HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpeklerde Kısırlaştırma

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 4 dk okuma süresi
46 0
Kopeklerde Kisirlastirma

Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpeklerde kısırlaştırma başıboş sahipsiz köpek sayısının azaltılması ve minik dostlarımızın sağlıkları ile alakalı tehlikelerin azaltılması amaçlı alınacak en önemli tedbirlerin biridir. Kısırlaştırma köpeğin cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Erkek köpeklerde kısırlaştırma işlemi “kastrasyon” olarak isimlendirilir ve operasyon sırasında testisler alınır. Dişi köpeklerde ise “sterilizasyon” olarak isimlendirilir ve operasyonda yumurtalıklar ve rahim vücut dışarısına çıkarılır.Kısaca köpeklerin üremesi  engellenir. Ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısırlaştırma köpeklerin üremesini fizyolojik olarak engellemektedir. Erkek köpeklerde testisler alınır ve testosteron hormonu salınımı engellenir, dişi köpeklerde ise kısırlaştırma yöntemi ile yumurtalık ve rahim alınarak gebelik durumu fiziksel olarak engellenir. Bu işlem cerrahi bir işlemdir ve anestezi yapılması gerektiğinden kısırlaştırma öncesi köpeklerde dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

Kısırlaştırma öncesi veterinerler sağlıklı bir operasyon için köpeklerin tüm sağlık kontrollerini yapar. Bir takım testler yapılarak köpeğe yapılacak anestezinin bir risk oluşturup oluşturmayacağı anlaşılır ve bu testler sonucu karara varılır.

Köpeklerde kısırlaştırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler;

  • Kısırlaştırma Operasyonu öncesi tüm aşılamaların yapılmış olması gerekir.
  • Operasyondan 2 hafta önce parazit aşılarının tam yapıldığından emin olunmalıdır.
  • Operasyon öncesindeki 8 saat süresince yiyecek ve içecek verilmemelidir.
  • Operasyondan 6 saat önce hiçbir sıvı almamalıdır.
  • Kısırlaştırma Operasyonundan önce tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi gereklidir.

Kopeklerde Kısırlaştırma

Kısırlaştırılmış Köpeklerde Oluşan Değişimler

Kısırlaştırma işleminden sonraki kısımda tek bir şey değişmektedir, bu da köpeğinizin erkek üreme organları ile alakalı olabilecek tavırlarıdır. Köpeklerde kısırlaştırma işleminden sonra testosteron seviyesinde bir hayli düşüş meydana gelecektir, bu kaçınılmaz bir durum olarak da bilinmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayvanlar ve Çocuklar

Köpeğinizin kısırlaştırılmasını sağladınız. Köpeğiniz bundan sonra evin içine dışkısını yapmayacak. Sıcak olabilecek havalarda dişi bir köpek arama amacı ile dışarı çıkmayacak. Köpekler arasında yapılan kur vardır, köpeğiniz artık bunu da yapmayacak çünkü kur yapma hissini ona veren herhangi bir hormon bulunmayacak. Daha sakin bir köpek olacak, saldırganlığın yanından bile geçmeyecek, göreceksiniz.

Köpeğinizi en az 6 en çok 9 aylık olduğunda kısırlaştırmanız önemlidir çünkü cinsel bir seviyeye ulaştıklarında kısırlaştırılmaları zor olacaktır.

Kısırlaştırma ile alakalı soru işaretleriniz varsa muhakkak iyi bir veterinerden yardım isteyin, bu durumu sakın ertelemeyin. Yardım aldıktan sonra en doğru karara varacaksınız buna emin olun. Kısırlaştırma durumuna ilişkin olumlu ve olumsuz durumları düşünüp kararınızı emin bir şekilde ve doğru olarak vermelisiniz.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın