HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
33 0
Norvec

Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tüy yumağı sevimli bir kedi ırkı olan Norveç Orman Kedilerinin kökleri binlerce yıl öncesine dayanır.Birçok kedi ırkından farklı olarak yavaş olgunlaşır ve yaklaşık 5 yaşında tam olgunluğa gelmiş olur. Görünüm olarak vahşi bir izlenim bırakır ama binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşayan Norveç Orman Kedisi sosyal, eğlenceli ve sessiz bir cins diyebiliriz.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Sıra dışı görünümüyle Norveç Orman Kedisi yüzyıllardır yaşayan saf bir kedi ırkıdır. Her ne kadar orman kedisi olarak adlandırılsa da varolduklarından bu yana insanlarla birlikte yaşarlar. Ev ortamına ve aile bireylerine kolayca alışır ,onlarla iletişim kurmaktan çok hoşlanırlar. İlkel kökenlerinin göstergesi olan bazı davranışlar sergileseler de bunu insanlara zarar vermek için değil, eğlence amacıyla yaparlar. Oyunları sırasında da zekâlarını fazlasıyla kullanırlar.

İnsanların yanında olmaktan hoşlansalar da sevgisini göstermeyi pek beceremezler. Aynı zamanda kucakta olmaktan, okşanmaktan, sevilmekten pek hoşlanmaz. Köşesine çekilip sakince oturmak onların vazgeçilmezidir. Ancak bu durum ailesini sevmediği anlamına gelmez çünkü gerektiğinde iletişim kurarlar.Fazla temas değil ama zaman zaman tüylerinin okşanmasından da hoşlanırlar. Gerektiğinde eğlenmeyi bilen ancak çok fazla hareketli olmayan Norveç Orman Kedisi sakin bir arkadaş arayanlar için oldukça idealdir.

Sert koşullarda yaşamaya uygun dayanıklılıkta bir kedi olan Norveç Orman Kedileri evlerde yaşamaya alışmış olsalar da avcılık yetenekleri son derece gelişmiştir.Vahşi ormanda hayatta kalabilmek için sahip olduğu gizlenme, koşma, tırmanma ve sıçrama gibi becerileri oldukça iyi kullanırlar.Tabi bu özellikleri oyun oynarken fazlasıyla ortaya çıkar. Oyun oynarken hayali avları kovalayıp, yüksek yerlere tırmanarak etrafı izleyebilirler. Genlerinde ki bu özelliklerini rahatça kullanabilmeleri için ,ev içerisinde onlar için uygun ortam hazırlamak çok iyi olacaktır.

Genetiğinde vahşilik ve av tutkusu olsa da aile ortamında son derece sıcakkanlı ve sakindirler. Sezgileri çok kuvvetli ve aynı zamanda insanları iyi analiz ettikleri için siz ona nasıl davranırsanız o da size aynı şekilde karşılık verecektir. Ona zarar vermeden iyi davranan her yaştan insanla iyi anlaşır. Hatta eve gelen misafire de kısa bir alışma sürecinden sonra sıcakkanlı yaklaşır. Gevezelikten çok hoşlanmasa da konuşmaktan da çekinmeyen Norveç Kedileri hislerini belirtmek, ihtiyaçlarını anlatmak için gerektiği zaman sessiz ve güzel bir şekilde miyavlar.

Kedilerin sulardan hoşlanmaz ama bu kedi cinsi için bu doğru değildir. Atalarından kalan göllerde ve akarsularda balık avlama becerisi, günümüz Norveç Orman Kedilerinde de su tutkusu olarak kendini gösterir. Her gördüğü su birikintisi ya da açık kalan musluk onun için vazgeçilmez bir oyun alanıdır

Çok da meraklı olan Norveç Orman Kedisi, evdeki her yeri kurcalamaktan çok hoşlanır. Evde keşfedecek yer kalmadığında dışarıya ilgi duyarlar. Dışarıya olan merakları onu dışarı çıkmak için yollar aramaya iter. Gizlice dışarı çıkmasını engellemek için ona tasma eğitimi vermeliyiz. Böylelikle zaman zaman dışarı çıkarıp etrafı dolaşabilirler.

Norveç Orman Kedisi

Tarih

Vahşi bir görünüme sahip olan bu kediler herhangi bir kedi türünden gelmemektedir.Geçmişinde bilinmeyen bazı noktalar olsa da yüzyıllardır Norveç’te yaşadıkları kesin olarak bilinmektedir.Tüm dünyada tanınması yakın bir geçmişe dayanan bu kedi ırkının Norveç’in milli kedisi olduğu söylenebilir.

Başka bir görüşe göre ise Norveç Orman Kedisinin Romalılar tarafından Kuzey Avrupa’ya getirilen İran uzun tüylü evcil kedilerin torunları olduğu söylenmektedir. Bu kedilere ait en eski bulgulara ise İskandinav Mitolojisine ait olan çeşitli masallarda rastlayabiliriz. Bu kedi masallarının ne zaman yazıldığı tam olarak bilinmez ama M.S. 800 ve M.S. 1200 yılları arasında bir zamana denk geldiği düşünülür

Hangi tezin doğru olduğu bilinmese de her iki görüş de bu cinsin bin yılı aşkın bir süre önce Norveç’e taşıdığını destekler niteliktedir. Bu görüşler doğrultusunda ise Norveç Orman Kedilerinin aslında gerçek bir orman kedisi olamayacağı düşüncesi çıkıyor ortaya. Böylece de Norveç Orman Kedisinin hiçbir vahşi kedi ırkından gelmediği ve safkan bir kedi olduğu da kanıtlıyor. Şu anki Norveç Orman Kedisinin ataları, insanlara çiftliklerde, evlerde, gemilerde kemirgenleri yakalamak için yardımcı olan işçi kedilerdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kurilian Bobtail

1938 yılında yapılan bir kedi gösterisinde Norveç Orman Kedisi dikkatleri üzerine çekmiş ve sonrasında cinsi korumaya yardımcı olmak için Norveç Orman Kedi Kulübü kurulmuştur. 2. Dünya Savaşından sonra cinsi kurtarmak için çalışmalar yapılmış ve olumlu sonuçlar sonucunda 1977 yılında Norveç Orman Kedisi Avrupa Federasyonu Internationale Felin’e tescil edildi. 1980 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlara geçti.

Zamanla popülerliği artan Norveç Orman Kedisi, 1984 ‘de TICA, 1993’de ise CFA tarafından kabul edilerek şampiyonluk statüsüne ulaştı.Takip eden yıllarda ünü artran Norveç Orman Kedisi, tüm dünyada yaygınlaştı ve kedi severlerin ilgisini çekmeyi başardı.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Orta büyüklükteki bu kedi sağlam, kaslı ve dengeli bir vücut yapısına sahiptir.Güçlü bir kemik yapısına sahip olan Norveç Orman Kedilerinin geniş göğsünün ve çıkık karnının nedeni soğuk havalara karşı dayanıklı olabilmek için geliştirilen yağ tabakasının bir sonucudur. Sırt çizgisi eğimli,hafif kambur , kalçası düz bir görünüme sahiptir. Omuzları ise sırt çizgisine göre derindedir.

Kafa

En ayırt edici özelliklerinden biri kısa ve yoğun kaslı boyunlarıdır. Kavisli kafalarında ki elmacık kemikleri düzgün ,alnı ise düzdür. Çıkıntılı çenesi profilden bakıldığında burnunun ucuyla aynı hizadadır. Eğik badem gözleri yüzüne karakteristik bir görünüm kazandırırken belirgin bıyık altları, orta boyuttaki çenesi ile benzersiz bir yüze sahiptirler.

Kulaklar

Orta büyüklükteki kulakları tabandan geniş,uca doğru incelirler. Tabandan geniş, uca doğru incelen kulakları yanlara doğru hafif bir açıyla eğilirler.Bu özellik kulaklara doğal ve uyanık bir görünüm kazandırır. Kulakların dış kısmı başın yanından çeneye kadar olan çizgileri takip ederek uzayan bir görünüme sahiptir.

Norveç Orman Kedisi

Gözler

Norveç Orman Kedilerinin etkileyici,büyük, badem gözleri çekik ve yukarıya doğru belirgin bir şekilde açılıdır. Çekik ve açık gözleri yeşil, altın, yeşil-altın veya bakır renklerinde olabilir. Beyaz Norveç Orman Kedisinin gözleri ise genellikle mavidir.

Bacaklar ve Ayaklar

Bacakları gövdesine göre orta uzun,arka bacakları ise ön bacaklarından daha uzundur. Bu iyi bir atlayıcının tipik özelliğidir. Bacakları iri kemikli.güçlü ve kaslıdır. Soğuk hava şartlarının özelliği olarak da patileri yüksek ve geniştir. Parmakları arasında ise yoğun püsküller vardır.

Kuyruk

Uzun tüylü kediler sınıfında gösterilen Norveç Orman Kedisinin kuyruğu da uzun ve gür tüylerle kaplıdır. Böylece kalın olan kuyruk daha kalın hale gelir.Neredeyse gövde boyuna eşit olan kuyruğu diğer kedi türlerinden farklı olarak eşit bir şekilde uzar.

Tüy

Norveç Orman Kedisinin tüyleri soğuğa ve suya karşı dayanıklı, çift katlı ve su tutmaz bir yapıya sahiptir.Yaşadığı coğrafyanın en soğuk anlarında bile tüyleri onu sıcak tutar. Boynunda kısa yelesi vardır. Aşağı sarkan sırt tüyleri ve göğüs tüylerinin uzunlukları birbirinden farklılık gösterebilir.

Renk

Açık ve belirgin renk tonlarının görüldüğü Norveç Orman Kedisi çeşitli renk ve desenlerde olsa da karın ve göğüs bölgesi rengi diğer bölgelerden daha açık renktedir. Çikolata, samur, lavanta, leylak, tarçın, açık kahverengi gibi renkler melezleme sonucu oluşan renkler olduğu için bu renkleri taşıyan kediler Norveç Orman Kedisi olmayabilir.

Bakım

Büyük bir gövdeye sahip olan bu kedilerin, vücudu için yeterli enerjiyi alabilmesi için fazla besine ihtiyaç duyar. Avcı kedi ırkından da geldikleri için ataları gibi, yüksek proteinli ve etli beslenmeyi severler. Eğer verilen yiyecekler yeterli protein içermiyorsa bazen seçici olabilir. Karbonhidratlı yemekler hem sağlığını olumsuz etkileyeceği hem de yemeyi tercih etmeyeceği için hiç verilmemesinde fayda vardır.

Et kaynaklı protein oranı yüksek kuru ve yaş mamalar tercih edilebilir ve hatta sadece Norveç Orman Kedisi için üretilen kedi mamaları da tercih edilebilirsiniz. Norveç Orman Kedisi ani değişikliklerden hoşlanmayacağından dolayı mama değişikliği yapmaktan kaçınmanızda fayda vardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın