HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. American Keuda

American Keuda

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 7 dk okuma süresi
41 0
American Keuda
American Keuda
Bakım ihtyacı %0Zeka seviyesi%60
Dostluk %100Bağlılık %90
Enerji %90Oyunculuk %80
Miyavlama %80Uysallık %100

American Keuda

Kökeni Güney Amerika olan ve görünümüyle bir ‘Çita’yı andıran American Keuda cinsi kedilerin derileri esnektir ve bu kediler bacaklarını çok kolay bir şekilde hareket ettirebildiği için tıpkı bir çita gibi koşabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca bu türdeki kediler, diğer kedi cinslerinden farklı olarak koşma, zıplama, tırmanma gibi çeviklik gerektiren hareketlerde diğer cins kedilerden çok daha iyidir.

Bu tür 1980’li yıllarda keşfedilmiş ve atletik yapılarıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Çevikliğiyle ve esnekliğiyle ünlü bu kedi cinsinin dış görünüşü ise Mısır Mau kedilerine benzemektedir. Bu türler Mısır Mau cinsine göre küçüktür. American Keuda cinsi kedileri sahiplenerek evinizde beslemek istiyorsanız bu cins kedilerin atletik ve çok hareketli bir kedi olduğunun farkında olarak karar vermeli ve evinizi kedinizin hareketliliğini sağlayacak şekilde düzenlemelisiniz. Bu tür için evinize oyun alanı oluşturmanız evcil hayvanınızın konforu için çok önemli olacaktır.

American Keuda Genel Özellikleri

Kökenleri Güney Amerika olan bu türün genel özellikleri konusundan bahsetmek gerekirse, bu cins oldukça atletik bir kedidir ve tıpkı bir çita gibi koşabilir ve oldukça yükseğe zıplayabilir. Orta irilikte olan bu cins kediler yaklaşık beş kilodur. Çok hareketli olan bu kediler kapalı ve dar alanlardan hoşlanmazlar.

Bu cins kedilerin tüyleri her renk olsa da en çok çizgili olanlar ilgi çeker. Ayrıca Çizgili türler Çita yavrularını andırırlar. Kürkleri ince, tüyleri kısa ve çok yumuşaktır. Kulaklarının üstü sivridir ve gövdeleri incedir. Sahiplerine çok bağlılar ve sahiplerini kıskanabilirler. Diğer kedi cinslerinin aksine suyu çok severler ve yüzmeyle araları oldukça iyidir. Ayrıca hastalıklara karşı dirençli olan bu kedi cinsi iyi bakıldığı zaman ortalama 20 yıllık ömürleri olur.

American KeudaAmerican Keuda

American Keuda Yapısı

Yapısı ve görünüşü ortalama ölçütlerdedir. Gözleri çok dikkat çekicidir ve kulakları sivridir. Tüyleri oldukça kısa ve sığ yapıdadır. Genellikle siyah ve beyaz renge sahip olan bu cins özellikle de Çita yavrularına benzemektedir. Özellikle bacaklarını çok rahat hareket ettirebilirler ve oldukça esneklerdir. Bu cins kediler tıpkı bir Çita kadar çok hızlı koşabilmeleriyle tanınmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Tekir Kedisi

American Keuda Fiziksel Özellikleri

Fiziksel özellikleri konusundan bahsetmek gerekirse suyu seven kedi cinsi olarak bilinen bu tür iyi bir yüzücüdür ve suda oyun oynamaktan çok keyif alırlar. Sudan asla korkmamalarını göz önünde bulundurursanız, bu cins kediyi sahiplenmeden önce evinizde akvaryum bulundurmamanız gerekmektedir.

Suyu çok seven bu kedi cinsi yıkanmayı da sevdiği için bakımı çok kolaydır. Ayrıca kısa tüyleri olduğu için taramak çok kolaydır ve çok fazla tüy dökmediği için etraf kirlenmeyecektir.

American Keuda Bakımı

Bakımı kolay olsa da yapmanız gereken bir sürü sorumluluğunuz olacaktır. Öncelikle atikliği ve hareketi çok seven hayvanlar olarak bilinen bu cins kediyi sahiplenmek istiyorsanız evinizde büyük bir alan olmalıdır. Çünkü  gün içerisinde sık sık enerjilerini atacağı bir ortama ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple evinizin geniş alanı varsa kediler için üretilen tırmanma tahtalarını ve oyun kulelerini satın almalısınız. Özellikle de eviniz iki katlıysa, oradan oraya koşup evin neşesi haline gelecek bir kedi arayışındaysanız tam size göre bir kedi cinsidir.

Bu cins kediler sahiplerine çok çabuk bağlanır ve çoğu zaman sahiplerini kıskanarak diğer insanlara agresifleşebilir. Aynı şekilde sizi başka hayvanlardan ve hatta başka kedilerden de kıskanabilirler. Bu yüzden bu cins kediyi sahipleniyorsanız evde başka hayvan olmamalıdır.

Güney Amerika’nın sıcak coğrafyasına alışık oldukları için soğuk ortamlardan hiç hoşlanmazlar. Ayrıca kürkleri ince olduğu için çok çabuk üşüyebilirler. Bu sebeple eğer sahiplenmek istiyorsanız ve soğuk bölgede yaşıyorsanız sahipleneceğiniz kedi için sıcak bir ortam hazırlamanız gerekmektedir.

American Keuda Beslenme

Beslenme konusunda en dikkat edilmesi gerekilen kilo alımının kontrolüdür. Enerjik olan bu kediler yüksek kalori için sıkça beslenirler fakat tembellik yaparlarsa aldıkları besinleri eritemeyecekleri için kilo almaya başlarlar. Ayrıca American Keuda’ların ömrünün uzun olması için sağlıklı beslenmesi şarttır. Bu yüzden kedinizin yaşına göre kaliteli mama tercihi yapmanız gerekmektedir.

American Keuda Kökeni

American Keuda kökeni Güney Amerika, Teksas olduğu bilinmektedir. Fakat bazı kaynaklara göre American Keuda cinsi kedilerin İspanya’dan Güney Amerika’ya gittikleri düşünülmektedir. American Keuda cinsi 1980’li yıllarda keşfedilmiştir. Özellikle de Çitayı andıran ve atletik oluşuyla dikkatleri çeken bu kedi cinsi ile günümüze kadar yarışmalar ve özel şovlar da yapılmıştır.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın