HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Savannah

Savannah

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
34 0
Savannah

Savannah Özellikleri ve Bakımı

Muhteşem orantılı vücut yapısı ve muhteşem kişilik özelliğiyle Savannah kedisi kendine has güzelliği ile kedi ailesinin en popüler ve dikkat çekici kedisidir. Onu bu kadar güzel kılan en önemli fiziksel özelliği, çarpıcı derecede güzel benekleridir. Bu benekli harikulade kürk yapısını uzun bacakları ve büyük kulakları tamamlar.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Bu cins, bir evcil kedide aranılan hemen her kişilik özelliği üzerinde taşıyan güzel ve gözde bir kedi türüdür. Kusursuz güzellikteki benekli kürkü onu vahşi görünümlü bir kedi yapsa da, evde beslenebilecek kediler arasında yer alan değerli canlılarından biridir. Çok da nadir görünürler.

Afrika yaban kedisi Serval’in tüm dış görünümüne sahip Savannah uysal mizacını ise vahşi olmayan yerel bir Afrika kedisinden alıyor. Onu bu kadar arzu edilir kılan da bahsettiğimiz dış güzelliği ve kişilik özelliğidir.

Bu cins hakkında bilinmesi gereken ilk şey; Çok yüksek bir enerjiye sahip olmasıdır. Bu enerjisini, kendi kendine oyunlar oynayarak üzerinden atmaya çalışır. Üstelik de harika da bir zekâya sahip oldukları için kendine has oyun taktikleri yaratabilir. Ev içerisinde çekmeceler, dolaplar kendisinden sorulur. Evin her tarafını keşfetmek ister be bundan büyük bir memnuniyet duyar.

Sosyal ve girişken bir ırktır. Yüksek enerjisini sahibi ve evdeki diğer herkesle ve her şeyle oyunlar oynayarak üzerinden atmak ister. Doğrusu bu da onun aslında yalnız kalamayacağı anlamına gelir. Yalnız bırakıldığında strese girip huysuzlanır ve yıkıcı davranışlar geliştirebilir. Bu yüzden onunla ilgilenmek, onunla bağ kurmak, çeşitli oyuncaklarla bol miktarda oyunlar oynamak gerekir. Bekar yada onunla ilgilenemeyecek kadar yaşlı bir çiftseniz Savannah kedisi size göre değildir. Çünkü mümkün olduğu kadar onunla zaman geçirmeniz gerekir. Hatta ona tasmaya alıştırıp yürüyüşe çıkarırsanız kendisini iyi hissedecektir.

Suyu da çok sever. Ev içerisinde suyun sesine kulak kabartır ve ilgisini o yöne doğru verir. Eğer öğrenirse tezgâh üstüne çıkıp patisiyle çeşmeyi dahi açabilir. Kapısı açık bırakılan tuvalet ve banyo gibi yerler ise onun için birer oyun alanıdır.

Zaman zaman oldukça sesli olsalar da bu miyavlama seansları çoğunlukla karnı aç olduğunda yiyecek talep ettiği zamanlarda veya biraz ilgiye ihtiyacı olduğu dönemlerde duyulur. Kucağa alındığında ise sahibiyle konuşmaya çok istekli davranırlar.Sevimli cıvıltılar çıkararak kendini sevdirmesini iyi bilir.

Dış güzelliği ve kişilik özellikleriyle tüm aileler için harika bir kedi türü olan bu tür için iyi bir ev arkadaşı diyebiliriz. Sayıları çok az olduğu için ona sahip olan şüphesiz çok şanslıdır.

Savannah

Tarih

Tarihi 1980’li yıllarda Judee Franks adlı bir kedi yetiştiricisinin Siyam dişisi ile erkek Serval kedisi arasındaki tesadüfi bir çiftleşmenin sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. 1986’da gerçekleşen bu çiftleşmeden dünyaya gelen bu yavru kediye “Miracle” denmiş, ancak kısa bir süre sonra “Savannah” olarak değiştirilmişti.

1989’lu yıllara gelindiğinde bu tür, Türk Ankara kedisi ile çiftleştirilmişti. Bu çiftleşme sonucunda üç kedi yavrusundan biri ölü doğmuştu. Savannah dişisi daha sonra Lori Buchko adında bir yetiştirici tarafından sahiplenilmişti. Daha sonraki üremelerden de dünyaya gelen iki Savannah yavru kedisi, 1986 yılında “Long Island Ocelot Club” haber bülteninde Savannah’ın resimlerini gören Partick Kelley’i etkilemiş ve ona satılmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ragamuffin

Patrick, Joyce Scroufe adlı egzotik bir kedi yetiştiricisiyle kafa kafaya verip çok zaman geçmeden doğan yeni melezin haberi yayılarak diğer pek çok kedi yetiştiricisinin kulağına gitmişti. 1996’da Savannah, Uluslararası Kedi Derneği’ne sunuldu (TICA).Aradan gecen 5 yılın sonrasında TICA, Savannah’ı sadece kayıt için kabul etmişti. 2001’in Ekim ayına kadar sadece sergi statüsünde kabul gören Savannah, hemen sonra ABD’de düzenlenen TICA kedi gösterilerinde hakem heyetlerini etkilemeyi başarmıştı.

Kanada Kedi Derneği 2006 yılında Savannah’ı kabul etti ve kısa süre sonra da dünya çapında tanındı. Ve nihayet 2012 yılında TICA, Mayıs ayında Savannah’a şampiyona statüsü vererek popülaritesinin daha da yayılmasına izin verdi.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Savannah kedisinin simetrik vücudu son derece orantılıdır. Erkek Savannah kedisi dişilerden daha büyüktür. Genel olarak dişileri, ikinci doğumundan sonra daha çok evcil özellik gösteren Servallere biraz daha fazla benzerlik gösterir.

Kafa

Vücuduna göre küçük kalan kafası eşkenar bir üçgeni andırır. Burnu hafif dışarı çıkıktır. Ağız,çene ile birlikte sivri bir görünümdedir. Boyun kısmı ince ve nispeten uzundur.

Kulaklar

Tabanda geniş ve üst kısımları oval olan kulakları açık ve dik yapıdadır. Savannah’a uyanık bir görünüm veren kulakların içleri tüylüdür. Benekler kulakta da görülebilir.

Gözler

Gözleri orta büyüklükte olup badem şeklindedir. Gözün üst köşesinde buruna doğru hafif bir eğilim görülür ve iki göz arası en az bir göz genişliği mesafededir.Bu ırkın gözleri tüm renklerde olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Uzun ve ince bacaklara sahip olan Savannah atletik bir kedi cinsidir. Arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzun,patileri ise orta boyda ve ovaldir.

Kuyruk

Kuyruğu orta ila hafif kalın bir yapıdadır. Orta uzunlukta olan kuyruk yapısı tabanda kalın olup uçlara doğru hafifçe sivrilir.

Tüy

Kısa ila orta uzunlukta bir tüy yapısı vardır. İpeksi bir yumuşaklıkta olan tüyleri onu diğer pek çok kedi türünden ayırır. Savannah kedisinin kürkü benekli siyah noktacıklarla son derece zarif bir görünüme sahiptir.

Renk

Savannah kedisi, siyah, benekli kahverengi, benekli gümüş ve siyah-duman dâhil olmak üzere çeşitli renklerde olabilir. Benekleri belirgindir ve safkan Savannah kedisinin göz kenarlarında bir gözyaşını andırırcasına siyah çizgiler vardır. Siyah Savannah kedisinin burun derisi siyah, benekli kedininki ise kiremit rengidir. Patileri, tüm renk kombinasyonlarında koyu kömür veya kahverengi-siyah karışımı bir renkte olabilir.

Bakım

Savannah kedisi için özel bir diyet programına gerek olmasa da Serval’den aldığı genler ve de yüksek enerjisi nedeniyle hayvansal ağırlıklı bir diyet ile beslenmesi gerekmektedir. Yüksek kalitede protein bazlı besinler,taze yiyecekler ve çiğ etler ona diğer kedilerden daha çok tavsiye edilir. Proplan, Royal Canin, Purina, Hills, Acana, Advance gibi ticari markaların yüksek kaliteli ıslak mamalarının yanında yüksek kaliteli kuru veya suyu alınmış bir mama ile de beslenebilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın