HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Kurilian Bobtail

Kurilian Bobtail

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
30 0
Kurilian Bobtail

Kurilian Bobtail Özellikleri ve Bakımı

Yarı uzun tüylü kedi ırkları arasında popüler olan Kurilian Bobtail vahşi görünümü ve kısa ponpon kuyruğu ile tanınır. Rus kedi ırklarından biri olan Kurilian Bobtail karakteri ve kısa kuyruğu ile pek çok kedi türünden farklıdır.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Kurilian Bobtail, Rusya’nın vahşi yaşamı, yemyeşil dağları ve saklı plajlarıyla ünlü Kamçatka Yarımadası ve Sahalin Adası kökenli bir Rus kedi cinsidir. Dengeli bir karaktere ve girişken kişiliğe sahip olan Kurilian Bobtail hiçbir insanın müdahalesi olmadan ortaya çıkmış türde bir kedidir. Onu benzersiz kılan karakteristik özelliklerinden en önemlisi kısa ponpon kuyruğudur. Kurilian Bobtail dünyadaki çoğu kedi yetiştiricisi arasında oldukça meşhurdur.

Kurilian Bobtail, her ortama çok iyi bir şekilde uyum sağlayabilen, zeki ve dolayısıyla kolay eğitilebilen bir kedidir. Bu özelliği onu neredeyse her aile tipi için mükemmel bir evcil kedi yapar.

Çok ılımlı bir kedi cinsidir ancak onu ilk defa görenlerin vahşi bir kedi türü olduğu yanılgısına düşürebiliyor. Üstelik akıllı ve meraklı olan bu cins sosyal bir kişiliğe sahiptir. Dolayısıyla dışa dönüktür ve oyun oynamayı sever. İnsanlarla bir arada olmaktan sıkılmaz ve çocuklarla aynı zamanda diğer cins kedilerle anlaşabilme eğilimine sahiptir. Kalabalık aileler için tercih edilebilecek bir türdür.

Her gününü aktif bir şekilde oyuncaklarıyla oynayarak geçirir. Akşamüzeri eve gelen aile üyeleriyle de zaman geçirmekten keyif alır. Tam bir etkileşim kedisi diyebileceğimiz bu cins, eve gelen yabancıları tanımaya çalışır. Bu da aslında onun yüksek zekasını göstermiş olur. Son derece akıllı ve meraklı oyuncaklarla oynamak onun vazgeçilmez günlük rutinidir.

Kurilian Bobtail, atalarından kalan doğal bir avlanma içgüdüsü nedeniyle, bulunduğu ortamda akvaryum balıkları ve hamster gibi küçük evcil hayvanların olmamalıdır.

En sevdiği kişiyle yakın temas halinde olmayı çok seven bu cins birlikte yatmaktan bile keyif alır. Kendisiyle sürekli ilgilenen kişiye karşılığında tüm sevecenliğini cömertçe verecektir.

Ailenin her üyesiyle iyi anlaşsa da sahibi olarak kendine seçtiği bir kişi ile daha çok vakit geçirir. Bekarlar için uygun bir kedi cinsi olsa da Kurulian Bobtail kedisi yalnız kalmaya tahammül edemez ve genellikle ilgi ve oyun bekler. Evde kedinize arkadaş olacak ikinci bir kedi düşünülebilir veya onu meşgul edecek interaktif oyuncaklar bulundurulabilir.

Şahane mizacı ve benzersiz ponpon kuyruğu ile evinizin yıllarca vazgeçilemeyen üyesi olmaya aday bir kedi türüdür.

Kurilian Bobtail

Tarih

Kurilian Bobtail, doğal seçilim yoluyla gelişmiş bir kedi cinsidir. Rusya’nın zengin vahşi yaşama sahip Kamçatka Yarımadası ve Sahalin Adası’na özgü olan bu türün en az 200 yıldır var olduğu söylenir.

Kurilian Bobtail cinsinin kendine özgü kısa bir kuyruğu ile aynı kuyruk yapısına benzer Japon Bobtail kedisini andırmaktadır. Ancak iki ırkın günümüzdeki farklı görünümleri söz konusu ilişkinin olmayacağını açıkça gösterir.

1900’lü yılların ortalarında Kuril adalarını keşfe çıkan Rus askeri personellerin dikkatini çeken bu tür, adaların dışına çıkarılmaya başlanmıştı. 20. yüzyılın ortalarından beri de Rusya genelinde ünü artarak devam etti ve sayıları arttırılmak için üreme çalışmaları başlatıldı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tonkinese

Muhteşem avlanma becerileri sayesinde Rusların sevgisini kazanan kısa kuyruklu Kurilian Bobtail kedileri Avrupa’ya yayılmış ve burada da popülerlik kazanmıştı. Kurilian Bobtail cinsi, bugün başta Rusya olmak üzere Avrupa’da fazlasıyla vardır. Kuzey Amerika’da ise nüfusu sadece 200’dür. Bunun sebebi, diğer türler kadar çok yavru üretmemeleridir. Kurilian Bobtail dişi kedileri her yıl sadece bir tane yavru dünyaya getirmektedir.

Irk, 2002 yılından beri uluslararası kedi gösterilerinde boy göstermeye başladı. 2012 senesinde TICA tarafından şampiyonluk statüsü aldı. Bununla birlikte, Kedi Kayıtları Federasyonu (FIFe), Uluslararası Kedi Derneği (TICA), Kedi Meraklıları Federasyonu (CFA), Kanada Kedi Derneği (CCA-AFC) ve Dünya Kedi Vakfı (WCF) tarafından da tanınmaktadır.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Kurilian Bobtail, atletik ve dengeli,iri ve kaslı vücut yapısına sahiptir. Göğüs kısmı geniştir. Hafif kavisli sırtı ile 7 kiloya varan ağırlığı vardır.Erkekler dişilerden daha büyük,iri ve daha güçlüdür.

Kafa

Kurilian Bobtail kedisinin yuvarlak hatlara sahip büyük bir kafası vardır. Elmacık kemikleri hafif dışa çıkıktır. Profilden bakıldığında yüzündeki hafif sivrilik kafaya kama şekli verir. Sık ve güçlü çenesi, tek tük sayılabilen bıyıkları vardır.

Kulaklar

Kulaklar orta büyüklükte, tabanda geniş başlayıp uçlara doğru hafifçe sivrilerek son bulur. Kulak içlerinde tüylenmeler vardır. İki kulak arası mesafe yaklaşık 1,5 kulak genişliğinde olup kulaklar dik ve dışa açık yapıdadır. Bu da onlara her zaman uyanık bir görünüm verir.

Gözler

Gözler geniş ve büyük olup genelde sarı ve yeşil çoğunlukta olsa da tüm göz renkleri kabul edilebilirdir İki göz arası mesafe ise yaklaşık bir göz genişliği kadardır. Aynı zamanda, gözleri kürküyle mükemmel bir uyum içerisindedir.

Bacaklar ve Ayaklar

Son derece kaslı ve dolayısıyla güçlü bacakları vardır. Orta uzunlukta bir bacak yapısına sahip olup, arka bacaklar ön bacaklardan daha uzun ve patileri yuvarlaktır. Parmaklarının arasında tek tük tüyler görülebilir.

Kuyruk

Kurilian Bobtail kedisinin en belirgin fiziksel özelliği, kısa kuyruğudur. Aşırı kısa olmasa da kuyrukları bu cins için bir sorun teşkil etmez.2 ila 10 omurdan oluşan kuyrukları kabarık bir ponpona benzer

Tüy

Bu cins, yarı uzunlukta olan tüyleri yumuşak ve ipeksidir. Boyunda tüy uzunluğu gövdeye kıyasla biraz daha uzundur ve hafif yelesi vardır. Bakımı kolaydır ve haftalık ince uçlu bir fırça ile haftalık bakımı yapılabilir.

Renk

En temel renk beyaz ile krem rengi karışımı olup aynı zamanda gri, gümüş tonlar, düz, tekir ve beyazın olduğu herhangi bir renk ve desenler görülebilmektedir.

Bakım

Kurilian Bobtail cinsi bir kedinin beslenmesi dengeli ve doğala yakın bir beslenme olmalıdır. Ana bileşeni gerçek et ve balık içeren Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital markaların yaş ve kuru mamalarıyla besleyebilirsiniz.

Yavru ve yetişkin kediler için formüle edilmiş yüksek kaliteli bir diyet ile beslenmesi sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Dolayısıyla, birinci sınıf mama tercihinde bulunmaya dikkat etmeliyiz. Bu cinsin yetiştiricileri, düşük kaliteli ürünlerin bu kedilere verilmesini önermemektedir.

Her kedi gibi Kurilian Bobtail türü de obeziteye aşırı yatkın olduğu için sağlıklı bir kiloda tutmak gerekmektedir. Ölçülü porsiyonlar vermeye özen gösteriniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın