HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Dragon Li

Dragon Li

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
31 0
Dragon Li

Dragon Li Özellikleri ve Bakımı

Dragon Li, Asya kedi ırkları arasında yer alan bir Çin kedisidir. Son derece akıllı, sadık ve insanlara karşı fazlasıyla naziktir. Kendisi yetenekli bir avcı olduğu için yüzyıllar önce fare ve diğer haşereleri avlamada ün yapmış bir ırktır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Çin Li Hua adıyla da anılan Dragon Li kedisi resmi olmamakla birlikte Çin’in Tekir görünümlü popüler kedi türlerinden biridir.İlk zamanlar iyi bir fare avlayıcısı olarak ün yapsa da bugün evcil kedi olarak evlerde tercih edilir.Asya kedi ırkları arasında nadir bir tür olan Dragon Li, akıllı, sahibine karşı sadık ve insan dostlarıyla yakın ilişkiler kuran bir ırktır. Vahşi atalarının genlerini üzerinde taşıyan Dragon Li, görünüm olarak tıpkı atası gibi vahşi bir kediyi andırsa da kişilik olarak son derece uysal ve sakindir.Bu cins, bağımsızlığı ve üstün zekâsıyla tanınır. Ev halkıyla vakit geçirmekten keyif alırlar.Sahibiyle oyunlar oynar, hatta çocuklarla bile mutlu zamanlar geçirebilir.

Dragon Li kedisi sadakati ile aile dostu bir kedi oluşu onu kendi ülkesinde diğer ırklardan bir adım öne çıkarır. Bu cins, aile hayatına kolayca uyum sağlar ve çocuklar söz konusu olduğunda onlarla harika zaman geçirebilir. Kendini sevdirmekten geri durmayan Dragon Li, insan dostlarıyla anlaşabildiği gibi, eğitilmiş uysal köpeklerle de oldukça uyum içerisinde hayat sürer. Bununla birlikte, iyi bir şekilde tanıştırılan diğer tüm evcil hayvanlarla da geçinebilirler. Aynı durum aileye yeni katılan insanlar için de geçerlidir.

Onun için üstün zekâlı bir ırk açıklaması yapmıştır. Dragon Li, yeni numaralar öğrenmede oldukça kabiliyetlidir. Beklenmedik hızda yeni numaralar öğrenir, oyunlarda kendine has taktikler geliştirebilir. Özellikle de interaktif oyuncaklarla zaman geçirmekten oldukça keyif alır. Sahibiyle her gün oyunlar oynamaktan yorulmayacak kadar aktif ve enerjiktir. Bu nedenle, düzenli olarak her gün ona vakit ayırılması gerekir. Evde olunmadığı zamanlar ise onu meşgul edecek oyuncakların ve mümkünse diğer evcil hayvanların olması iyi olacaktır.

Sosyal ve cana yakın olduğu için yeni insanlarla ve eve gelen yabancı kişilerle tanışmayı sever, onlarla etkileşim kurmak için yanlarına kadar gider. Bu da onun girişken yapısını gösterir. Bu girişkenliği özellikle eğitimde kendini belli eder. Haliyle kolay eğitilebilir bir kedi ırkı da diyebiliriz. Bu mizaç yapısının altında, fazla talepkar bir davranış tutumunun yatıyor olduğunu söyleyebiliriz. İlgi ve şefkate çok ihtiyaç duyarlar. Oyun sonrası yorulduğunda bir köşeye geçip uyumak yerine sahibinin yanına oturarak onunla vakit geçirir ve tabii ki yine onun sevgisini bekler.

Dragon Li oyuncu bir kedi olduğu için geniş alanlara, geniş evlere ve apartman dairelerine uygun bir ırktır. Zira bu kedi cinsinin küçük alanlarda klostrofobik olması kaçınılmazdır. Geniş bir alanda koşup zıplayabildiği zaman kendini daha rahat hisseder. Aynı zamanda bol bol tasmalı yürüyüş yaptırarak da onu hem mutlu eder hem de gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Bu eşsiz Asya Çin kedisi mizaç olarak iyi huylu bir cins olsa da, özel koşullar gerektiren ve sürekli meşgul tutulması gereken ırktır. Bu nedenle herkes için iyi bir evcil kedi olduğunu söyleyemeyiz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  California Spangled

Dragon Li

Tarih

Çin’e özgü vahşi bir kedi olan Çin Dağ kedisinin soyundan gelen tarihi neredeyse Çin Hanedanlığına kadar uzanır. Çok eski köklere sahip bir kedi ırkıdır. Hatta eski Çin kitaplarında bile bu kedilerden bahsedildiği söylenir. Dragon herhangi bir diğer cins kedilerin melezlenmesi yoluyla geliştirilmemiştir. Tamamıyla doğal bir cinstir.

Yüzyıllar önce en önemli görevi mahsulleri ve tahılları kemirgenlerden korumaktı. Muhteşem avcı kabiliyeti ile hep el üstünde tutulurdu. Aradan geçen yüzlerce yıldan sonra günümüzde uysal bir evcil kedi olarak karşımıza çıkan Dragon Li için saygın bir geçmişe sahip kedi türü diyebiliriz.

Cins ilk olarak 2003 yılında Çin Kedi Meraklıları Derneği tarafında Pekin’de düzenlenen bir etkinlikte gösterildi. Herkesin beğenisini kazandı ve Amerika Kedi Meraklıları Derneği (CFA) bu cinsi 2010 yılında resmi olarak tanımıştır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Dragon Li kedisi, kaslı bir vücut yapısı, geniş göğsü ve uzun bacakları ile atletik ve aynı zamanda tıknaz olan orta boy bir kedidir.

Kafa

Bu kedilerin geniş ve elmas şeklinde bir kafa yapısı vardır. Yüz ifadesi vahşi bir kedi izlenimi verir. Alnında “M” harfi benzeri bir desen vardır ve burun ucuna hafif bir eğim görülür. Bıyıkları tek tük ve bıyık yastıklarında küçük siyah noktacıklar bulunur.

Kulaklar

Kulaklar, kafada dik ve açıktır. Uçlara doğru hafifçe sivrilen kulakları hafif dışa doğru açıktır ve içinde az da olsa tüylenme görülür.

Gözler

Gözler badem şeklindedir ve orta büyüklüğe sahiptir. Belirgin parlak olan gözleri yeşil, altın ve kahverengi renklerinde olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Dragon Li son derece kıvrak ve atletik bir kedidir. Bu özelliğini şüphesiz uzun ve kaslı olan bacaklarına borçludur. Patileri ise yuvarlaktır.

Kuyruk

Kuyruk, vücuda orantılı olup orta uzunlukta uca doğru hafif bir daralma ile son bulur. Kuyruk rengi, vücudun devamı gibi olup benzer Tekir desenlere sahiptir.

Tüy

Dragon Li, kolayca tımar edilebilir. Kısa uzunlukta tüyleri kalın ve yoğundur. Kürk deseni tipik Tekire benzer. Bazı Dragon Li cinsi kedilerin boyun altı süt beyaz rengindedir.

Renk

Tekir benzeri bir görünüme sahip olan bu cinsin kuyruk ve bacakların çevresinde halkalar görülür. Altın-kahverengi renkte olan Dragon Li kedisinin karın bölgesinde daha açık gölgelere rastlanılabilir.

Bakım

Dragon Li kedisi, yüksek kaliteli bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu beslenmenin ana bileşeni yüzde yüz protein olmalıdır. Bu nedenle, hayvansal içerikli yüksek kaliteli mamalar ile beslenmesine dikkat edilmelidir. Dragon Li’ler hareketli yapısı nedeniyle gün içerisinde çok fazla enerji kaybı yaşayacaklarından bu enerjiyi de tekrar yerine koyabilmesi için gün içerisinde yüksek kaliteli besinlere ihtiyaç duyar. Bu enerji kaybı onların iştahlarını açar. Obezite olmaya oldukça yatkın oldukları için mama seçimi için kuru ve yaş mama satışı olan Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi ticari markaların hazır mamaları tercih edilebilir. Mama kabının yanına temiz bir kapta su koymayı unutmayınız.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın