HYH © 2021. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kedi Cinsleri
  3. Pixie Bob

Pixie Bob

Teoman Güneş Teoman Güneş -

- 11 dk okuma süresi
37 0
Pixie Bob

Pixie Bob Özlelikleri ve Bakımı

Tıpkı bir kaplana benzeyen Pixie Bob, görünümünün tersine oldukça sevecen bir mizaca sahiptir. Değişik patileri, neredeyse olmayan kuyruğu, mükemmel kürk desenleri ve sevimli yüz ifadesiyle dikkatleri üzerine çeken Pixie Bob, kişilik özellikleriyle de harika bir evcil kedidir. Yanınızdan hiç ayrılmayan, sizinle oyunlar oynayan ve dışarıda tasmasıyla yanınızda sakince dolaşan Pixie Bob en yakın arkadaşınız olabilir.

Kişilik ve Karakter Özellikleri

Vahşi görünümünün aksine; sıcakkanlı, güvenilir, uysal bir kişiliğe sahip bir ırktır. Kişilik özellikleri soy ağacına bağlı olarak değişiklik gösterse de genelde zeki, sosyal, insan odaklı, meraklı ve oyuncudurlar. Birlikte yaşadığı ailenin tüm bireyleriyle iyi ilişkiler kurarlar ve onları memnun etmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Oyunlar oynamayı, eğlendirmeyi çok severler; bunu yaparken de çevrelerine zarar vermezler. Vahşi desenleri ilk bakışta görenleri ürkütse de kısa sürede herkesin sevgisini kazanıp ilgileri üzerlerine çekerler.

İnsanlarla çok iyi anlaşan Pixie Bob çoğu kedi ırkının aksine tek bir kişiyle değil tüm aile bireyleri ile özel bağlar kurarlar. Aile dışındaki bireylerle de başta yabancılık çekse alıştığında yine ilk adımı atar ve kısa süre sonra misafirle çok iyi anlaşıp oyun oynamaya başlar. Ev içerisinde sürekli aile bireyleriyle birlikte olup onlarla vakit geçirmek ,yaptıkları işlere dahil olmak isterler. Oyun oynamaktan büyük zevk alırlar. Çocuklarla ve evcil hayvanlarla da arası çok iyidir. Eğer onunla yeterince ilgilenmeye zamanınız yoksa ,arkadaşlık etmeleri için eve farklı bir evcil hayvan alabilirsiniz.

Yeni yerler keşfedip, dışarı çıkmaktan çok hoşlanırlar. Tasma eğitimi verirseniz ve dışarıda tıpkı bir köpek gibi yanınızda uslu uslu yürürler. İnsanlara sadık olması ve sosyallikleri nedeniyle köpeğe benzetilirler. Yolculuk esnasında dahi sizi hiç uğraştırmayacağı için uzun seyahatlerde onu yanınızda götürebilirsiniz.

Oyun oynamaya bayılan Pixie Bob, ev eşyalarınıza zarar vermez çünkü kedi oyuncaklarıyla oynamayı tercih eder. Sizinle birlikte oynayacağı getir-götür gibi yakalama oyunlarına bayılır. Her ne kadar hareketli olsa da belli bir süre sonra oyun oynamaktan sıkılıp dinlenmek isterler.

Sessiz bir yapısı olduğu için nadiren miyavlar. Sizinle iletişim kurmak istediğinde ise değişik tonlarda mırıldanarak derdini anlatmaya çalışır. Vaktini konuşmaktan çok düşünmeye ayıran Pixie Bob kelimeleri anlayabilir ve böylece verdiğiniz komutları kolayca yerine getirir. Düzenli bir şekilde uykularını alıp, aynı saatlerde yemek yemek ve oyun oynamak gibi rutinleri vardır. Zekâsı ve meraklılığı bir araya geldiğinde bazı yaramazlıkları olabilir. Sizi izleyerek kapıları ve dolapları açmayı kolayca öğrenirler. Bu durumun önüne geçebilmek için bazı yerlere kedi engelleri koyabilir ya da eğitimle bu davranışlarının önüne geçebilirsiniz.

Pixie Bob

Tarih

Vahşi ormanlardan geldiği düşünülen Pixie Bob ırkının kökeni ile ilgili bazı çelişkili hikayeler vardır. Bu hikayelerden en bilineni Pixie Bob’un köklerinin Kuzey Amerika’ya dayandığıdır. Ancak yakın tarihte tamamen bir rastlantı sonucu ortaya çıkan bu kedi cinsinin nasıl varolduğuyla ilgili net bir bilgi yoktur.

Pixie Bob ilk olarak Washington’da Stoneisland Cattery’deki Carol Ann Brewer’a ait olan bir çiftlikte görülmüştür.1986’da bu çiftlikte evcil bir dişi kedi ile kısa uyruklu bir tekir erkeğin çiftleşmesiyle kısa kuyruklu bir kedi dünyaya geldi. Bu kediye Brewer, Pixie ismini verdi.Pixie mizaç olarak evcil bir kediyi andırsa da yüz ifadesiyle vahşi bir kediye benziyordu. Bu kediden çok etkilenen Brewer, onun gibi kediler yetiştirmeye karar verdi. 1987 ‘den sonra tıpkı Pixie’ye benzeyen kendine özgü vahşi bir görünümü olan, kısa kuyruklu kediler aramaya başladı. Kısa sürede de amacına ulaştı.

1989 senesinde kısa kuyruklu kedilerin özelliklerini içeren bir ırk standardı yazdı ve kısa kuyruk özelliği nedeniyle ona Pixie Bob ismini verdi. Evcil bir kedi ile vahşi bir kedinin melezi gibi görünen Pixie Bob’u yeni bir tür olarak kabul ettirmek çok kolay olmayacaktır Brewer ilk olarak CFA’ya başvurdu ama başvurusu olumsuz sonuçlandı. Daha sonra Brewer 1993’de TICA’ya başvurdu. Böylelikle cinsin tanınma süreci başlamış oldu. Pixie Bob TICA’ya tamamen evcil bir kedi olarak tanıtıldı.Yapılan araştırmalar ve DNA analizleri sonucunda Pixie Bob’un vahşi kedi genlerini taşımadığı belli oldu ve kısa kuyruklu bir evcil kedi olduğu kanıtlanmış oldu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Scottish Straight Kedisi

1994 senesinde uluslararası kuruluşlar tarafından tanınan Pixie Bob, kısa zamanda ABD’de adından söz ettirmeye başladı.1998’de nihayet TICA şampiyonluk statüsünü kazandı ve böylece tüm dünyada tanındı. 2005 yılında ise ABD’de ACFA tarafından tanınan bu ırk, günümüzde hala bazı kuruluşlar tarafından tanınmıyor.

Fiziksel Nitelikler

Vücut

Evcil kedi ortalamasının fazlasıyla üzerindedir. Ortalama ağırlıkları 9 kilodur. Vücudu neredeyse tam bir dikdörtgen şeklindedir. Omuzları belirgindir. Kalça orta genişlikte ve omuzlardan biraz daha yüksektir. Kalça ve karın neredeyse dümdüzdür. Karnında deri sarkmasına ya da karın kesesi görünür.

Kafa

Vücuda göre orta büyüklükte olan kafası ters duran bir armuda benzer. Bıyık pedleri hafif şişkin görünümdedir. Ağzı geniş ve sağlamdır. Burnu da tıpkı ağzı gibi geniş ve öne doğru çıkıntılıdır.

Kulaklar

Kulaklar birbirinden ayrık ve orta-büyük boyuttadır. Tabandan geniş, yanlara doğru eğimli, uçlara doğru sivridir. Kulak uçlarındaki püsküller en dikkat çekici özellikleridir. Bu özellik daha çok vaşaklarda görülse de evcil kedilerde de nadir olarak rastlanabilir. Pixie Bob’un kulaklarının, yüzündeki en dikkat çekici bölüm diyebiliriz.

Pixie Bob

Gözler

Gözler yuvarlağa yakın badem şeklindedir. Geniş burun kemeriyle birbirinden ayrılan gözlerin içleri buruna doğru hafif eğimli ,dış taraflar ise yukarıya doğru çıkıktır. Göz renkleri altın, bakır, kahverengi ve yeşil tonlarında olabilir.

Bacaklar ve Ayaklar

Pixi Bob’un bacakları kaslı, kemikli uzun ve güçlüdür. Arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur. Patileride vücuduyla orantılı şekilde geniş ve büyüktür. Ayak parmakları da etli ve belirgindir. Diğer kedilerden farklı olarak Pixie Bob kedilerinin parmakları 7 tane olabilir.

Kuyruk

Kısa kuyruklu kedilerden olan Pixie Bob’un vücudundaki en dikkat çekici yeri kuyruğudur. Kuyruğunun yok denebilecek kadar küçük olması onu diğer kedilerden ayırır. En az 2-3 cm uzunluğunda olan kuyruğu bazısında 15 cm uzunluğuna kadar çıkabilir.

Tüy

Pixie Bob’lar genellikle kısa tüylüdür. Çok nadir de olsa uzun tüylü Pixie Bob’lar da olabilir. Tabi yine uzun tüylülerin bile tüy uzunlukları 5 cm altındadır. Her iki grubun da tüyleri gür ve yumuşaktır. Göbek tüyleri ise sırt tüylerinden daha uzundur. Gür ve sık tüyleri hava şartlarına karşı dayanıklı olmalarını sağlar.

Renk

Pixie Bob’un vaşağınkine benzeyen tüy desenleri, ne kadar sevecen bir karaktere sahip olsa da ona vahşi bir görünüm katıyor. İki katmanlı sık ve gür tüyleri altın, krem, kızıl, kahverengi, siyah ve gri renk tonları; benekli, çizgili veya tekir gibi desenler oluşturuyor.

Bakım

Pixie Bob beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı kurallardan biri, protein değeri yüksek, karbonhidrat değeri düşük mamalarla beslenmesi gerektiğidir. Tüm kediler gibi Pixie Bob’da kaslarını ve tüylerini sağlıklı tutmak için yeterli derecede protein almaları gerekir. Bu protein ihtiyacı ıslak mama, kuru mama ya da karma bir beslenme düzeni ile sağlanmalıdır.

Diğer kural ise mama miktarıdır. Zaten büyük bir kedi olan Pixie Bob kilo almaya dolayısıyla da obeziteye karşı meyilli bir cinstir. Bundan dolayı, kaçamak yapmasına izin vermemeli ve düzenli egzersiz hareketleriyle kilo almasının önüne geçmeye çalışmalısınız.

Teoman Güneş
Author: Teoman Güneş

Yurt dışında bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımı güzel dostlarımıza adadım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın