HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Sürüngenler
  3. Kobra Yılanı

Kobra Yılanı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 2 dk okuma süresi
30 0
kobra1

Kobra Yılanı

Elapidae ailesi, dünyadaki en tehlikeli zehirleyicilerden bazılarını içerir. Bazı türler ofiyofagdır, yani diğer yılanlarla beslenirler. Afrika ve Asya’da, karakteristik kapüşonlarıyla ünlü ve geleneksel olarak yılan oynatıcıları tarafından kullanılan kobralar yaşıyor. Başı, yılanın olduğundan daha büyük görünmesi için gerilmiş boynun kenarlarındaki bir deri kıvrımından başka bir şey değildir.

Gözlüklü kobra (Naja naja), desenlerinden dolayı bu ismi almıştır. Hindistan’da yaşıyor ve çok agresif olmasa da yılda yaklaşık 10.000 ölüme neden oluyor. Bunun nedeni, bu ülkedeki yüksek insan nüfus yoğunluğu ve kobranın sık sık ekilecek tarlalara ve pirinç tarlalarına gitmesi ve beslenecek çok sayıda fare bulduğu gerçeğidir.

Kral kobra (Ophiophagus hannah), 5 metreye ulaşan dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Güney Asya’nın ormanlarında yaygın olarak bulunur, esas olarak yılanlarla beslenir ve nadiren insanları ısırır. Afrika’da tüküren kobraların bazı türleri vardır, çünkü zehiri 2 m’ye kadar nebulize ederek havaya fırlatabilirler. Bunlardan biri, zehiri göze ulaştığında körlüğe neden olabilen kara boyunlu kobradır. (Naja nigricollis)

Kobra Yılanı

Kobra Yılanı Zehiri

Kobra Yılanının zehri protein ve polipeptitlerden oluşmaktadır. Zehir, kobranın gözlerinin arkasında yer alan tükürük bezlerinde ortaya çıkıyor.

Kobra, avını ısırdığında 8 ila 10 mm olan dişleriyle bir delik açıyor ve bu deliktenn zehri enjekte ediyor. Kobranın zehri, doğrudansinir sistemini etkilemektedir. Kısa sürede çok şiddetli bir acı başlıyor ve bulanık görmeye başlamaya sebep oluyor. Anında müdehale edilmezse felç ve ölüme sebep olur.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Piton Yılanı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın