HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Khao Manee

Khao Manee

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
33 0
Khao Manee

Khao Manee Özellikleri ve Bakımı

Khao Manee herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla gelişmiş bir kedi türüdür. Saf beyaz kürkü ve Türk Van Kedisi benzeri iki farklı göz rengi ile “elmas gözlü kedi” olarak bilinir. Tayland kökenli olan Khao Manee son derece enerjik, zeki ve kalabalık ailelerle iyi uyum sağlayabilen bir kedi cinsidir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Anavatanı Tayland’da “beyaz mücevher” anlamına gelen Khao Manee saf beyaz kürkü, iki farklı parlak göz rengi ile kedi ırkları arasında fazlasıyla çekici bir kedidir. Bir diğer adı Khao Plort olan Khao Manee Tayland kökenlidir. Zarif ve atletik bir vücuda sahip orta boy kedi olup bembeyaz kürkü ve mücevher parlaklığında gözleri vardır.

Khao Manee her ne kadar çarpıcı görünümüyle dikkat çekiyor olsa da oyuncu kişiliği, zekâsı ve ailesine olan bağlılığıyla da çok özel bir kedi türüdür. Son derecede sosyal bir kedi olduğu için her aktivitenin bir parçası olmak ve bulunduğu ortamdaki insan dostlarının günlük yaşantısında “ben de buradayım” mesajını vermek için sürekli göz önünde bulunmak ister. Eve gelen yabancı kişilerden kaçmaz. İyi huylu evcil köpekler ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Kendisiyle ilgilenen kişiye karşı ayrı bir yakınlık duyduğu için ona kendini sevdirir, sevgisini çeşitli melodik sesler çıkararak gösterir.

Bu ırk sosyal olmanın yanı sıra inanılmaz derecede zeki ve meraklıdır. Bu merakı yüzünden gözüne ilişen dolap, çekmece ve açık kalmış bir kapıyı aralayıp neler olup bittiğine göz atmak ister. Evin her yerini incelemeyi sevse de, eşyalara zarar verip onları kıracak hamlelerde bulunmaz. Bir bakmışsınız pencere önüne uzanıp dışarıyı seyrediyor, bir bakmışsınız yuvasına çekilmiş uyuyor. Aktif olduğu zamanlarda ise onu meşgul edecek interaktif oyuncaklar, tırmalama direği ve kedi ağacı gibi gereçlerin olması iyi olacaktır. Kendi başına ve insan dostlarıyla ve varsa diğer evcil hayvanlarla uzun süreler vakit geçirebilir.

Khao Manee son derece konuşkan bir kedi olduğundan sahibiyle sık sık konuştuğu görülür. Oyun esnasında veya gün bitmek üzereyken TV karşısına geçip oturan sahibinin yanına kıvrılarak onunla konuşup kendini sevdirir.

Özgüvenli, kendine güvenen sıcakkanlı Khao Manee, arkadaş canlısı ve ailesine inanılmaz derecede sadık bir kedidir.

Tarih

Khao Manee, herhangi bir insan müdahalesi olmadan tamamen doğal seçilim yoluyla gelişmiş bir kedi türüdür. Aslen Tayland kökenlidir. Khao Manee kedisinin tarihi çok eskilere dayanır. Çünkü hakkında yazılmış en eski yazılı referanslarından biri 14. yüzyıldan kalma bir şiir kitabıdır. Yazılı kayıtta “Tamra Maew” olarak geçer. Khao Mane Siam’ın (bugün Tayland olarak bilinen) aristokratları tarafından kutsal kabul edilen ve yüzyıllar boyunca değer görmüş özel bir kedidir. İki farklı göz rengine sahip olması onu onu oldukça popüler kılıyordu. O dönemler, bu kedilere sahip olanlar kendilerini şanslı sayar hatta Khao Manee kedisinin şans getirdiğine inanılardı.

Bunlara rağmen çoğu kayıt kuruluşu tarafından da tanınmayan nadir bir ırktır.

Khao Mane kedisinin Güneydoğu Asya’dan çıkıp ABD’ye gelişi 1999’lara dayanıyor. 2010’dan bu yana ise yalnızca GCCF gösterilerinde İngiltere’de tanınmıştır.2011’e geldiğimizde Cat Fancy Yönetim Kurulu tarafından “ön üyelik statüsü” kazanmıştır. Bu kuruluş dışında ne Amerika’da ne de Avrupa’da hiçbir önemli kedi ırkları kayıt kuruluşu tarafındankabul edilmemiştir. İngiltere merkezli Cat Fancy Yönetim Kurulu, Khao Manee türünü ilk tanıyan kuruluştur. Avrupa ve Amerika’da çok nadir görülen Khao Manee, soyu tükenmekte olsa da bugün anavatanı Tayland’da halen popülerliğini korumaktadır. Profesyonel kedi yetiştiricileri Khao Manee kedisinin gelişimini sürdürebilmesi için sayılarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Munchkin Kedisi

Khao Manee

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Khao Manee, kaslı, atletik yapıya sahip uzun ve kıvrak bir vücudu vardır. Genellikle 3,5 ila 5 kg ağırlığı arasındadır.

Kafa

Khao Manee, kama şeklinde bir kafa yapısı vardır. Burun küt, yuvarlak uçlu ve son derece belirgin olup burun deri rengi açık pembedir. Erkek Khao Manee kedilerinin elmacık kemikleri daha belirgin şekilde dışa çıkık ve çene yapısı da fazlasıyla güçlüdür.

Kulaklar

Bu cinsin kulakları biraz büyüktür. Dik ve açık olan kulaklar tabanda geniş olup uçlara doğru hafif oval şekilde son bulur. İki kulak arası mesafe yarım kulak genişliği kadardır ve kulak içlerinde tüylenmeler görülür. Kulak iç rengi ile burun derisi rengi aynıdır. Khao Manee gibi tamamen beyaz olan kedilerde bazen tek veya her iki kulakta da sağırlık görülebilmektedir.

Gözler

Mücevher rengi gözleri vardır. Çoğunlukla mavi, altın veya yeşil gibi mücevher renginde gözlere sahiptir. Göz yapısı badem şeklindedir. Bir gözü her zaman mavi iken, diğer gözü parlak sarıdan yeşile çalar.

Bacaklar ve Ayaklar

Kaslı, zarif vücuda orantılı oval pençeleri olan uzun ve güçlü bacakları vardır. Vücuda orantılı bacakları sayesinde çok dik bir duruş sergiler ve bu da onu her halükarda zarif bir kedi yapar. Oval pençelerinin altındaki pati ped rengi aynı burun derisi ve kulak içi rengi gibi pembemsidir.

Kuyruk

Bu cinsin vücuduna orantılı orta uzunlukta ki kuyruğu, tabanda kalın başlayıp uçlara doğru hafif sivrilerek son bulur. Kuyruk da tıpkı vücudun geri kalanı gibi beyaz ve yoğun tüylüdür.

Tüy

Khao Manee kedisinin saf beyaz tüylerden oluşan kürk yapısı kısa uzunluktadır ve bakımı nispeten kolaydır. Haftada bir veya iki defa tüylerini fırçalamak yeterli olur. Tüylerinin parlaklığını korunması için özellikle beyaz renkli kediler için üretilmiş olan parlatıcı şampuan kullanılabilir.

Renk

En belirgin özelliklerinden biri de beyaz rengidir. Bazı yavru Khao Manee kedilerin kafasında zamanla kaybolan koyu renkli bir leke görülür ve genelde kedi ilk 1 yaşını doldurduktan sonra bu leke kendiliğinden kaybolmaktadır.

Bakım

Bu cins çok spesifik bir diyete gereksinim duymamakla birlikte hareketli yapısı nedeniyle mamalarının yüksek kaliteli olmasına önem verilmelidir. Aynı zamanda iştahlı bir kedi olan Khao Manee ev yapımı taze yiyeceklerden de tüketebilir. Royal Canin, Whiskas, Pro Plan, La Vital gibi bilindik markaların her yaşa uygun yaş ve kuru mamaları bulunmaktadır. İçeriğinde hayvansal gıdalar olan protein değeri yüksek, karbonhidrat değeri düşük mamalar tercih edilebilir.

Diğer pek çok evcil kedi gibi obezite ile karşı karşıya kalabilir. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka günlük tüketmesi gereken besin miktarı veteriner hekimlerce belirlenmeli ve sahiplerinin de kedilerini oyunlara teşvik etmesi gerekmektedir. Yoksa, fazla kilolar nedeniyle diyabetkalp hastalığı ve artrit gibi sağlık sorunları yaşarlar.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın