HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Mikroçip Nedir? Nasıl Çalışır?

Mikroçip Nedir? Nasıl Çalışır?

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
40 0
Mikrocip nedir nasil calisir

Mikroçipin Özellikleri

Genellikle kedi ve köpek gibi evcillerin kaybolması veya evden kaçması sahiplerinin en çok korkutan durumlardan biridir. Mikroçip bu duruma engel olmak için üretilmiş ve her hayvana ayrı bir kimlik tanımlayan, küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde bir aygıttır. Sizlere mikroçip nedir, hayvanlarınıza nasıl enjekte edilir, neden uygulanmak gerekir, mikroçip ne işe yarar, nasıl bir yapıya sahiptir, uygulama zorunlu mudur, uygulama fiyatı ne kadardır ve mikroçip nasıl çalışır gibi soruları cevaplamaya çalışacağım. Evcil bir hayvana sahipseniz ya da hayvan sever biriyseniz bu konuda bilgi sahibi olmalısınız.

Mikroçip Nedir?

JackKilby ve Robert Noys tarafından ortaya çıkarılan mikroçip, bilgisayar belleği için kullanılan bir mantık bileşenidir. Bu makalede ele aldığımız pet mikroçip ise günümüzdeki teknoloji sayesinde, hayvanların kimlik sahibi olmasını sağlayan bir sistemdir. Her hayvana uygulanmakta olan mikroçip, birbirinden farklı bir kimlik numarası taşır. Böylece kaybolan veya çalınan hayvan diğerleriyle karışmadan kolaylıkla bulunur.

Mikroçipin özellikleri bununla da sınırlı değildir. Bu cihazın veri tabanına evcil hayvanlarınızın bilgilerinin yanı sıra sizin de telefon, adres gibi gerekli bilgileriniz kaydedilir. Böylelikle kaybolan  dostunuzu bulan kişi size ulaşabilir. Barınaklar, belediyeler ve veteriner kliniklerinde bulunan sistem sayesinde mikroçipleri tarama imkanı bulabilirsiniz.

Mikroçip Ne İşe Yarar?

İstatistiklere bakıldığında üç evcil hayvandan birinin hayatı boyunca mutlaka kaybolduğu görünüyor. Kaybolan bu hayvanların bulunması ve ailelerine kavuşması köpeklerde %22 kedilerde ise  %13’dür. Kaybolan veya kaçan, ev ortamına alışkın hayvanların sahiplerine biran önce kavuşması açısından mikroçip hayati bir önem taşır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvanların tek sorunu kaybolmaları ya da kaçmaları değil. Bakımında zorlanan evcil hayvan sahipleri can dostlarını sokağa terk edebiliyor. Mikroçip uygulamasını zorunlu hale getiren yeni yasa sayesinde can dostlarını sokağa terk etmek isteyen insanlar bir kez daha düşünecek. Çünkü çip sayesinde hayvanın sahibi bulunacak ve yüksek cezalara maruz kalacak. Sokağa terkedilen hayvan ise barınağa teslim edilecek veya yeniden sahiplendirilecek.

Kaybolan hayvanların bulunması ve sokağa bırakılan hayvanların tespiti için kullanılan mikroçipin işe yaradığı başka bir alan daha vardır. Veteriner kliniği ziyaretlerinde mikroçip taraması yapılarak hayvanın önceden geçirmiş olduğu rahatsızlıklar, kliniği hangi tarihlerde ziyaret ettiği, aşıları ve sağlık durumu görüntülenebilir.

mikrocip nedir

Mikroçipin Özellikleri

Mikroçiple ilgili detaylardan bahsettik. Bu aygıtın genel özelliklerini kısaca özetleyelim.

Acısızdır

Uygulanma sırasında hayvanların biraz huzursuzlanmasına neden olabilir. Ama mikroçip hareketsiz ve biyo uyumlu yapısıyla uzun vadede hayvanların canını acıtmaz.

Kalıcıdır

Mikroçip çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Uzun yıllar boyunca bozulmadan hayvanların vücudunda kalabilir.

Ucuzdur

Bu uygulamayı özel bir klinikte yaptırmak isterseniz fiyatı sizi zorlamaz.

Güvenilirdir

Sisteme kaydedilen bilgiler sizi yanıltmaz ve kaybolan dostunuza ulaşmak için mikroçip en garanti görülen yoldur.

Yasaldır

Devlet desteğine sahip olan mikroçip, yasaldır ve hayvan haklarını gözetir. Gerekli işlemler bakanlık aracılığıyla yürütülür ve takip edilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın