HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Tekir Kedisi

Tekir Kedisi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 12 dk okuma süresi
45 1
Tekir Kedisi

Tekir Kedisi

Tekir Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tekir Kedisi melez tür olarak ortaya çıkmıştır. Sokak kedileri olarak da bilinir.Evcil hayvan olarakta sahiplenilebilinir.Genellikle sokaktaki besinlerle beslenmelerini karşılar.Asilikleri doğaları gereği başlarının çaresine bakabilmek içindir.Ancak ilgiyle yaklaşıldığında son derece uysallardır. Enerjileri her saat oyun oynamaya müsaittir. Orta boyutlara sahip olan bu kediler genellikle tek renk olmazlar .Kafa boyutları, diğer kedi türlerine göre daha ufak ve sivri bir görünüme sahiptir.

Kişilik & Karakter Özellikleri

Daha asi olan bu kediler diğer kedilere oranla daha çok hırçınlaşır.Savunma mekanizması olarak diğer kedilerle kavga edebilirler. Özgürlükleri konusunda bütün kedi familyasıyla çatışabilirler. Hatta ve hatta kendi türündekilere bile zaman zaman üstünlük kurmaya çalışarak onlarla kavga ederler. Yine aynı kediyi bu hırçınlıktan on saniye sizi izlerken bulabilirsiniz. Oyun canlısı olsalar da tehlikeli bir durum hissettiklerinde sessizleşirler. Tekir Kedisi kendine has hareketlerine kimi zaman anlam verilemeyebilir. Ev ortamına uyum sağlamaları da kolaydır.Yavru döneminden itibaren sizinle olursa, ilgilenildiğinde ilgilenildiğinde kurallara çabuk alışırlar.Tabi diğer kedi türlerine oranla eğitime açıklığı daha azdır.

İnsani özellikleri diğer kedilere oranla daha kuvvetli olan bu kedilerin araştırmalara göre dişi olanlar erkeklerle, erkek olanların da dişi sahiplerle daha uyumlu oldukları görülmüştür.Tekir kediler dış dünyanın koşullarına daha iyi uyum sağlar.

Her şeyin yerini öğrenip benimsemek için eve ilk geldiği anda her tarafı gezip karıştırır.Sonrasında evi benimseyen Tekir, her şeyin yerini kolaylıkla öğrenir. Evin her köşesinde ne olduğunu bilir.Tabi evi benimsemesi özgür ruhunu geride bıraktığı anlamına da gelmez. Sıklıkla evden kaçabilir.Geri döndüğünde ise alıştığı düzene hiçbir şey yokmuş gibi devam edebilir. Gezme isteklerine ve meraklı hallerine alışmak gerekir. Bu halleri ve hareketli yapıları sebebiyle pencerelerden veya balkondan atlayıp ve zarar görebilirler. Bu gibi durumların önüne geçmek için gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

İşlevsel bir zekâya sahip olan Tekirler işlerine yarayan şeyleri benimser, huzurlarını kaçıracak durumları reddederler.Kedilerin hassas burun yapısı olduğu herkes tarafından bilinse de, Tekir kedilerde bu durum biraz daha farklıdır.Dışarda başka bir kediyi sevip geldiyseniz kediniz size günlerce küs davranabilir ya da hırçınlaşabilir. Her Tekir’in zekâ türü ve seviyesi birbirinden farklıdır.Tuvalet eğitimini, yeme eğitimini öğrenen bir kedi başka konuda inat edebilir.

Tekir Kedisi çok yorgun olsalar dahi her daim oyun oynamaya hazır, yaramazlık peşinde bir canlıdır. İş hayatlarında yoğun ve de günlük telaşları fazla olan kişilerin bu kedileri sahiplenmesi önerilmez. Çünkü Tekirler, küçük bir çocuk gibi onunla uzun süre ilgilenmediğinizde değişik hareketler sergileyebilir.

Tekir Kedisi Saklanma konusunda üstün yetenekleri ile bilinirler. Eğer ortalarda yoksa deterjan kabının içine, dolabın çekmecesinin küçük yerinde görebildiğiniz zamanlar olabilir. Oyuncu kimlikleri asil duruşları gibi hiçbir zaman değişmez. Sudan hoşlanmasalar da aslında patilerini suya sokmayı severler.Avcı içgüdüleri sebebiyle hareket eden bir nesne veya hayvan gördüklerinde yakalamak üzerine hamleler yaparlar.

Tekir Kedisi

Tarih

Sokak kedisi olarak ifade edilen Tekir kediler, Antik çağlardan itibaren tarih kitaplarında yer alır. Afrika Vahşi Kedisi ve Avrupa Vahşi Kedisinin çiftleşmesinden türediği düşünülmektedir. Antik çağlara kadar uzanan bu bulgular için kesin bilgi diyemeyiz.Vahşi yaşamdan türediği iddia edilen Tekir, kedi ırkının soylu üyesi aslan ve kaplanlara benzerliği ile de dikkat çeker. Net bir bilgi bulunmasa da özellikle vaşak türüyle olan benzerliği ve asi yapısı bunları doğrular niteliktedir. Kıtadan kıtaya hatta bölgeden bölgeye bile tüy uzunlukları,parlaklıkları ve renkleri değişim göstermektedir.

Geçmiş çağlara bakıldığında Tekir Kedisi, Yakın Doğu civarında Bereketli Hilal olarak adlandırılan bölgede evcilleştirildiği düşünülmektedir. Çin’deki fosil tarihine bakıldığında da bundan tam 5000 yıl öncesi gömülerde de kedilerin insanlarla birlikte gömüldüğü bulunmuştur.Kedilerin insanlarla olan kuvvetli bağları çok uzun yıllara dayandığı da yapılan kazılarda, araştırmalarda sıklıkla görülür. Duvar yazıları ve resimlerde ise sıklıkla kullanılan motiflerin başında kedi figürleri yer almaktadır. Antik çağda ise uğurlu kabul edilmişlerdir. Kendine has tavırlarıyla her dönem yaşamın bir parçası olmuştur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Norveç Orman Kedisi

Din tarihinde de Tekir kediden bahsedilir. Hangi renk ve desende olursa olsun Tekir’in alnında ‘M’ harfi oluşumu görülür. Bu harfin iki semavi dinde de farklı bir yeri vardır. İslam dinine göre Hz. Muhammed’in bir kediyi sevdiği ve alnını okşadığı için M harfi olduğu düşünülmektedir. Diğer yandan Hristiyanlıkta ise Hz. İsa bebekken çok üşüdüğü için Tekir bir kedinin onu ısıttığı Hz. Meryem’in kediyi okşamasıyla da bu harfin oluştuğu düşünülür. Bu inanışların dışında bilimsel veride bunun nedeni bilinmez.

Yıllarca araştırılan Tekir Kedisi genomları ve kromozomları sonucunda ve ulaşılan bilgi sadece melez bir ırk olduğudur. Tekir olarak isimlendirmesi kürk deseni olarak kaplana benzediği için kaplanın köken ismi olan tigrisin dönüşümünden gelmektedir. Türk topraklarında Tekir’den bahsedilen ilk kaynağın Ahmet Vefik Paşa’nın Lugat-ı Osmani eseri olduğu görülür. Bu eserin 1876 yılında yazıldığı düşünülse de Tekirlerin Türk toplumunda bundan daha eski bir süreçte yaşamaya başladığı düşünülür.

Tekir Kedisi davranış özellikleri bakımından incelemeleri neticesinde Tekirlerin sıcağı çok sevmesinin nedeninin Afrika soyuna, asi ve umursamaz tavırlarının ise daha çok melez kabul edilen Avrupa’dan geldiği söylenir. Bütün bu bilgiler varsayım dâhilinde oluşturulsa da Tekirlerin atalarının büyük kedi soyu olduğu en net bilinen gerçektir. Fiziksel benzerlikler de bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Tekir Kedisi
Tekir Kedisi Fiziksel Nitelikler

Vücut

Tekir kedilerin tüy yapısı uzun ya da kısa olabilir. Desenlerin türlerine göre; Uskumru, Benekli, Alacalı, Klasik, Sarman isimleriyle adlandırılır.Bu kedilerin türü 50’yi geçkin sayıdadır. Vücutları esnek ,ağırlıkları 2 ila 8 kg arasında değişiklik gösterir. Dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Ön patilerinde 5’er, arka patilerinde ise 4’er tane olmak üzere toplamda 18 tane parmağı vardır.

Kafa

Kafa yapıları her türünde bire bir aynı olsa da dişi ve erkek olarak değişiklik gösterir. Dişilerin kafa yapısı daha küçük olurken erkek Tekir kedinin kafa yapısı daha büyüktür. Orantısal olarak yüz bölgesi küçük yapıda ve burunları da diğer kedi türlere göre daha küçüktür.

Kulaklar

Kavisli v şeklinde olan kulaklar kıkırdaksız bir yapıdadadır. Her bir Tekir türünün kulakları farklı olsa da aslında benzer görünüme sahiptir.Çok keskin duyma gücü vardır.

Gözler

Uzak mesafeli görüş açıları vardır. Gözleri farklı şekillerde olsa da genellikle bal rengi ve yeşil gözlü olurlar.

 

Bacaklar ve Ayaklar

Dayanıklı bacak yapıları vardır. Aynı zamanda çok esnektirler. Zıplama yetenekleri üst seviyede olan Tekirlerin kemik yapısı gelişkin ve daha sistemseldir. Arka ve ön patilerinden terledikleri bilinmektedir.

Kuyruk

Tekir Kedisi sevilmek istediklerinde kuyrukları ila bacaklara dokunurlar.Kuyrukları orta uzunluktadır. Gövdeye göre daha tüylü olan kuyrukları vardır.Türlerine göre değişiklik gösterebilir.

Tüy

Tekir Kedisi Yasadıkları coğrafyanın iklimine göre değişen tüy durumları vardır. Daha sıcak iklimlerde daha az ve daha kısa tüyleri olduğu görülürken, daha soğuk iklimlerde uzun ve kalın tüylere sahip oldukları tespit edilmiştir. Bir nevi kamuflaj olan tüylerin işlevsel yöne göre çeşitlendiği düşünülür.

Renk

Alacalı bir renk yapısına sahip olan bu Tekir Kedisi kürk renk ve desenlerine göre isimlendirilir. Genellikle siyah, beyaz ve gri renkte olurlar.

Bakım

Diğer kediler gibi etçil yapıda olan bu kediler her gün etle beslenilmese bile protein ağırlıklı beslemek yapılarını daha güçlü hale getirecektir. Evcil olan kediler pişmiş yemekleri çok sevmeseler de, alışkanlık yaparlarsa pişmiş balık ve etle de beslenebilirler. Ustaca yeme yeteneklerine sahip oldukları için tavuk kemiklerini sıyırmada iyidirler. Bunun haricinde proteinli kuru mama ve kedi yaş mamasıyla da beslenebilirler. Ancak sürekli yaş mama vermek ishal gibi sorunlara yol açabilir. Hem yaşa hem de kiloya göre beslenme yapılmalıdır ki yetersiz beslenme durumlarında sağlık sorunları yaşaması kaçınılmazdır.İhtiyacından çok daha fazla besin alması obezite gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle veterinerin kilo ölçümüne göre plan yapılması uygun olacaktır.

tekir kedisi

Önemli Not: Burada sizlere Kedi Cinslerini temsil eden temel özelliklerden bahsediyoruz. Karşılaştığınız sorunlar için veya daha detaylı bir bilgiye ulaşmak için Veteriner Hekime gitmeniz, Kedinize daha sağlıklı bir yaşam sunmak için en doğru karardır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın