HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Laperm Kedi Cinsi

Laperm Kedi Cinsi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 9 dk okuma süresi
36 0
LaPerm Kedileri

Laperm Kedi Cinsi Bakımı ve Özellikleri

Laperm Kedi Cinsi Hem uzun hem de kısa kısa tüylü kediler sınıfında yer alan Laperm’ler, doğal bir mutasyon sonucu oluşan kıvırcık tüyleriyle birçok renk ve desende olabilirler. Orta boyda bir kedi cinsi olan Laperm Kedi Cinsi, dengeli vücut yapısına sahiptirler. İki ila üç yıl içerisinde tam olgunluğa ulaşan bu kediler çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla olan dostluklarının yanı sıra sahiplerine karşı olan sevgileriyle de evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerin ilgi odağı olurlar.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Aşırı talepkar ve sahiplerine karşı yapış yapış olmayan Laperm Kedi Cinsi sevecen ve sıcakkanlı kedilerdir. Sahipleriyle vakit geçirip, onlarla oyunlar oynamaktan zevk alırlar. Ev yaşamına çok çabuk bir şekilde uyum sağlayabilen Laperm’ler her gün düzenli bir şekilde sahiplerinden ve ev ahalisi tarafından ilgi ve sevgi gördükleri sürece onlarla çok yakın bir bağ kurarlar.

Son derece çevik ve atletik olan bu kediler iyi birer avcıdırlar ve bu içgüdüleri gereği kovalamaca oyunlarını çok severler. Kedi nanesi içeren fare oyuncaklarıyla günün her anı oynayabilirler. Sahipleriyle hiç yorulmadan saatlerce oyun oynayabilir ve günün sonunda sahiplerinin kucağına kıvrılarak okşanmaktan geri kalmazlar.

Laperm Kedi Cinsi meraklı bir ırktır. İster ev temizliği olsun, ister akşam yemeği hazırlamak olsun her işe burunlarını sokmak isterler.

Onları diğer birçok ırktan ayrışmalarına neden olan nokta oyunlarını bitirir bitirmez yorgunluklarını kendi yuvalarında değil de sahiplerinin kucağında gideriyor olmalarıdır. Bu davranışları sahiplerine karşı olan sevgilerinden kaynaklanmaktadır.

Laperm kedileri aşırı sesli değillerdir. Yalnızca beslenme ve su gibi ihtiyaçları söz konusu olduğunda miyavlamaya başlar ve sahiplerine taleplerini belli etmeye çalışırlar.Günün sonunda ise sahiplerinin kucağında vakit geçirip, yatmadan önce onlarla kısa bir sohbet etmeyi de ihmal etmezler.

Dış görünüş olarak oldukça sevimli bir görünüme sahip olan Laperm Kedi Cinsi kıvırcık tüyleri onları pek çok ırktan ayırır.Tam bir evcil kedi özelliklerine sahip olan Laperm’ler, çocuklardan yaşlılara kadar herkesle iyi geçinip hiç sorun yaratmayacaklardır.

Laperm Kedi Cinsi

Tarih

Anavatanında (ABD) “Dalles Laperm” olarak da anılan Laperm Kedi Cinsi oldukça yeni sayılabilecek bir kedi türüdür. 1980’lerde tanınmaya başlayan Laperm’lerin hikayesi, ABD’nin Oregon eyaletinde bir kiraz bahçesine başladı. 1982 yılının Mart ayının başlarında, Speedy adında sıradan bir kahverengi Tekir kedisinin altı tane kedi doğurduğunu gören Linda ve Richard Koehl çifti, yavru kedilerden birinin diğer beş yavru kediden farklı olduğunu gördüler. Bu fark, diğer beş kardeşten ayrı olarak vücudunun tamamen tüysüz oluşuydu. Aynı zamanda bu tüysüz doğan kedi diğer kardeşlerinden oldukça küçüktü ve büyük kulakları ve uzunca bir vücudu vardı.

Doğumun üzerinden geçen yaklaşık 2 aylık bir sürenin ardından tüysüz doğan yavru kedi kıvırcık formda tüylenmeye başlamıştı. Büyüdükçe de yumuşak ve dalgalı bir kürk yapısına büründü. Bunun üzerine Linda Koehl bu cinse “Kıvırcık” ismini verdi.

Kıvırcık isimli kedi büyüdükçe adı gibi kıvırcık olan tüyleri daha da uzamış ve adeta bir pamuk topuna dönmüştü. Yalnızca kürkü ile benzersiz olmayan bu kedi aynı zamanda tatlı, nazik ve uysal bir kişiliğe de sahipti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ragdoll Kedisi

Koehl çifti Kıvırcığı çiftleştirerek yeni yavru kedilerin doğmasına öncü oldular ve doğan yavru kedilerden bazıları anneleri gibi kıvırcık tüylü olarak büyümeye başladılar.

1992’de, Koehl çifti bu benzersiz kedileri hakkında profesyonel katılımcıların ve jüri üyelerinin ne söyleyeceğini öğrenmek için onu Oregon’daki bir gösteriye (CFA) götürdüler. Gösteriye kaydolmak için bir cins ismi gerekliydi ve çift kediyi Laperm adıyla kaydetti. Jüri ve katılımcılar ilgiyle yaklaşıp ve onun bilinmeyen bir cins olduğunu dolayısıyla da korunması gerektiğini söylemişlerdi. Bu nedenle Koehl çifti kolları sıvamış bir üreme programı geliştirerek Laperm’in tüm dünyada tanınması için uzun bir çalışmanın ilk adımını atmışlardı.

Bugün iseLaperm Kedi Cinsi en büyük üç Kuzey Amerika kedi soyağacı araştırma merkezi olan ACFA, CFA ve TICA başta olmak üzere Avrupa’da ve dünyanın diğer kıtalarında kedi meraklısı milyonlarca insanın tanıdığı bir kedi olmuştur.

Fiziksel Özellikleri

Vücut

Laperm Kedi Cinsi r orta büyüklükte olup ve 3 ila 4,5 kilogram ağırlığındadır. Kalçaları omuz kısımlarından biraz daha yüksektedir ve düzenli beslendikleri takdirde erkek Laperm’ler dişilerden biraz daha büyük olma eğilimi gösterirler. Genel olarak ince kemikli olsa da güçlü ve zarif bacaklara sahiptirler.Son derece atiktirler.

Kafa

Laperm Kedi Cinsi kafa yapıları hafif kama şeklindedir ve bıyık yastıkları uzun, kıvırcık yapıdadır.Yuvarlak hatlara sahip ağız kısımları orta ila uzun bıyık tutamlarıyla örtülüdür. Çeneleri güçlü ve sağlamdır. İki göz arası burun ucuna doğru hafif bir eğim görülür.

Kulaklar

Laperm Kedi Cinsi , orta ila büyük boy arasında kulaklara sahiptirler. Kulaklar geniştir ama uçlara doğru hafif sivrilir. Kulak içlerinde tüylenme yoktur ama kulak dışında az da olsa tüylenme görülür.

Laperm Kedi Cinsi

Gözler

Laperm Kedi Cinsi gözleri orta büyüklükte olup badem şeklini andırır.İki göz arası mesafe diğer birçok kediye göre biraz daha açıktır.Laperm cinsi kedilerin göz renkleri genellikle bakır, altın, sarı, yeşil ve mavi olabilir. Bununla birlikte gözleri tek renk de olabilir. Tüy renkleri ile göz renkleri arasında ise bir ilişki yoktur.

Bacaklar ve Ayaklar

Orta uzunlukta ve ince olan bacakları vücut uzunluğuna uyacak şekildedir. Ön bacaklar arka bacaklardan hafif kısa olabilmektedir. Patiler yuvarlaktır ve önde beş, arkada ise dört parmakları vardır.

Kuyruk

Vücutla orantılı olarak tabandan uca doğru sivrilen kuyrukları tıpkı gövdeleri gibi benzersizdir. Kıvırcık tüylenme kuyrukta daha bir yoğundur.

Tüy

Tüyler, Laperm kedilerinin en ayırt edici özelliklerinden biridir. Yavru Laperm kediler tüysüz ve neredeyse kel olarak doğsalar da, büyüdükçe kıvırcık tüylerle kaplanırlar.Kısa tüylü Laperm kedilerinde tüyler yumuşak ve dalgalı iken, uzun tüylü Laperm kedilerde ise genellikle göğüs çevresinde ve boyun altında uzun bir yele şeklindedir.

Renk

Laperm kedileri genetik olarak neredeyse akla gelebilecek her renk ve desende bulunabilirler. Yine de çoğunlukla Patiska renklerinde görebiliriz.

Bakım

Laperm’ler aktif karakterleri onlara kilo almama noktasında avantaj sağlar. Yine de düzenli bir beslenme proğramlarının olması gerekir.İyi bir diyet ile birlikte kendilerini iyi hissetmeleri için mutlaka yüksek kaliteli, protein bakımından zengin mamalar tercih edilmelidir. Yaşına, sağlık durumuna ve ihtiyaç duyabileceği özel gereksinimlere bağlı olarak kaliteli mama seçimleri yapılmalıdır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın