HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Lykoi

Lykoi

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
33 0
Lykoi

Lykoi Özellikleri ve Bakımı

Diğer isimleriyle “Kurt Adam” veya “Kurt Kedi” olarak da bilinen Lykoi, doğal bir mutasyon sonucu ortaya çıkmış kedi cinsidir. Herhangi bir insan müdahalesi olmadan, tesadüf eseri bir çiftleşme sonucu varolan bu kurt görünümlü kedicik zeki, enerjik, sevgi dolu ve sadık birer kucak kedisidir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Lykoi kedisini ilk defa gören hemen şaşkınlıklarını gizleyemez. Haksız da sayılmazlar. Farklı bir görünüme sahip olan Lykoi’ler kedi yetiştiricileri arasında “kurt kedi” olarak anılır

Lykoi benzersiz bir kedidir ve adından da anlaşılacağı üzre nadirdir. Doğal bir çiftleşme sonucu ortaya çıkmış olan bu kediler, sıra dışı görünümlü, eğlenceli ve şaşırtıcı bir kedi türüdür. Kurt görünümü çoğunlukla gözleri, burnu ve ağzı çevreleyen hafif cilt lekelerinden dolayı denilebilir. Aynı zamanda tüyleri de bu görünüme katkıda bulunur.

Bu görünümleri onlara vahşi bir izlenim verse de tam asksine son derece arkadaş canlısı ve sevecendir. Lykoi, çocuklu bir aile için çok iyi bir dost olabilir. Her zaman oynamaya isteklidir ve oldukça da zeki olan Lykoi’ler problem çözme becerilerini kullanmalarına izin veren oyuncaklarla harika vakit geçirebilirler. Aynı zaman da yalnız başına da oyunlar oynayabileceği gibi, evin diğer bireyleriyle de oynamaktan oldukça memnun olur.

Yabancılar gelince, Lykoi kedisi biraz çekingen davranabilir ancak bu çekingenlik bir süre sonra yerini samimi bir birlikteliğe bırakabilir. Lykoi, eve gelen yeni arkadaşlara ve yeni aile üyelerine çabuk alışırlar. Ama en sevdiği şeyleri paylaşmayı sevmez, korumacı bir tavır sergilerler. Bu davranışları ile de diğer kedilerden ayrılırlar.

Her kedi gibi, sevilmeyi ve insanlarla oyunlar oynamayı sevseler de her zaman kucak kedisi değildir. Sizinle vakit geçirdikten bir süre sonra bir şeyleri merak edip yerinden kalkar ve gider.

Lykoi’nin çocuklara ve diğer kedilere karşı korumacıdır. Evde her şeye göz kulak olmak ister. Tut-getir oyunu ve tuvalet eğitimini kolayca öğrenebilmektedir. Hatta oyun sırasında kendine has taktikler geliştirir. Bu da onun zekası sayesindedir.

Az da olsa yüksek enerjili bir kedi olan Lykoi, aktif bir evcil hayvandır. Daha önce de söylediğimiz gibi, genellikle bir kucakta oturmaktansa kendi yapılacaklar listesindeki işleri yapmayı tercih eder. Dolayısıyla ona bir tırmalama direği ve yükseğe çıkabilmesi için kedi ağacı almanız son derece doğru olacaktır.

Lykoi

Tarih

Lykoi kedisinin yeni bir ırk olma yolculuğu 2011 yılında başladı. Patti Thomas ve Johnny Gobble, ilk yavrularını üreterek cinsin oluşmasındaki ilk adımı gerçekleştirmiştir. Eşsiz görünümlü bu yavrular beraberinde yeni kedilerin üremesinde de önemli rol oynamıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Chantilly

Lykoi, Uluslararası Kedi Birliği (TIKA) tarafından resmi olarak kabul görmüş ve 2016’da tam şampiyonluk statüsü verilmişti.

Günümüzde ise Gobble ailesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer ülkelerdeki yetiştiricilerin yardımıyla bu cinsin üreme programını sürdürmektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Küçük ila orta boy olan bu kedilerin erkek olanları dişiden biraz daha büyüktür. Kuyruğu vücudundan daha kısadır ve bacakları vücut ölçülerine göre orantılıdır.

Kafa

Kama görünümlü bir kafa yapısına sahiptir. Badem şeklindeki büyük gözleri ve dik kulakları ona uyanık bir izlenim katar. Göz çevresi, burun, ağız ve kulaklarının arkası tüysüz olan bu kedilerin alın kısmında ise hafif tüylenmeler görülebilir.

Kulaklar

Uzun, sivri kulakları onlara her zaman dik ve açık görünüm verir. Kulak içlerinde tüylenme vardır ve arkası ise tamamıyla tüysüzdür.

Gözler

Lykoi’nin gözleri iri, yuvarlak şeklinde olup göz çevresi tüysüzdür. Renkleri sarı, yeşil veya kehribar renkte parlar.

Lykoi
Bacaklar ve Ayaklar

Uzun, ince bacakları vücudunun uzunluğuna orantılıdır. Bacakları da vücudunun diğer bazı kısımları gibi tüysüz olup patileri oval ve belirgin genişliktedir.

Kuyruk

Kuyruğu, vücuduna oranla daha kısa olup tabanda kalın, uçlara doğru sivrilerek son bulur. Sırt kısmındaki hafif tüylenme kuyrukta da devam eder ama tüylü bir kuyruğa sahip olduğu da söyleyemez.

Tüy

Kısmen veya tamamen tüysüz bir kedi türüdür. Tüylü Lykoi kedisi beyaz-gümüş renklerine sahiptir. Yeni doğan kedilerde iki hafta sonra tüy kaybı başlar ve sonrasında tüylerde tekrardan bir büyüme başlar .Görünüm olarak sert gibi dursa da çok yumuşak ve ipek gibi tüyleri vardır.

Renk

Yavru Lykoi kedisi siyah ve abanoz tonlarında, yetişkin kediler ise beyaz-gümüş renk tonuna sahiptirler. Kürkünde desenlere rastlanılmaz, tek renklidir.

 

Bakım

Bilmeniz gereken ilk şey, tüm kedilerin etobur olduğudur. Hayatta kalıp gelişebilmesi için beslenmesinin et olması gerektiği anlamına gelir. Protein bakımından zengin, yüksek kaliteli hayvansal gıda içerikli Pro Plan, Royal Canin, N&D, Whiskas, LaVital gibi markaların kedi mamalarını tercih edebilirsiniz. Aşırı beslenme sonucu diğer pek çok kedinin de olduğu obezite sorunu Lykoi kedisinde de görülebilir. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmelidir. Egzersizleri unutulmamalıdır. Mama kabının yanında her zaman temiz bir kap taze su bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın