HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Oselo

Oselo

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
31 0
Oselo

Oselo Özellikleri ve Bakımı

Kökenleri Güney Amerika olan ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’ne kadar geniş bir coğrafyada görülebilen vahşi bir kedi cinsidir. Bu zarif ve muhteşem görünümlü kedi, normal bir ev kedisinin neredeyse iki katı büyüklüğündedir. İlk bakışta küçük bir leopar yavrusuna benzeyen Oselo’lar kürkündeki benzersiz desenleri ile kedi severlerin gönlünü fetheder.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Vahşi bir kedi türü olan Oselo kedisi, tropik orman, bataklıklar ve düz savana içerisinde veya çevresinde bitki örtüsünün yoğun olduğu bölgelerde yaşamayı sever. Diğer tüm kedi ırkları gibi etoburdur.Vahşi genlerinden dolayı günün neredeyse her dört saatinde bir hayvan avlayarak et ihtiyacını karşılamaktadır. Geyikler, yılanlar, kuşlar, yabani tavşanlar, kemirgenler ve balıklar dâhil Oselo kedisinin hepsiyle beslenebilir. Gündüzleri değil de gece takılmayı sever ve genellikle de geceleri avlanır.

Oselo kedisinin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu söyleyebilir. Ne yazık ki kürkleri için avlanırlar.Bununla beraber, yakalanıp egzotik bir evcil hayvan olarak ticareti yapılmaktaydı. Günümüzde ise Oselo kedilerinin ticareti yasaklanmış durumdadır.

Oselo kedisi birçok kedi sever ve profesyonel kedi yetiştiricisinin görünüşünden inanılmaz derecede etkilendiği harikulade bir canlıdır. Boyut olarak evcil kedilerden biraz daha büyüktür. Kürkü tamamıyla leoparınkine benzer.

Çok saldırgan bir kedi cinsidir. Hem bölgesindeki hakimiyetini korumak ve kollamak hem de günlük besin ihtiyacını karşılamak için sürekli savaş halindedir.Bu saldırgan davranışlar, zorlu yaşam koşullarına direnip ayakta kalmak için besin kaynaklarını bulma arayışında verdiği mücadelede ortaya çıkar ve çoğunlukla ölümle sonuçlanır. Çünkü doğada, ondan da güçlü canlılar da vardır.

Doğası gereği yalnızdır ve sadece geceleri ortaya çıkar. Gündüzleri ise uykuyla geçer.Her gece 1 ila 8 kilometre yol gidebilir ve yürüyüşü sırasında her üç-dört saatte bir avlanabilir.

Oselo

Tarih

Oselo kedileri benzersiz kürkleri nedeniyle geçmişte çok fazla bir şekilde avlanmaya maruz kaldılar. Neyse ki, günümüzde artık eskiye göre çok az insanın kürk giyiyor olması, onların da neslinin tükenmesinin az da olsa önüne geçmeye yardımcı oldu. 1982 yılından 1990 yılına kadar savunmasız bir kedilerdi. Daha sonra onları korumak için verilen mücadele ses getirdi ve avlanması yasaklanarak yok olma tehdidinin önüne geçildi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Oregon Rex

Bu kediler neredeyse evcil bir kedi boyutunda ve muhteşem desenlere sahip kürkleri nedeniyle, genellikle egzotik evcil hayvanlar olarak satılmaktadır. Bu kediye sahip olmak için binlerce dolar harcayan pek çok insanın olduğu söyleyebiliriz.Hatta bir zamanlar bazı dünyaca ünlü isimlerin de bir Oselo kedi sahibi olduğu bilinir. Mesela, Salvador Dali’nin kedisi Oselo cinsi bir kediydi.

Günümüzde gerçek sayılarının 1,5 ila 3 milyon olduğu ve sayılarının giderek arttığı düşünülmektedir.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Oselo kedisi, 7 ila 16 kg ağırlığında ve evcil kedilerden boyut olarak biraz daha büyük bir kedi sınıfında yer alır.

Kafa

Parlak gövdesini tamamlayan küçük bir kafaya sahiptir. Normal ev kedileri gibi dar bir çene hattı vardır. Burnu belirgindir.

Kulaklar

Bu kedinin kulakları küçük kafasına orantılı yuvarlak görünümlü bir yapıdadır ve kulak içlerinde tüylenme görülür. Kulaklarının arkası beyaz renktedir.

Oselo

Gözler

Gözleri belirgindir ve renkleri koyu yeşil, koyu kahverengi ve siyahtır. Karanlıkta daha rahat hareket etmesine yardımcı olacak çok iyi bir görüş duygusuna sahip gece hayvanıdır.

Bacaklar ve Ayaklar

İnce ve kaslı bacakları ile hızlı bir koşucu ve tırmanıcıdır. Hatta alçakta uçan kuşları da sıçrayarak yakalayabilme yeteneğine sahiptir. Patileri büyüklüğü ince bacaklarının altında kendini belli eder. Dolayısıyla pençeleri inanılmaz keskindir.

Kuyruk

26-45 santimetre uzunluğunda bir kuyruğa sahip olan Oselo’ların kuyruk tüyleri de vücudu gibi yoğundu ve kuyruğu siyah renk bantla sarılı şerit desenli bir görünüme sahiptir.

Tüy

Oselo kedisinin kürkü tıpkı bir leoparınkine benzer. Dağınık şekilli benekleri ve koyu kahverengi çizgileri vardır. Çizgiler, sarı/kahverengi bir renk üzerinde siyah renkler ile yayılma gösterir. Oselo kedilerinin renkleri habitatına göre değişir.Kürkünün temel rengi kurak alanlarda sarı-krem olmakla birlikte ormanlık alanlarda ise daha koyu sarı-kahverengidir.

Renk

Oselo’ların temel renkler beyaz ve sarıdır. Bununla birlikte kırmızımsı gri ve gri renk arasında değişen renk tonları da görülebilir. Göbek kısmı beyaz, kulakların arkası siyahtır.

Bakım

Oselo kedisi, etobur bir canlı olduğu için büyük porsiyonlar ile beslenir. Bunlar çoğunlukla küçük geyikler, kurbağalar, kemirgenler, kuşlar, kaplumbağalar ve balıklardır. Yüzüp ağaçlara tırmanabildiği için avını havada karada su da her yerde bulabilir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın