HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Sürüngenler
  3. Kertenkeleler

Kertenkeleler

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 3 dk okuma süresi
30 0
kertenkeleler

Kertenkelelerin Genel Özellikleri

Kertenkeleler; Sürüngen olarak tanımladığımız bu türün 4670 türü bulunmaktadır. Her türün farklı bir görünüşü ve özelliği mevcuttur. Bilinen en büyük kertenkele Komodo Ejderi, en küçüğü ise Cüce Kertenkeledir. Komodo ejderinin boyutu 3 mt ağırlığı ise 70 kg ulaşırken, Cüce kertenkele ise 2 cm ve 120 mg’dır.

Kertenkeleler yaşam süreleri boyunca deri değiştirir. Kertenkeleler tehlike anında şaşırtmak amaçlı kuruklarını bırakıp kaçarlar. Bıraktıkları kuyruğun belli bir süre haraket etmesi onlara kaçmaları için zaman kazandırır. Kuyruğunu bırakan kertenkelenin belli bir süre sonra tekrar kuyruğu çıkar.

Kertenkeleler

Kertenkelelerin Yaşam Alanları

Kertenkeleler hemen hemen dünyanın her yerinde kendilerine bir yaşam alanı oluşturabilen canlılardır. Hiç kertenkeleye rastlanmayan tek bölge Antarktikadır. Farklı farklı görünüşe sahiptirler ve genelde sürüler halinde yaşamazlar. Türlerine göre yaşam alanlarıda farklılık göstermektedir.

Sıcak ortamı severler. Birçoğumuz kayalıkların üstünde güneşlenen kertenkelelere rastlamışızdır.

Kertenkelelerin Sosyal Yaşamları

Genel anlamda kertenkeleler sosyal hayvanlar değildirler. Bakıldığında tek yaşamaktan hoşlanan canlılar olduğunu görürüz. Fakat bazı türleri gruplar halinde de yaşamaktadırlar.

Kertenkelelerde Beslenme

Etçil kertenkeleler

Et ile beslenen kertekeleler gün içerisinde avladıkları örümcek, böcek gibi canlılarla beslenirler. Boyutlarının büyüklüğüne göde avlarının büyüklüğüde değişir. Mesela bir Komodo ejderi büyük bir geyiği avlayacak boyuttadır,

Hem etçil hem otçul kertenkeleler

Bu türdeki kertenkeleler ot, sebze, meyvenin yanı sıra, avladıkları küçük böcek türü canlılarla beslenir.

Otçul kertenkeleler

Otçul olan kertenkeleler sadece yaprak, bitki, yosun benzeri besinlerle beslenir. Bitki dışında besin neredeyse hiç yemezler.

Kertenkelelerde Üreme 

Bir kertenkele 5 ila 100 arası yumurta bırakabilir. Gebelik süreleri ortalama 1 senedir. Kertenkelelerin bazı türleri doğduğu andan itibaren yürüme, avlanma gibi özelliklere sahiptir. Anne bakımına ihtiyaç duymayan canlı türlerindendir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kobra Yılanı

Kertenkelelerin Avlanması

Avlanma şekilleri türe göre değişmektedir Genelde yapışkan ve uzun dillerini kullanarak avlarını yakalarlar. Bazı türler ise avlarını kazı yöntemi ile yakalarlar.

Kertenkele Taksonomisi

Kertenkeleler birçok gruba ayrılmaktadır. Bunlar:

Alem: Animalia
Alt alem: Bilateria
Grup: Deuterostomia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
Üst sınıf: Tetrapoda
Sınıf: Reptilia
Takım: Squamata
Alt takım: Amphisbaenia, iguanias, gekkota Autarchoglossa, serpentes
Familya Lacertidae

Günümüzde bazı kertenkele türleri evlerimize misafir olmaya ve bizlere arkadaşlık yapmaya başlamıştır. Bir kertenkele beslemeye başlamadan önce ilk yapmanız gereken, besleyeceğiniz kertenkelenin türü, bakımı, beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bilinçsizce beslemek bu canlıların ölmelerine sebep olabilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın