HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Sürüngenler
  3. Piton Yılanı

Piton Yılanı

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 6 dk okuma süresi
28 0
piton2

Piton Yılanı

Diğer yumurtalı hayvanlar gibi piton yılanı da yumurtlayarak üreyen canlılar arasında görülmektedir ve diğer yumurtlayan canlılar ile aynı özellikleri taşımaktadır. Çiftleşme sonrasında 2 ila 3 ay arasında bir süreden sonra dünyaya gelen canlılar artık yaşamlarına devam etmeye başlamaktadır. Buna göre bakıldığında sizler de piton yılanları hakkında detaylı bir bilgi arayışındaysanız, işte bu yazımız içerisinde istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Piton Yılanları Nerelerde Yaşamaktadır?

Piton yılanlarının yaşam alanına değinmeden önce söz konusu canlının hemen hemen 40 yıl kadar yaşayabildiği bilinmektedir. buna ek olarak denilebilir ki piton yılanı bambular arasında, su kenarlarının yan kısımlarında yer alan çamurluk alanlar içerisinde gömülü bir şekilde yaşamlarını sürmektedir. Bu alanlar piton yılanlarının yaşam alanları olarak görülmektedir.

Su kenarlarına gömülü olmaları ya da bambu aralarında yaşam sürmeleri, avlanma için avantaj oluşturmaktadır. Kamufle bir deri biçimine sahip olan piton yılanlarının gece saatleri içerisinde avlandığı da belirtilmektedir.

Piton Yılanı

Piton Yılanı Özellikleri Nelerdir?

Piton yılanı özellikleri arasında ilk bilinen yaklaşık 9 metre uzunluğunda olmaları ve buna ek olarak 140 kiloya kadar ağır olabildikleri karşımıza çıkmaktadır. Sahip oldukları deri şekli pullu ve oldukça parlak kahverengi ile yeşil tonlarındadır.

Buna ek olarak oldukça güçlü kaslarının olduğu dikkat çekmektedir. Güçlü kas yapıları avlanma sırasında oldukça etkili bir araç olarak görülmektedir. Piton yılanının avını yakalayıp kasları arasında sıkıştırdığı bir diğer özelliği olarak belirtilmektedir.

Kasları arasında etkisiz hale getirdiği avlarını tam bir şekilde yutmaları da piton yılanlarının özellikleri arasında sayılabilmektedir. Buna ek olarak eğer sindiremediği bir avı yutmuş ise yine aynı şekilde bütün bir şekilde içinden çıkartabildiği de piton yılanın bir diğer özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Piton Yılanları Ne ile Beslenmektedir?

Piton yılanlarında beslenme konusu da oldukça merak edilen araştırma konularından birisini oluşturmaktadır. Aslında bakıldığında piton yılanlarının ilk tercih ettikleri besinler arasında balıklar olduğu görülmektedir. Yukarıda da değindiğimiz üzere piton yılanının yaşam alanı arasında görülen sulak alanlar, beslenmeleri için balık tercihlerinin olmasında şaşırılmaması gereken bir konudur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kertenkeleler

Buna ek olarak denilebilir ki piton yılanı aslında beslenme için memelileri pek tercih etmemektedir. Ne zaman zor durumda kalmış ise o zaman bir memeliyi avlayabilmektedir. Bunun yanı sıra piton yılanının beslenme düzenini içerisinde kertenkele, kuş, kurbağa ya da fare türlerinin de olduğu belirtilmektedir.

Aslında bakıldığında söz konusu canlıların ağız kısımları hemen hemen 180 derece kadar açılabildiği için avları onlar için pe de fark etmemektedir. Bir geyik bile onlar için bir av olabilmektedir. Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi piton yılanı bir geyiği bir seferde yiyebilmektedir.

Piton Yılanı Türleri Nelerdir?

Piton yılanı türlerine bakıldığında söz konuşucu canlının toplamda 8 cinsi ve 30 türünün olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Piton Yılanları Hangi Ülkelerde Vardır?

Aslında bakıldığında piton yılanı Afrika, Avustralya ve Asya kıtalarında yaşamını sürdüren canlılar olarak bilinmektedir. Yukarıda söz konusu piton yılanının 30 türünün olduğundan bahsetmiştik. Bu türler arasında olan Pithon Molorus yani bir diğer adı ile Kaplan Pitonunun Hindistan ülkesi ile Cava arasında kalan bölgeler içerisinde yaşamını sürdürdüğü görülmektedir.

Buna ek olarak Pithon Sebea yani bir diğer adı ile Kaya Pitonu ve Pithon Regulas yani bir diğer adı ile Şah Piton yılanının Batı Afrika içerisinde yaşamına devam ettiği de görülmektedir. Aslında bakıldığında söz konusu canlı türü tropikal iklimi olan bölgelerde yaşamını kolay bir şekilde devam ettirebildiği gözlemlenmektedir.

Söz konusu türler arasında en küçük boyuta sahip olanın ise Pithon Regulas yani Şah Piton olduğu belirtilmektedir. Bu bilgilere ek olarak Kafesli Piton olarak bilinen Pithon Retikulatus’un ise Çin ile Malezya ülkeleri içerisinde yaşamını sürdüğü bilinmektedir.

Piton Yılanları Zehirli midir?

Herkes tarafından çoğu zaman zehirli olduğu düşünülse de piton yılanının aslında bakıldığında zehirsiz bir yılan türü olduğu karşımıza çıkmaktadır. Aslında bakıldığında söz konusu canlıların bir zehre ihtiyacının olmadığı da düşünülmektedir. Bunun nedenine ise oldukça güçlü olmaları örnek verilebilmektedir. Sahip oldukları güçlü bir kas yapısı ile birlikte kolay bir şekilde avlanabilmekte ve kendilerini de iyi bir şekilde koruyabilmektedir.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın