HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Sokak Hayvanları

Sokak Hayvanları

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
39 0
soguk 1

Sokak Hayvanları

Yeryüzü, yalnızca insanların yaşadığı ve insanlara hizmet eden bir yer değildir. Dünya, insanlar olduğu kadar hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Birçok bitki örtüsü ve doğal yaşam alanlarını tahrip eden insanoğlu, hayvan neslini korumakla yükümlüdür. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi bu amaç ile oluşturulmuş bir bildirgedir. Bildirgeden yer alan her bir madde, tüm hayvanlar için geçerlidir. Sokak hayvanları, yasalar önünde her ne kadar görmezden gelinse de bu dünyada yaşayan canlılar olarak kendi hakları bulunmaktadır.

Bu haklardan en önemlisi Eşitliktir. Tüm hayvanlar yaşam önünde eşit olarak doğar ve var olurlar. Sokak hayvanları da buna dahildir ve eşitlik hakkına sahiptirler.

Yeryüzünde yaşayan tüm hayvanlar saygı görme hakkını da ellerinde bulundururlar. İnsanların hayvan türlerini yok etme ya da onlara zarar verme hakkı yoktur. Hayvanların haklarını ihlal ederek onları sömüremez. Sokak hayvanlarının korunma, bakılma ve gözetilme hakları vardır.

İnsanlar hayvanlara merhamet göstermek zorundadır. Hiçbir hayvan türüne karşı acımasız eylemlerde bulunamazlar. Sokak hayvanlarından rahatsızlık duymak gibi afaki gerekçeler ile hayvanların öldürülmesi ya da eziyet edilmesi kesinlikle kabul göremez.

Sokak Hayvanları

Tüm hayvanlar kendi doğal yaşam alanında yaşama ve dolaşma özgürlüğüne sahiptir. Hiçkimse bu haklarını ellerinden alamaz. Eğitmek amacı ile dahi özgürlüklerinden alıkonamazlar. Kısırlaştırılmak üzere yaşam alanlarından uzaklaştırılan sokak hayvanları, işlem sonrası tekrar aynı yere bırakılmak zorundadır.

Hayvanlar, kendi türlerinin özelliklerine göre uyum içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir. Hayvanlar doğalarına aykırı hiçbir davranışı sergilemek zorunda bırakılamaz.

Sokak hayvanları diğer her hayvan gibi kendi ömür uzunluğu kadar yaşama hakkına sahiptir. Hiçbir hayvan önce sahiplenilip, sonra aşağılık bir şekilde sokakta ölüme terk edilemez. İnsanlar hayati bir mesele söz konusu olmaksızın sokak hayvanlarının yaşam haklarını ellerinden alamazlar. Hayvanların öldürülmesini gerekli kılan durumlarda, ölüm ani ve acı çektirmeden olmalıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Evde Evcil Hayvan Besleme Hukuku

Sokak hayvanları, belediye veterinerleri tarafından kontrol edilmeli ve sağlık taramaları yapılmalıdır. Ayrıca hayvanların en temel haklarından biri olan sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecek her türlü davranıştan kaçınılmalıdır.

Sokak Hayvanlarının Beslenmesi

Sokaklarda kaderine terk edilen hayvanlar, beslenme hakkına sahiptir. Gönüllü ekipler kurularak ve belediye çalışmaları yürütülerek hayvanlar için besin sağlanmalıdır.

Sokak hayvanları her hayvan türünde olduğu gibi onurlu yaşama hakkına sahiptir. Doğalarına aykırı davranış sergilemelerini bekleme onurlarına aykırıdır.

Sokak hayvanları toplu bir şekilde zehirleme ya da ölümlerine sebep olacak davranışlar sergilemek soykırımdır ve büyük bir suçtur.

Tıpkı evcil hayvanlarda olduğu gibi sokak hayvanlarının da hakları yasalar ile koruma altına alınmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın