyruğu,tabanda kalın başlayan uca doğru çok fazla incelmeden son bulur.Kendi bölgesinde hâkimiyetini koruması adına av esnasında veya tehdit altındayken kuyruğu her zaman dik tutar.

Tüy

Kürkü kalın,kısa ve yumuşak bir tüy yoğunluğuna sahiptir.Rengi sarı-kahverengi, soluk kırmızı ile tuğla kırmızısı, gri veya kum rengi arasında değişmektedir. Göğüs kısmı kirli beyaz görümündedir. Karakulak, çizgisi olmayan az sayıdaki cinslerinden biridir.Bu nedenle vücudunda benek veya düz çizgiler görülmez.

Renk

Karakulak kedisinin kürk rengi kırmızımsı kahverengi ve griden hafif kumlu bir renge kadar değişen tonlardandır. Siyah renk Karakulak kedilerin de var olduğu bilinir.Çenesi, boğaz ve karnı beyaz renkte olan Karakulak’ların alt kısmında ise kırmızımsı lekeler görülür.

Bakım

Karakulak kedisi aşırı etoburdur.Çok güçlü çenesi onu harika bir avcı yapar. Doğal ortamında genellikle geceleri ve daha soğuk mevsimlerde gündüzleri avının peşindedir.Genellikle tek başlarına avlanır.Fakat çift olarak da avlandıkları olur.Kemirgenler, sürüngenler, böcekler, tavşanlar hatta kendinden büyük antilop ve ceylanla beslendiği bile bilinmektedir.

Uzun süre susuz hayatta kalabilme dayanıklılığına sahiptirler.Bu susuzlukları avlarının vücut sıvılarıyla gidermektedirler.Çok çevik oldukları için son derece iyi tırmanıp zıplayabilirler.Böylelikle alçakta uçan kuşları avlama ve yakalama becerileriyle de bilinir. Muhteşem bir işitme ve görme kabiliyetine sahip olan Karakulak, avını yakalamadan önce sabırla takip eder ve çoğunlukla başarılı bir şekilde sonuca ulaşır.

Karakulak kedisi sahiplenmeyi düşünen kişiler, onun çok fazla et tüketmesi gerektiğini bilmesi gerekir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın